Sağlık

West Sendromu Nedir?

West Sendromu nedir? Tedavisi var mıdır? Bugünkü yazımız bununla ilgili olacak.

WEST SENDROMU NEDİR?

West sendromu nadir görülen ve bebeklerde epilepsiye neden olan bir hastalıktır. Epilepsili çocukların %2 sinde west sendromu görülür. West sendromunun yaygınlık oranı 10 yaşın altındaki 10.000 çocukta 2’dir. Bu sendroma neden olan beyin hasarı ve tedavinin yan etkileri sebebiyle, çocukların %5 5 yaşına gelmeden ölür.

WEST SENDROMU NEDEN OLUR?

Araştırmalara göre, sendromun temel nedeni, beyinsapı ile korteks arasındaki anormal etkileşimdir. Bu etkileşimdeki anormallik genellikle doğum öncesi bebek anne karnındayken, doğum sırasında ya da doğumdan sonra beynin hasar görmesi ya da yaralanması sonucu oluşur. Yenidoğanlarda ve bebeklerde merkezi sinir sisteminin henüz olgunlaşmamış olmasının da bu sendromun gelişmesinde rolü olduğu düşünülmektedir.

WEST SENDROMU NASIL TEŞHİS EDİLİR?

Doktor öncelikli olarak hastanın fiziksel ve psikolojik belirtilerini inceler. EEG beynin elektriksel aktivitesini ölçen bir alettir. Bu sendromun teşhisi EEG ile yapılır. West sendromlu çocuklarda EEG testindeki görüntüler her zaman anormal olur, ama bazen anormallikler sadece uyku sırasında çekilen EEG ile görülür.

WEST SENDROMUMUN BELİRTİLERİ NELERDİR?

En yaygın belirtileri, epilepsi nöbeti ve kasılmadır. West sendromu vücut, kol, bacaklar ve başın birden bire kaskatı kesilmesi şeklinde kendini gösterir. Nöbetler genellikle uyanık haldeyken yaşanır, nadiren uyku sırasında da nöbet görülebilir.

West sendromu denilen infantil spazm nöbetinde, erken aylardan itibaren bebek uykuya dalarken ya da uyku sırasında tüm vücudu ile irkilir. Başın karın üzerinde bükülmesiyle kollar açılır, çocuk adeta selam verir gibi bir pozisyona girer. Bu nöbetler 1 günde çok sayıda gerçekleşebilir. Nöbet, uykuya dalarken, uyku sırasında ve gündüz de olur ve devam eder. Sıklıkla çocuğun nörolojik gelişimi geri olur. Geç konuşma, geç yürüme görülür. Genellikle kafa çevresi küçük olur.

Fiziksel ve zihinsel gelişimde gecikme olur ve sendroma eşlik eder. Zeka geriliği de olası belirtilerdendir.

Nöbet sırasında ya da sonrasında bebekler ağlayabilir. Her nöbet sadece bir ya da iki saniye sürer. Genellikle seri halinde birbirine yakın aralıklarla olur.

WEST SENDROMUNUN TEDAVİSİ VAR MIDIR?

West sendromunun tedavisi ne yazık ki yoktur, tedavi ile ancak yaşam kalitesi yükseltilebilir. Tedavide, prednisone, benzodiazepinler ve vitamin B-6 içeren farklı ilaç kombiyasyonları kullanılır. Amaç, olumsuz yan etkileri en aza indirmek için ilaç sayısını olabildiğince düşük tutmak ve nöbet sıklığını azaltmaktır. İlaç tedavisi dışında sendrom için başka tedaviler de mevcuttur. Ketojenik diyet uygulaması epileptik rahatsızlığı olan bazı kişilerde tedaviye yardımcı olmak için uygulanır. Ketojenik diyet karbonhidrat bakımından düşük bir diyet türüdür. Yağ ve protein bakımından zengindir.

Son çare fokal kortikal rezeksiyon ameliyatıdır. Nöbetlerin ortaya çıktığı beynin bulunduğu alan beyinden ameliyat ile çıkartılır. Fokal kortikal rezeksiyon diğer tedaviler başarısız olursa uygulanır. Şayet beynin önemli alanlarına zarar vermeden beyin dokusunun çıkarılması mümkünse bu yöntem gerçekleştirilir.

İstatistiklere göre, sendromu olan çocukların %50′ sinde ilaç kullanımı ile epilepsi belirtilerinin engellenebildiği söylenmektedir. .

West sendromu nedir? yazımdan sonra aşağıdaki linki tıklayarak epilepsi ile ilgili genel bilgi edinebilirsiniz.

Epilepsi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

İlgili Makaleler

12 Yorum

  1. özellikle ebeveyler başta olmak üzere hepimizin bilinçlenmesi ve olası durumda farkedip müdahale edebilmemiz adına bilinçlendirici bir yazı olmuş.. elinize sağlık :)

  2. Çok zor bi durum Allah herkesin yardımcısı olsun, anne babaların okuması gereken bilinçlenme için çok iyi bir içerik olmuş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu