in , ,

Wàn Hǔ (萬戶): İlk Fedakar Astronot

Kayıtlarda ilk astronot olarak bir Çinlinin adı geçiyor desek ve bu uzay seyahatin 16’ıncı yüzyılda yaptığını söylesek ne dersiniz?

wan-hu

Biz uzaya giden ilk insan, ilk astronot olarak Neil Armstrong’u biliriz, bir diğer astronot Rus kozmonot (Rus olunca kozmonot oluyor) Yuri Gagarin ise oldukça popülerdir. Peki kayıtlarda ilk astronot olarak bir Çinlinin Wàn Hǔ adı geçiyor desek ve bu uzay seyahatin 16’ıncı yüzyılda yaptığını söylesek ne dersiniz?

İnanılacak gibi değil ama doğru mu o da bir muamma. Çin kayıtlarına geçen efsaneye göre 16. yüzyılda, Çin’de Ming hanedanlığında devlet görevlisi olan Wàn Hǔ isimli bir adam yaşıyordu. Wàn Hǔ yıldızlara ve gökyüzüne yakın ilgi duyuyormuş ve gökyüzüne duyduğu bu ilgi ona bir gün parlak bir fikir vermiş.

FEDAKAR ADAMMIŞ

Kendisini gökyüzüne gönderecek bir araç yaparak, tarihe uzaya giden ilk adam olarak geçmeyi istemiş. Wàn Hǔ, büyük bir merhamet ve fedakarlık göstermiş ve bu amacı için hiç bir hizmetlisini ve hiçbir hayvanı denek olarak kullanmamış.

İlk Uzay Mekiği Yapılıyor

Düşünmüş, taşınmış ve sonunda kendisini yıldızlara götürecek planı hazırmış. Bunun için altına (Antik Çin’in en büyük icatlarından biridir) havai fişekler bağlayabileceği bir sandalye yapmış. Sandalyesini ülkede bolca bulunan ve çok hafif olan bambudan yapmış ve böylece kolayca havalanabileceğini düşünmüş. Altına içini oyduğu kalın bambu parçalarını düzgünce dizmiş, içinde barut bulunan toplam 47 adet büyük havai fişek yerleştirmiş. (adam o çağda roket yapmış) Her bir fişek için fitilleri ateşlemede kendisine yardımcı olacak 47 tane hizmetli görevlendirmiş.

wan-hu

Artık Zamanı Gelmiş

Wàn Hǔ, o gün şapkası, asası ile bir kral gibi giyinmiş ve icat ettiği tahtına oturmuş. Kontrolleri yaptıktan sonra hizmetlilerine fişekleri ateşlemesini emretmiş. Fişekler ateşlenmiş, ateş fitilin sonuna ulaştığında aniden çok büyük bir patlama olmuş. Göz gözü görmüyormuş, her taraf toz duman olmuş. Duman dağıldığında bütün gözler Wàn Hǔ’yu aramış, ancak ne Hu, ne de sandalyesi yerinde yokmuş. Gerçekten gittiğine inanmayanlar onu bütün köyde aramışlar, fakat bir türlü bulamamışlar. Wàn Hǔ ve ilk uzay mekiği olan sandalyesi gerçekten gitmiş. Onu kimse bir daha görmemiş. İşte bu uzaya gitme macerası sayesinde Wàn Hǔ tarihe dünyanın ilk astronotu olarak geçti.

Ay’ın uzak tarafındaki kraterlerinden birine Wan-Hoo adı verilmiştir.

Yakarsa dünyayı deliler yakar. Bu hikaye bize hayallerimizin peşinden gitmemiz gerektiğini söylüyor. Bu arada Hu, orada ne yer, ne içer? Uzaylılar kaçırmış olmasın sakın?

Siz dünyayı dolaşan ve tarihe damga vuran Marco Polo’yu duydunuz mu? Okuyalım bilgi sahibi olalım diye Turan Cevdet Ekinoğlu yazdı.

Uzay Hakkında Pek Bilinmeyenler

6 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

mediciler

Mediciler: Rönesans Ailesi

victor hugo

Victor Hugo Öyküsüdür