Kültür - SanatSinema

When They See Us: Gerçek Bir Hikayeden Uyarlanan Dram Dizisi

When They See Us, benim de son zamanlarda adını sıkça duyduğum ve oldukça büyük bir hayran kitlesine sahipolan yabancı bir dizi. Özellikle benim gibi yabancı dizi severler için arkadaşımız Metin MERCAN araştırdı ve yazdı. Kendisine çok teşekkür ediyoruz ve sahneyi ona bırakıyoruz.

When They See Us: Gerçek Bir Hikayeden Uyarlanan Dram Dizisi

Rekor puanlar ile adından fazlasıyla söz ettiren ve büyük bir ilgi uyandıran When They See Us dizisi, aynı zamanda gerçek bir hikayeyi konu ediniyor.

Biyografik bir yapıyı barındıran dizi, Netflix tarafından yayınlanmakta ve Ava DuVernay imzası taşımaktadır. When They See Us, biyografik ve gerçek bir hikayeyi suç ve dram temaları etrafında işliyor.

Dizinin yaratıcısı yönetmenliğini de üstlenirken, bu durum senaryoya da oldukça ciddi bir katkıda bulunmuş. Senaryoyu oluşturan ekipte de Robin Swicord, Attica Locke, Julian Breece, Michael Starrbury gibi isimler yer alıyor. Senaryoda yer alan her şey düzeyli ve absürtlükten uzak bir şekilde, gerçek hikayesine sadık kalınarak işlendiğinden dolayı, dizinin olumlu eleştiri ve yüksek puanlar elde etmesini sağlıyor.

When They See Us’ta Anlatılan Hikaye

When Thee See Us dizisinde anlatılan hikaye; uzun yıllar boyunca yapılan haksız tutuklamaları içeriyor. Hikayenin başkahramanları olarak beş siyahi genç çocuk yer alıyor.

Beş gencin Amerika’da yaşadığı bir olay sonrasında hayatları tamamen değişir. Bir kadına Central Park’ta cinsel saldırıda bulundukları ilerî sürülerek haklarında tutuklama kararı çıkarılmıştır.

Karşılaştıkları bu duruma anlam veremeyen gençler adeta şoka uğrar. Çünkü suçsuz olduklarını ve olayla hiçbir bağlantılarının bulunmadığını anlatmaya çalışırlar. Ancak açıklamaları dinlenmez, kanunlar bu beş siyahi genci parmaklıklar arkasına gönderir. Bununla birlikte hapis yaşamı başlarken, bir yandan da sorgulamalar devam etmektedir.

 

 

Beş siyahi gencin suçsuzluklarını ispatlamak amacıyla sundukları delillerin ise kanıtlanabilirliği yoktur ancak yine de vazgeçmezler, pes etmezler ve suçsuz olduklarını ispatlamak adına her türlü yolu denemeye başlarlar.

Onlar kendi suçsuzluklarını ispatlamaya çalışırken hem içeride hem de dışarıda çoktan kötü bir ünle anılmaktadırlar. Hapishanede ve dışarıda insanların onlara taktıkları Central Park Five ismiyle baş etmeye çalışmaktadırlar.

When They See Us’ın taşıdığı hikaye ve anlatılan konuya bakılırsa, dizisi sürükleyici bir suç dramı ve aynı zamanda biyografi olar ak nitelendirilebilir.

When They See Us’ın  Oyuncu Kadrosu

When They See Us dizisinin beş gencine hayat veren oyuncuların hem gençliklerini hem de çocuklarını görmekteyiz. Dizide yer alan oyuncu kadrosu ise;

Korey Wise karakteri: Jharrel Jerome

Raymond Santana Jr karakteri:Marquis Rodriguez

Yusef Salaam karakteri: Ethan Herisse

Antron McCray karakteri: Caleel Harris

Kevin Richardson karakteri: Asente Blackk hayat vermiş.

 

Metin MERCAN

Sen Çal Kapımı Dizisi İle İlgili Detaylar

Malahay

KTÜ mezunu bir tarihçi, sosyal bilimlerin en fantastik savunucusu, Shallwe içerik üreticisi...

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu