in

William Wallace: Özgürlük

william wallace: özgürlük

William Wallace dediğim zaman akıllara hemen büyük aktör Mel Gibson’ın ölümsüz eseri cesur Yürek filmi akıllara geliyor kıymetli takipçiler. Zira William Wallace’ın hayat öyküsünün anlatıldığı müthiş bir filmdir tavsiye ederim. Fazla uzatmadan konumuza geçelim derim.

William Wallace

Wallace’ın doğum tarihi çeşitlilik gösterse de genel kanı 1272 yılında doğduğu yönündedir. Yine doğum yeri olarak farklı yerler zikredilse de bu konuda da genel kanı İskoçya’da bulunan Elderslie’da doğduğu yönündedir. Kaynaklardan anlaşıldığı kadarıyla -ki bu kaynaklar arasında Wallace’ın gönderdiği bir mektup da var- asalet unvanı olan bir aileye mensuptur. Babasının adı Allen Wallace olmaklar birlikte sir  yani şövalye unvanı taşıdığı bir gerçektir.

Dönemin İskoçya Krallığı

William Wallace doğduğunda İskoçya tahtında III. Alexander bulunmaktaydı. Bu dönemde İskoçya, İngiliz baskılarına başarılı bir şekilde göğüs germekle birlikte refah düzeyi olarak da iyi bir düzeydeydi denilebilir. Bu yıllarda İngiltere tahtında ise I. Edward oturuyordu ki genellikle Uzun Bacaklı Edward olarak da bilinir. 1286 yılında III. Alexander ardında varisi olmadığı halde aniden ölünce taht küçük yaştaki kızı Margeret’a kaldı ancak İskoç soylular o erişkin yaşa gelinceye kadar İskoçya’yı hükümetin yönetmisine karar verdiler. Fakat tarih ibresi 1290 yılını gösterdiği sıralarda Kraliçe Margeret Norveç’ten dönerken hastalanarak ölür. Böylelikle bir taht krizi ortaya çıkar.

Hakem Edward…

Bazı İskoç soyluları Kral Edward’ı bağımsız hakem sıfatıyla çağırmak istese de Edward, savaş meraklısı olduğundan büyük bir orduyla sınıra gelmiştir bile. Gücünü kullanarak 1292 yılında İskoçya’yı özerk ilan eder ve başına da kendisine sadık kalacağını düşündüğü John Balliol’u geçirir. Fakat John, 1296’da İngilizlere vergi vermeyi reddeder. Bunun faturası Mart ayının sonunda ağır olacak ve Edward İskoçya’ya saldırarak adeta ortalığı kan gölüne çevirecektir. Üstelik papa tarafından bu hareketi nedeniyle de madalyayla ödüllendirilecektir. Yine aynı yılın Nisan ayında Edward, İskoçları Lothian Savaşı’nda ağır bir yenilgiye uğratır ve Kral John’u esir alarak Londra kulesine hapseder. Böylece İskçoçya’da tam 10 yıl sürecek fetret devri başlar.

William Wallace Yetişiyor

Wallace, asil bir soydan geldiği için sağlam bir eğitim aldı diyebiliriz. Kaynaklar; onun uzun boylu, kaslı ve çok iyi bir okçuolduğunu zikretmektedir. Wallace’ın ilk olarak kendini gösterdiği nokta bir suikasttir. Lanark Yüksek Şerifi Heselrig, İngiliz yanlısı olduğundan hedef seçildi. Aslında suikastin şekli hakkında bilgi olmasa da Wallace ve bir grup arkadaşı onu yakalayıp infaz ettiler. Bundan sonra William Walllace ve beraberindekiler Douglas Lordu olan Hardy’nin isyan hareketine katıldılar. Bu, onun ve arkadaşlarının isyancılıkla suçlanmasını da beraberinde getirdi. Wallace ve Douglas Scone’yi kuşatıp ele geçirdiler ve burayo merkezleri haline getirdiler. Baskın hareketleri de bununla birlikte hız kazandı. Ancak isyan eden başkaları da vardı. Özellikle kuzeydeki Andrew Moray bunların başında geliyordu. Dundee civarlarında Wallace ve Moray kuvvetleri birleşip şehri kuşattılar. Bir süre sonra da şehri ele geçirmeyi başardılar.

Edward Harekete Geçiyor

Kral Edward, isyanları bastırmak üzere İskoçya’daki tecrübeli lordlarını harekete geçirdi. De Warrene önderliğindeki yaklaşık 10.000 kişilik bir ordu Sterling’e doğru harekete geçti. İskoç kuvvetleri ise çoğu milislerden oluşan düzensiz birliklerdi ve sayıları 6000 civarıydı. Ancak Wallace iyi bir komutandı ve geniş bir alanda profesyonel bir orduyla savaşmanın yenilgiyle sonuçlanacağını biliyordu. Daha rahat savunabilecekleri dar bir alan olan Sterling Köprüsü’ne doğru çekti kuvvetlerini. İngiliz ordusunun bir kısmı köprüyü geçip mevzilenmeden ordunun geri kalanını beklediler. Bu durum saldırı için oldukça elverişliydi ve tepelerin ardında saklanan İskoç kuvvetleri taarruza geçti. İngiliz ordusunun paniğe kapılması köprüde izdihama sebep oldu ve köprü ağırlığa dayanamayarak çöktü. 11 Eylül 1297’de İngiliz ordusunun çoğunluğu imha edildi ve İskoçlar büyük bir zafer kazanmış oldu. William Wallece ve arkadaşları İskoçya’nın Koruyucuları ilan edildiler. Daha sonra Wallace, görkemli bir törenle şövalye ilan edildi.

Falkirk Muharebesi ve İhanetin Soğuk Yüzü

Yıl 1298… Edward daha büyük bir orduyla Wallace’ı meydan savaşına çekmeye çalıştıysa da başarılı olamadı. Wallace yıpratma taktiği kullandı ve 25 bin kişilik İngilizordusuna ağır kayıplar verdirdikten sonra 22 Temmuz 1298’de iki ordu Falkirk’te karşılaştı. Wallace, ağır İngiliz süvarilerine karşı uzun mızraklarla üstünlük sağlamaya çalışsa da İngilizlerin de uzun menzilli okçuları vardı. Bununla birlikte Robert the Bruce gibi soylular barış yanlısıydı. Dahası, savaştan önce kralla barış yapmışlardı bile. İhanetleri ağır oldu ve Wallace bir grup arkadaşıyla savaştan sağ olarak kaçmayı başardı. Ancak Bruce, bu ihanetinden yıllar sonra büyük bir pişmanlık duyacak ve savaş ilan edecekti. Dahası, 1305 yılında İngiliz ordusunu ağır bvir yenilgiye uğratacaktı İskoçların kralı olarak…

Bir Kahramanın İdamı

Falkirk bozgunundan sonra Wallace’ın icraatları hakkında pek bilgi olamsa da Fransa’nın desteğini aldığı bilinen bir gerçektir. Casus raporlarından anlaşıldığı üzere 6 yıl boyunca Fransa’da kalmıştır. Geri döndükten sonra da isyan hareketlerine devam etse de bunlar öncekiler gibi başarılı olmadı ve yaklaşık 1,5 yıllık bir mücadelenin ardından İngiliz yanlısı bir İskoç şövalye tarafından yakalanarak İngilizlere teslim edildi. Üzeri aranınca Norveç kralı, Fransa kralı ve İskoç kralı olan Bruce tarafından kendisine gönderilen mektuplar bulundu. Bu mektuplar günümüze ulaşmıştır. Wallace Londra’da ihanetle yargılanırken tarihe kazınan şu sözü söyledi: Ben Edward’a hiç bir zaman sadakat yemini etmedim ki ihanet edeyim! William Wallace, epeyce işkence gördükten sonra 23 Ağustos 1305 tarihinde asla baş eğmeyen bir lider olarak idam edildi. Günümüzde İskoçya’da onun adına dikilmiş pek çok anıt bulunmaktadır. Saygıyla…

 

Suriye İdlip’ten Acı Haber!

3 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Oligopol Piyasası ve Monopol Piyasası Nedir? Ne Değildir?

En iyi tweetler

En İyi Tweetler 2020. Hepsi Birbirinden Komik Tweetler.