in ,

Voleybolun Tarihçesi

voleybolun tarihçesi

Voleybolun tarihçesi, günümüzden yaklaşık olarak 125 yıl öncesine dayanıyor ama voleybol, kendisini ilginç kılan farklı bir özelliğe de sahip. En keyif alarak oynadığım oyunlardan olan voleybol bakalım nerede, nasıl ortaya çıkmış.

Voleybolun Tarihçesi

En başta bir uyarı yapayım. Bildiğiniz gibi daha önce Futbolun Öyküsü ve Basketbol Öyküsüdür yazılarımda bu iki sporun tarihini ele almak için epeyce derinlere inmem gerekmişti. Ancak içiniz rahat olsun, voleybolun tarihçesini ve geelişimini anlatırken o kadar derinlere inmeyeceğim. Hatta onlara nazaran çok daha yakın bir tarihten başlayacağım. E lafı daha fazla uzatmanın anlamı yok tabi.

1895 Yılı Dolayları…

Yer Amerika Birleşik Devletleri… O dönemde basketbol yeni yeni çıkmaya başlamışsa da hızla popüler olmuş, özellikle gençler ve çocuklar arasında hızla yayılmıştı. Ancak bu sporun bir kötü yanı vardı: Çok fazla temas… Yetişkinler, çok fazla temas olmasından şikayetçiydi. Çünkü çok kolay sakatlanmalara yol açabiliyordu bu durum. İşte bu sakıncalı konu, yetişkinlerin hayli dikkatini çekmiş ki sporla uğraşan kişiler buna bir çözüm bulmak için kolları sıvamışlar…

YMCA Spor Kulübü…

…Adındaki bir spor kulübünde William G. Morgan adında bir beden eğitimi antrenörü bu işe el attı. Tarihler 9 Şubat 1895’i gösterdiğinde Morgan, daha az temas ve hoplama-zıplama içeren bir oyunun tasarımını bitirmişti. Bu yeni oyun aslında pek çok sporun birleşiminden oluşuyordu. Beyzbol, tenis, basketbol ve hentbol izleri taşıyan bu yeni oyunun adı…

…Mintonette!

Tenisteki fileyi, ortalama insan boyunun üzerine yükselterek en belirgin özelliği de eklemiş oluyordu bu yeni oyuna. Ancak aradan henüz 1 sene kadar geçmişti ki isim konusunda değişiklik kararı alındı. 1896 yılında Springfield’da toplanan YMCA kongresinde mintonette adı değiştirilerek volleyball yapılır. Çünkü mantıken topun bir sahadan diğerine sürekli olarak atılması gerekmektedir ve volley de İngilizce de bu anlamı taşıyan bir kelime (sözlükten baktım).

Hızlı Bir Yayılış

Derken efendime söyleyeyim sene 1900 olduğunda Kanada dahi bu oyunu benimsemiş. Böylece Kanada, bunu benimseyen ilk ülke olmuş ve hatta 1900 yılı da voleybolun ilk kez yurt dışına taştığı yıl olarak literatüre girmiş. Tabii bu yeni spor hem tehlikesiz hem de eğlenceli olunca hızlı bir şekilde yayılmış kıymetli okurlar. Ancak burada YMCA’nın payı çok büyük. Hatta tüm pay onun diyebiliriz çünkü voleybolun yayılması için her şeyi yapmış adamlar. Onların çabasıyla 1913 yılına gelindiğinde uluslararası organizasyon yapılmaya başlanmış. 1913 yılında Asya’da bir turnuva düzenlenmiş ve Filipinler, Çin ve Japonya katılmış. Bugün bile Japonya ile Çin’i izlerken mest oluyor insan.

Avrupa Macerası…

1916… I. Dünya Savaşı yılları… Avrupa’ya gelen Amerikalı askerler, burada voleybolun da tanıtımını yapmışlar. Bu askerlerin arasında YMCA mensupları da vardır ve 1 yıl içerisinde Çekoslavakya ve Fransa’ya akadar götürmüşler bu sporu. Tabii zaman içerisinde bazı kurallar oluşturulmuş veya değiştirilmiş. File yüksekliği vs teknik şeylere girmeyeceğim. Ama şunu belirtmekte fayda var, sahda bir takımdan en fazla 6 oyuncu olabileceği kuralı 1918 yılında getirilmiş. Ancak şöyle de bir durum var malum küresel bir federasyon yok o dönemlerde. E haliyle her ülke kendi kafasına göre kural üretmiş. Mesela Asya ülkelerinde genel olarak 9’ar oyuncuya müsaade edilmiş. veya alçak file tercih edilmiş. 1920’de Polonya’da da oynanmaya başlanan voleybola 1922 yılında bir takımın en fazla 3 kez topa dokunabilmesi kuralı getirilmiş.

Örgütlesenize Kardeşim Şunu!

Yukarıda belirttim ya, genel bir kuruluş olmadığından genel kurallar da yok. İşte bu durum, 1930’lu yıllarda çözüme kavuşturulmuş. 1934 yılında Uluslararası Hentbol Kongresi sırasında Polonya Başkanı bir komite kurulmasını teklif etmiş ve bu teklif kabul edilmiştir. 1936 yılındaki ikinci kongrede bu sefer uluslararası bir federasyon kurulması kararlaştırıldıysa da İkinci Dünya Savaşı nedeniyle askıya alınmış. 1938 yılında ise ABD’nin uyguladığı kurallara ufak birkaç rötuş yapılarak genel kurallar belirlenmiştir. 1947 yılında Paris’te yeniden toplanan kongrede kurulabilmiş ancak Uluslararası Voleybol Federasyonu… Günümüzde mi? Size şaşırtıcı bir bilgi vereyim. Uluslararası Voleybol Federasyonu tam 220 üyeye sahip. Bu özellik onu dünyanın en büyük spor federasyonu yapıyor. Özellikle 2000’lerin gelmesiyle voleybolda müthiş bir yükseliş gerçekleşmiştir. Olimpiyatlar başta olmak üzere pek çok uluslararası organizasyonda en önem verilen dallardan birisi olmayı başarmıştır.

Voleybolun Tarihçesi Yazı Sonu

Kıymetli okurlar sizleri daha fazla yormak istemiyorum. Normalde bu sporun ülkemizdeki gelişimini de buraya eklerdim ancak onu başka bir yazıda aktaracağım. Zira bildiğiniz üzere gerek milli takım gerekse spor kulüpleri olarak ülkecek bu alanda oldukça başarılıyız. Diğer yazılarda görüşmek dileğiyle, hoşça kalın…

5 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

uçaklarda alınacak önlemler

Uçaklarda Alınacak Önlemler Neler Olacak?

Uçakla seyahat ederken

Uçakla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeliyiz?