Kültür - Sanat

William Shakespeare’den Hayata Dair 10 Önemli Söz

400 yıl öncesinden yazılmış olmaların rağmen, William Shakespeare sözleri ölümsüzdür. Dünyanın en seçkin drama yazarı olarak adlandırılan ustadan hayata dair 10 önemli sözü ve alıntıyı sizler için derledik.

İngiltere doğumlu William Shakespeare, şair, oyun yazarı ve aynı zamanda oyuncudur. İngilizce dilinde yazan en büyük yazar ve dünyanın en seçkin drama yazarı olarak kabul edilir. Avon’un Ozanı olarak bilinen ustanın günümüze kadar gelen eserlerinde hayata dair onlarca güzel sözleri ve alıntıları vardır. Bizlerde bu yazımızda bunlardan 10 tanesini sizler için derledik.

William Shakespeare Sözleri

Kısaca William Shakespeare Hayatı

Gerçek doğum günü bilinmeyen Shakespeare, Stratford-upon-Avon’da doğdu ve 26 Nisan 1564 tarihinde vaftiz edildi. Babası John Shakespeare, aslen Snitterfield’lı, belediye meclis üyesi ve başarılı bir deri eşya tüccarıydı. Annesi Mary Arden ise, varlıklı bir toprak sahibi olan bir çiftçinin kızıydı. 23 Nisan 1616 yılında ölen şair, 18 yaşında Anne Hathaway ile evlendi ve Susanna, ikiz dünyaya gelen Hamnet ile Judith adlarında üç çocuğu dünyaya geldi.

Shakespeare, bilinen eserlerinin çoğunu 1589 ile 1613 yılları arasında üretti. İlk oyunlarında komedi ve tarih türlerinde yazsada 1608 senesinden sonra trajedi alanına yöneldi ve en önemli eserlerden kabul edilen Hamlet, Kral Lear, Othello ve Macbeth’i bu dönemde yazdı. Günümüze ulaşan eserleri, bazı ortaklaşa yazılanlarla birlikte 38 oyun, 154 sone, iki uzun öykü şiir ve birkaç diğer kaynağı belirsiz şiirlerden oluşur. Oyunları bütün büyük dillere çevrildi ve diğer bütün oyun yazarlarından daha çok sergilendi.

Bir Kaç Deyimi Dillere Kazandırdı

Avon’un Ozanı büyük ölçüde, evrensel insan duygularını şiirsel olarak, konuyla ilgilenmeye devam eden kapsamlı temalar ile ele geçirme kabiliyeti sayesinde, günümüz yazarları Ozan’ın yazılarına yakınlık duyuyor. Aslında, çalışmalarının birçok satırı lisede İngilizce derslerinin çok dışında yaşamaktadır. Shakespeare, çoğu kökeni bile bilinmeyen gündelik sözcüklerim içine girmiş sayısı ilahi ifadeleri popülerleştirerek itibarlaştırmıştır. Bunlara birkaç örnek vermek gerekirse; “Love is blind (Aşkın gözü kördür) – The Merchant of Venice”, “Break the ice (Buzları kırmak) – The Taming of the Shrew”, “Make your hair stand on end (Tüyleri diken diken olmak) – Hamlet” …

Tarihin sayfalarına geçmiş trajedilerinin ve komedilerinin yanı sıra, Shakespeare’in uzun ifadeleri ve alıntıları, sık sık pop kültürü boyunca, posterlere ve hatta dövmelerin üstünde yer almaya ve yaşamaya devam ediyor. Dünyaca ünlü oyuncu Megan Fox bu tarz bir dövmeye sahip insanlardan sadece biri. Omzunda bulunan dövmede, King Lear’dan bir alıntı mevcut: “We will all laugh at glided butterflies (Hepimiz yaldızlı kelebeklere güleceğiz).”

İşte William Shakespeare Tarafından Yazılmış 10 Söz:

“Olmak ya da olmamak, işte bütün mesele bu!
Düşüncemizin katlanması mı güzel,
Zalim kaderin yumruklarına, oklarına
Yoksa diretip bela denizlerine karşı
Dur, yeter! Demesi mi?” – Hamlet

“İyi geceler, iyi geceler! Ayrılık çok tatlı bir üzüntüdür,
Yarın olana kadar iyi geceler diyeceğim.” – Romeo and Juliet

“Korkaklar, ölümlerinden önce birçok kez ölürler;
Cesurlar ise ölümün tadına asla bakmazlar.” – Julius Caesar

“Erkekler bazı zamanlar kaderlerinin ustalarıdır:
Hata, sevgili Brütüs, yıldızlarımız da değil.
Ama kendimizde, bizler altüstüyüz.” Julius Caesar

“Dünya bir sahne,
Erkekler ve kadınlarsa yalnızca oyuncular:
Biri çıkar, öteki girer ve her biri
Kendine düşen sürede birçok rol oynar.” As You Like It

“Ben zamanı harcadım, şimdi zaman beni harcıyor.”

“Hiçbir miras, doğruluk kadar zengin değildir.”

“Gözyaşı ile yıkanan yüzden daha temiz bir yüz olamaz.”

“Aklın bağlamadığı dostluğu, akılsızlık kolayca çözebilir.”

“Aslında hiçbir şey iyi veya kötü değildir. Her şey bizim onlar hakkında ne düşündüğümüze bağlıdır.”

Tiyatro Nedir? Tiyatro Tarihi

İlgili Makaleler

6 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu