Sağlık

Yağ Yakan Yiyecek – “Mucizevi Siyah”

Yağ yakan yiyecek dendiğinde bunun bir çikolata olacağı ilk kimin aklına gelir? Başlığımızda adı geçen “Mucizevi Siyah” yani bitter/acı çikolata sağlıklı olmasının yanı sıra yağ yakıcı gücüyle de bir hayli etkili!

Yağ yakan yiyecek dendiğinde bunun bir çikolata olacağı ilk kimin aklına gelir?

Mucizevi siyahın faydaları saymakla bitmiyor!

Karnınızın çevresindeki yağlardan mı şikayetçisiniz? Hepimizi rahatsız eden halk arasında “simit” olarak tabir ettiğimiz bu yağların düşmanı bitter/acı çikolata! Harvard Tıp Fakültesi’nde yapılan araştırmalar sonucu çıkan beslenme raporu siyah çikolatanın, karın çevresindeki yağların üzerinde süper eritici özellikte olduğunu ortaya koydu. Siyah çikolatanın içindeki kakao oranı arttıkça diyabetten koruduğu, kan akışkanlığını arttırarak özellikle kalbe giden damarlardaki hasarları yenilediği ve koroner kalp hastalığına karşı koruduğu ortaya çıktı. Uzmanlar, aynı zamanda kan şekerini de dengeleyen siyah çikolatayı ara öğünlerde 30 gram kadar tüketebileceğimizi açıkladı. Aşağı yukarı yendikten 30 dakika sonra damarları genişletmeye başlayan mucizevi siyah, tansiyonu da düşürüyor. 2 bin kişi üzerinde yapılan araştırmalarda, 40 gram kadar siyah çikolatanın görme fonksiyonlarını güçlendirdiği ve küçük puntodaki yazıların daha net bir şekilde okunabildiği ortaya çıktı.

Yağ Yakan Yiyecek - "Mucizevi Siyah"

30 gramlık mucizevi siyahın yağ yakıcı gücü!

Peki, mucizevi siyahın mucizesinin sırrı ne?

Siyah çikolata içindeki kakaodan gelen polifenol, iksir niteliğinde bir antioksidan. Bu sebeple de diyet listelerinin vazgeçilmez tatlısı diyebiliriz. Süper yağ yakan yiyecek kategorisinde ilk sırada yer alan siyah çikolata üzerinde Cambridge Üniversitesi’nde yapılan araştırmada, karın iç bölgesinde bulunan yağların, yapılan diyete 30-40 gram siyah çikolata eklendiğinde bir haftada 3 kilo daha kaybettirdiği ortaya çıkmış.

Polifenol nedir? Vücuttaki etkileri nelerdir?

Kakao içinde bulunan doğal antioksidan polifenol, karın içi ve bel çevresindeki yağları eritmede aktif rol oynuyor. Siyah çikolatanın bileşimi incelendiğinde çoklu doymamış yağ asitlerinden de zengin olduğu, kalp hastalıklarına sebebiyet veren doymuş yağlardan da fakir olduğu görülüyor. Çoklu doymamış yağ asitleri (yararlı yağlar) hücrelerde yağ sentezi yapılmasında aktif rol oynar. Bu da vücudun yağlanmasını önlemede en etkili silahtır.

Yağ Yakan Yiyecek - "Mucizevi Siyah"

Mucizevi siyah konsantrasyon arttırıyor!

Zayıflamak isteyen her 10 insandan 7’sinde görülen yorgunluk ve bitkinlik konsantrasyonda da azalmaya sebep olur. Bu da çoğu zaman insanların diyetlerini yarıda bırakması anlamına geliyor. Diyete eklenen 30-40 gramlık bir siyah çikolata ise, içinde bulunan flavonoidler sayesinde beyindeki bilişsel fonksiyonların daha güçlü olmasını sağlıyor. Yani, odak bozukluğu ortadan kalkıyor ve diyete odaklanmak ve devam etmek kolaylaşıyor. Yale Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada ise, diyet yapan iki gruptan birine siyah çikolata veriliyor. Ortaya çıkan sonuca göre de siyah çikolata yiyen grubun diyet listelerini daha dikkatli uyguladığı, siyah çikolata yemeyen grupta ise motivasyon ve odak kaybı olduğu ortaya çıkmış.

Peki, siyah çikolata kaç kalori?

28 gramlık %60 kakao oranına sahip bir bitter çikolatada yaklaşık 170 kalori bulunuyor.

Siyah çikolatayı sevmiyorsunuz ve alışmak istiyorsunuz. Peki nasıl?

Cevap çok basit: Yumuşak bir geçiş! günümüzde neredeyse tüm çikolataların üzerinde yüzde kaç kakao oranına sahip olduğu yazıyor. %50’nin altında olan çikolatalar, sütlü çikolata kategorisine giriyor. Sütlü çikolatalardaki süt ve şeker oranının yüksek olması da insanları cezbeden kısım oluyor. Yüzde arttıkça azalan şekerle birlikte kakao oranı da artıyor. Sütlü çikolatadan yavaş yavaş vazgeçmek istiyorsanız, önce %50’lik kakao oranına sahip çikolatayla başlamanızı tavsiye ediyoruz. İlerleyen dönemlerde yüzde oranını yavaşça arttırdığınızda siyah çikolaya alıştığınızı göreceksiniz.

Brownie Kurabiye Tarifi İçin Tıklayın!

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

6 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu