in ,

Xbox X Series Tanıtıldı

Xbox Series X özellikleri Microsoft tarafından detaylandırıldı. Konsol geriye ve ileriye dönük uyumluluk, SSD, 120FPS desteği gibi özelliklerle geliyor.

Microsoft’un en güçlü oyun konsolu Xbox Series X özellikleri detaylandırıldı. Konsol 120 FPS desteği, yeni nesil ZEN 2 mimarili özel işlemci, 12  TFLOPS gücünde GPU, SSD ve donanım destekli DirectX Raytracing desteği gibi birçok özellikle geliyor.

Microsoft, resmi bir fiyat ve çıkış tarihi açıklamadan önce konsolun donanım özellikleri hakkında detaylar paylaştı. Konsol kaslı donanım özellikleri dışında  “Smart Delivery” olarak adlandırılan yeni bir özelliğe de sahip.

Series X, AMD’nin en yeni Zen 2 mimarisinden yararlanan özel olarak tasarlanmış One’dan dört kat daha güçlü bir işlemci ile geliyor. Konsol, GPU (Grafik İşlem Birimi) tarafında ise yine AMD’nin RDNA 2 mimarisinden faydalanan 12 TFLOPS gücünde bir canavarla güçlendirilmiş. Yani One X’in iki katı ve orijinal Xbox One’ın sekiz katından fazla bir güçten bahsediliyor burada. Küçük bir karşılaştırma yapmak gerekirse GeForce RTX 2080 Süper ekran kartı 11.15 TFLOPS gücünde.

Microsoft, “Yeni nesil konsolların, grafik gücü ve işlem hızında yeni standartlar belirlemesini beklediğinizi biliyoruz” dedi. Tüm bu gücün ne tür farklar yaratacağı konusunda ise yükleme ekranı beklemeden daha hızlı oyun oynama, HDMI 2.1 ve 120 FPS desteği, Variable Rate Shading sayesinde daha kararlı FPS değerleri ve daha yüksek çözünürlük gibi özellikler var. AMD’nin RDNA 2 mimarisiyle beraber  VRS (değişken oranlı gölgeleme) ve Işın İzleme Teknolojisini destekleyeceği zaten biliniyordu. Ayrıca Xbox Series X önceki nesil Xbox aksesuarlarıyla ve oyunlarıyla geriye dönük olarak uyumlu olacak. Bu uyumluluk Xbox 360 ve Xbox One’dan oyunları da kapsıyor.

Smart Delivery ile oyunlarda geleceğe dönük uyumluluk vaat ediyor

Bu özellikle bir oyunu satın aldığınız zaman o oyun gelecekte çıkacak daha güçlü bir konsola da çıkarsa tekrar satın almak zorunda bırakmıyor. Eğer GTA 5’i 3 ayrı platformda satın aldıysanız nasıl bir duygu içinde olduğunuzu şu anda gerçekten merak ediyorum.  Microsoft, geliştiricilerin ve yayıncıların bu özelliği önce Xbox One’da yayınlanan ve daha sonra Series X’e gelen oyunlarla deneyimleyebileceğini söylüyor. Cyberpunk 2077 ve Halo Infinite “Smart Delivery” özelliğinden faydalanacağını bildiğimiz ilk oyunlar. Özellik, Xbox platformundaki tüm geliştiriciler ve yayıncılar tarafından kullanılabilir.

Series X’in orijinal Xbox One’ın piyasaya sürülmesinden yaklaşık yedi yıl sonra, bu yılın tatil sezonunda piyasaya sürülmesi bekleniyor. Konsolun fiyatı hakkında hala bir bilgi bulunmamakta. Konsol ön sipariş bile verilemiyor.

 

Quantic Dream – Yeni Sürprizler

3 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Astroloji

Astroloji Nedir?

ekonomi

Ekonomi Hakkında Dikkat Çeken Bilgiler Nelerdir?