GündemTeknoloji

WhatsApp Yaş Sınırlaması

Son yılların en çok kullanılan iletişim / mesajlaşma kanalı / uygulaması olan WhatsApp yaş sınırlaması sebebiyle bazı kullanıcılarını kaybetmek üzere! WhatsApp’in tüm dünyada 1.5 milyar kullanıcısı bulunuyor.

WhatsApp Yaş Sınırlaması

WhatsApp Yaş Sınırlaması ve Kişisel Verilerin Korunması Kanunu

24 Mayıs 2016 tarihi itibariyle kabul edilen, 6698 kanun numaralı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu, Resmi Gazete’de 24 Mart 2016 yayımlandı. Öncelikle, kişisel hayatın gizliliği öncelikli olmak üzere, bireylerin temel hak ve özgürlükleri korunması için uyulması gereken esas ve usüllerin belirlendiği kanundur.

Son zamanlarda gündemde sıkça bahsedilen, internet üzerinde kişisel verilerin korunması üzerine çıkan haberler doğrultusunda, pek çok kuruluş / kurum bu konuda işlemler gerçekleştiriyor. Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR – General Data Protection Regulation) sebebiyle de Whatsapp yaş sınırlaması kuralından dolayı, şu anki kullanıcılarının minimum yaş sınırlamasını değiştirmek durumunda. Buna bağlı olarak Whatsapp, hatırı sayılır sayıda kullanıcısını engellemek durumunda kalacak.

Şu anki sınırlamaya göre kullanıcılarının yaşının en az 13 olması, WhatsApp yaş sınırlaması sorununu oluşturmuyordu. Fakat çıkan yeni yönetmelik sebebiyle, kullanıcı yaşının en az 16 olması şart koşulmuş durumda.

WhatsApp Yaş Sınırlaması

Whatsapp Yaş Sınırlaması Aşılabilir Mi?

Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Yönetmeliği uyarınca bir çocuğun kişisel verilerinin korunması adına bazı özel önlemler alınılması gerekiyor. Buna istinaden, WhatsApp yaş sınırlaması, bu hizmeti alabilmek için vasisinin veya ebeveyninin onayını alınması gereken 16ya indi. 25 Mayıs 2018 tarihi itibariyle, yönetmelik çıkmadan önce yaşını doğrulatma işlemini gerçekleştirmeyen kullanıcılarını WhatsApp, servisten atmaya başlamış bulunuyor.

En son WhatsApp güncellemesine bakıldığında kullanıcıların, servis üzerinde kayıtlı olan verilerini bir kopya halinde indirebildiklerini görüyoruz. Aslına bakarsanız bu uygulama, WhatsApp’in kendi kendine bulduğu bir şey değil. Bu durum, Genel Veri Koruma Yönetmeliği’nin şartlarından biri.

WhatsApp Sadece Telefondan Mı Kullanılır?

Bu sorunun cevabı sizi memnun edecek ki, hayır, uygulamayı sadece telefondan kullanmak zorunda değilsiniz. Tabii ki öncelikle uygulamanın telefonunuzda yüklü olması gerekiyor.

Bilgisayarınızdan web.whatsapp.com adresinizi tarayıcınızda açın. Telefonunuzda WhatsApp uygulamasını açın ve Ayarlar > WhatsApp > Web/Masaüstü >QR Kodunu Tarat adımlarını takip edin ve Tataa!.. Whats’app uygulamanız bilgisayarınızın ekranında!… Artık bir fotoğrafı WhatsApp üzerinden yollamak için aktarım kablonuz nerede diye aramanıza gerek yok :)

Akıllı Telefonunuz İçin En İyi 5 Fotoğraf Uygulaması

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. İlkokul çocuğunun elinde bile telefon var artık, ne kadar tehlikeli bunlar. Bu tarz kısıtlamalar olması güzel.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu