Sinema

Walt Disney Kimdir?

 

Dünya tarihinin en ünlü yapımcılarından birisi olan Walt Disney kimdir, bunu herkes biliyordur ama kendisinin oldukça enteresan olan hayat hikayesini biliyor muydunuz? Aynı zamanda senarist, dublaj sanatçısı ve karikatürist olan ünlü girişimci 1901 yılında Chicago’da dünyaya geldi. Çocukken tespit edilen disleksi hastalığı nedeniyle okuma güçlüğü çeken dâhilerden biriydi. Nitekim kendini karikatür ya da resim çizerek ifade etmesine yönelten temel motivasyonun sebebinin de bu hastalık olduğu düşünülür.

Walt Disney: Gençlik Yılları

1911 yılında Kansas’a taşınan Walt Disney oldukça fakir bir aileden gelmekteydi. Buradaki tren istasyonunda yolculara atıştırmalık ve gazete satarak ailesine destek olmaya çalıştı. 14 yaşındayken bir sanat kursuna katılan Disney yine ailesine destek olma amacıyla 16 yaşında okulu bırakarak askeriyeye girmeye çalıştı ancak yaşının küçük olduğu gerekçesiyle reddedildi. O da bundan sonra daha radikal bir karar alarak Kızıl Haç’ta ambulans şoförü olarak çalışmaya başladı. 1919 yılında Kansas’a geri döndü ve buradaki bir sanat atölyesinde çırak olarak çalışmaya başladı.

Walt Disney: Kariyer Dönemi

Kariyerinin başlangıç dönemlerinde yaratıcılığının yetersizliği ile eleştirilen ve çalıştığı yerlerden reddedilen Walt Disney bir dönem bir kiliseden orada yürütülen faaliyetlerle ilgili bir teklif aldı ve bu çalışmalar sırasında kaldığı odada bir fare ile karşılaştı. Disney bu odada tanıştığı farenin resimlerini yapmaya başladı. İlk başta Mortimer Mouse adı verilen karakter daha sonra Mickey Mouse adına dönüştü. Karakterin Mickey Mouse olarak ilk resmi gösterimi, 1928 yılında piyasa çıkan bir kısa film olan “Steamboat Willie” ile yapıldı ve bu film beklenenin ötesinde bir izleyici kitlesin ulaştı. Alice Harikalar Diyarı, Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler gibi, Pinokyo, Üç Küçük Domuzcuk gibi pek çok başarılı yapıma imza atan girişimci 1955 senedinde hala ziyaretçilerin en sevdiği eğlence parklarından birisi olan Disneyland’i açmıştır.

1966 yılında 65 yaşındayken bir gırtlak kanseri nedeniyle son bulan Walt Disney’in hayatı gerçekten bir başarı hikayesidir. Son derece fakir bir aileden doğan bir gazeteci çocuğun kendi gayreti ve yaratıcılığıyla hayallerine ulaşmasının hikayesidir ancak üzücü bir şekilde kendi açısından kısa sürede son bulan hayatı sinema tarihi açısından hala devam etmektedir.

https://www.shallwe.com.tr/christopher-nolan/

 

 

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Bende kim olduğunu bilmiyordum sevinçlerini ve üzüntülülerini bu yazıda öğrenmiş oldum emeğine kalemine sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu