in

Yahudi Lobisi Nedir?

Yahudi Lobisi

Yahudi Lobisi, dünya genelinde birçok komploya, entrikaya konu olmuş, ekonomik, siyasi, askeri, medya güçleriyle ün salmış etnik lobilerden bir tanesidir. Özellikle ABD’de belli başlı Yahudilerin dünyayı yöneten kimseler olduğu, dünya devletlerinde yaşanan birçok karanlık olayda parmaklarının olduğu [1] devamlı söylene gelmiştir.

Dışarıdan bakıldığında dünyayı yöneten kesimin yaşadığı yer olarak kabul edilen Amerika Birleşik Devletleri’nde Yahudi lobisi diğer etnik lobiler gibi faaliyetlerini yasalar çerçevesinde meşru bir şekilde sürdürmektedir. Bu lobi içerisinde Amerika Birleşik Devletleri’ni ve kamuoyunu, İsrail’e maddi yardım sağlamaya ve desteklemeye teşvik etmeyi vazife edinen teşkilatlar ve şahıslar bulunmaktadır.

YAHUDİ LOBİSİNİN ABD ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

Yahudi lobisini oluşturan teşkilat ve şahısların dünya üzerinde büyük güce sahip olduğu, dünyanın en büyük ekonomisi kabul edilen ABD politikalarını kendi çıkarları ve İsrail için kullanmaya teşvik ettikleri biliniyor. Diğer etnik lobilerden çok daha fazla güce sahip olan Yahudi lobisi içerisinde faaliyet gösteren seksenden fazla teşkilat olduğu ve bu teşkilatların ABD’deki yasama, yürütme üzerinde oldukça etkili olduğu belirtilmektedir. [2]

YAHUDİ LOBİSİNİN DİĞER LOBİLERE ÜSTÜNLÜĞÜ

Yahudi lobisi her ne kadar yukarıda anlattığımız gibi güçlü ve etkili olsa da bu etkisinin karşısındaki diğer lobilerin zayıflığına bağlı olduğu da söyleniyor.

Yahudi lobisinin tam zıddına faaliyet gösteren Arap lobisinin zayıf kalması buna örnek gösterilebilir. Buna sebep olarak da Arapların ABD’ de faaliyete geçmesinin çok daha yeni olması, organize olmalarında kendilerinden çok daha önce ABD’de lobicilik faaliyetlerine başlayan rakip lobilerin daha teşkilatlı ve organize olmaları gösterilebilir. Bununla beraber Yahudi lobisinin Amerikan kamuoyundaki olumlu imajının da bu üstünlükte büyük payı olduğu inkar edilmemelidir.

YAHUDİ LOBİSİNİN DÜNYA ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

Dünya üzerinde faaliyet gösteren uluslararası medya devlerinin, bankaların, petrol şirketlerinin, silah şirketlerinin ve daha birçok yapılanmanın finansmanı Yahudilerdir. Dünyada haber alma, haber sağlama, istediğini istediği gibi gösterme gücüne sahip olan lobi ABD’de medya organlarının neredeyse tamamını kontrol ediyor.  New York Times, Times, Wall Street Journal, Fox TV,  World Affairs bu lobinin kontrolünde olan bazı medya organlarıdır. Ayrıca Coca Cola, Starbucks, Pepsi, Victoria Secret, Mcdonalds, Burger King, Apple, Ford, Google gibi şirketler de Yahudi lobisinin kontrolündedir.

Bu saydıklarımız ve daha fazlası sayesinde dünya üzerinde inanılmaz bir ekonomik güce ulaşan lobi, bu sayede kendisine olumlu ve güçlü bir imaj çizerek işlerini halletmekte ve dünya ekonomisini elinde tutmaktadır.

Yahudi Lobisi ve Derin İzleri

İşte bu ekonomik ve siyasi güç sebebiyle dünya üzerinde yaşanan birçok siyasi olayın faili olarak hemen akla acaba Yahudiler mi? sorusunu getiriyor. Çünkü bu lobide faaliyet gösteren insanlar, aslında çok tanınmazlar ve haklarında da çok bir şey bilinmez. Ancak bu insanlar Sezar’dan, hatta Napolyon’dan daha güçlüdürler ve dünyanın kaderini tayin ederler. Bu insanlar devlet başkanlarını yönetir, yönetici takımını itaat ettirir, borsaları manipüle eder, devrimler yapar ya da devrimleri bastırırlar [3] şeklinde tarif edilmektedirler.

[1]  Mesela günümüzde Arapların birlik olamaması bu lobinin faaliyetlerine yorulur.

[2] John J. Mearsheimer ve Stephen M. Walt, İsrail Lobisi ve Amerikan Dış Politikası, İstanbul: Küre Yayın Evi, 2009, (Tercüme: Hasan Balaban),  s. 255

 

Arem Kimdir?

2 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

cilt alerjileri hakkında bilinmesi gerekenler

Cilt Alerjileri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

michael schumacher kimdir

Michael Schumacher Kimdir?