in ,

SinirlendimSinirlendim BayıldımBayıldım

Vize Yok Pasaport Yok Ukrayna’ya Gidiyoruz!

Vize yok pasaport yok Ukraynaya gidiyoruz

Vize yok, pasaport yok, Ukrayna’ ya gidiyoruz. Size müthiş bir haberim var. Pandemi dönemi, ülkemiz için çok başarılı bir şekilde ilerliyor. Ve yurt dışı seyahat engelleri birer birer kaldırılıyor. Sizlere, rehber niteliğinde bomba gibi bir hafta sonu yurt dışı tatili planı hazırladım. O kadar ki, ne vizeye, ne de pasaporta ihtiyacınız olacak. Hem de çok ama çok ekonomik fiyatlarla.

Vize yok, pasaport yok, sırt çantalarınızı hazırlayın UKRAYNA’ya Gidiyoruz…

Tercih sizin; yavru vatan Kıbrıs (KKTC), Gürcistan ve aralarına en son katılan UKRAYNA bizden hiçbir belge istemiyor. Sadece kimlik kartımız ve hazırlayacağımız bir sırt çantasıyla kendimize unutulmaz bir hafta sonu tatili hazırlayabiliriz. Eğer dil sorunu yaşayacağınızı düşünüyorsanız, öncelikle yavru vatan Kıbrıs’tan başlamanızı tavsiye edebilirim. Gürcistan seyahatinizi de bir hafta sonu tatili gibi düşünmeyin. Haftalık olarak planlayacağınız bir Doğu Karadeniz turu ile birleştireceğiniz iki günlük bir Gürcistan seyahati daha ekonomik ve eğlenceli bir program olacaktır.

Bu nedenle de benim sizin için çizdiğim en mantıklı rota UKRAYNA;

Ukrayna- Lviv

Ben, seyahatlerimde ağırlıklı olarak gittiğim yerdeki sosyo-kültürel yapı tarihi ve turistik yerler ve yeme-içme alışkanlıklarını görmek amacıyla yaptığım için daha az gelişmiş, doğal güzelliklerin daha az yıpratıldığı kalabalıktan uzak şehirleri tercih ediyorum. Bu nedenle tercihimi LVIV‘den yana kullanmak istiyorum. KIEV, de çok güzel bir şehir ve başkent. Odessa tam bir liman kenti, plajları gece hayatı çok hareketli. Ama Kharkiv ve LVIV tamamen doğal güzellikleriyle bu ülkenin incileri. Tabi ki bunlar benim şahsi fikirlerim.

Şimdi programa başlayalım;

  • Uçak Bileti: En önemli sorun uygun bir uçak bileti bulmak olacaktır. Bu biletleri, aşağıda size vereceğim ve sizin de araştırıp daha fazlasını bulabileceğiniz site adresleri var. Ancak biz senaryomuza bağlı kalalım ve hemen en yakın tarihli planımızı yapalım. Türkiye’den Ukrayna’ya ANKARA ve İSTANBUL’dan, KIEV, LVIV ve ODESSA şehirlerine düzenli uçuşlar yapılmaktadır. Size en yakın rotasyonları seçip, hiç zaman kaybetmeden, o hafta içerisinde en az 2(iki) defa tek yön 250- 450.-TL’lik uçak bileti bulmamızın çok kolay olduğunu bilmenizi isterim. Ben, Mayıs 2019 tatil programımda 2(iki) kişilik İSTANBUL-LVIV ve LVIV- İSTANBUL biletlerimi gidiş dönüş 1000.-TL’ye almıştım.
  • Uygun bilet bulmak için; biletbayisi, onlineuçakbileti, enuygun, skyscanner adreslerini inceleyebilirsiniz.
  • Konaklama: Ben yurt dışı konaklamalarımı, booking ve/veya airbnb siteleri üzerinden yapıyorum. Bu iki site de size çok ama çok uygun konaklama seçenekleri sunuyorlar. LVIV’de konaklama tercihinizi RYNOK meydanına yakın seçmeniz en önemli tercihiniz olacaktır. Ben daha önceki konaklamamda biraz daha uzak iki lokasyon seçmiştim. Seçme sebeplerimi başka bir yazıda tekrar anlatırım.
  • Ulaşım: Yurtdışı seyahatlerimde genellikle toplu ulaşım araçlarını tercih ediyorum. Ancak, genellikle havalimanlarına geç saatlerde vardığım için, UBER uygulamasını tercih ediyorum.  Ukrayna’da yine taksi kullanabilirsiniz ancak dediğim gibi dil sorunu yaşayacaksınız. O nedenle hem uygun olması, hemde rotanızı telefonunuz üzerinden siz belirlemek için UBER ve/veya UKLON uygulamalarından en az birini telefonunuza indirmenizi öneririm. Bu hususi araçlarla, şehrin bir ucundan bir ucuna en fazla yapacağınız ödeme 50.TL’dir. Ben havalimanından kalacağım ilk lokasyona 20 TL, seyahatimin sonunda havalimanına gidiş için 30 TL ödeme yapmıştım.

Dikkat edilmesi gerekenler:

  • Özellikle, bu tatilde tadınızın kaçmasını istemiyorsanız size altın ipuçları vermek istiyorum. Kesinlikle uçak biletlerinizi gidiş-dönüş alın, konaklama yapacağınız otel, hostel, daire, villa müstakil ev ne olduğu önemli değil, mutlaka uçak biletlerinizin ve otel rezervasyonunuzun  birer çıktısı mutlaka yanınızda olsun. (Havalimanında insanlar çok sıcakkanlı ve yardımsever ancak yeterli İngilizceye onlar da bizim gibi sahip değilller.)
  • Havalimanında, ülkeye girmeden bir form doldurmak zorundasınız. İlk defa ülkeye giriş yaptığınız için, sizi bir sorgu odasına alıyorlar. Sakin olun dışarıda verdikleri formda sizden istedikleri bilgileri yine sizin ağzınızdan duymak istiyorlar. (-Tatil için mi geldiniz?, _Kaç gün kalacaksınız?, -Dönüş biletinizi görebilir miyim? -Ne kadar paranız var? v.s.) Bir de yanınızda ne kadar para getirdiğinizi öğrenmek istiyorlar. Ben 500 $ nakit para ve kredi kartımla gitmiştim.
  • Ülkede, Visa ve Mastercard geçerli. Ayrıca devlet bankalarımızdan birinin kredi kartına sahipseniz, herhangi bir komisyon da ödemiyorsunuz ekstrenizde. Diğer bankaların kartlarına komisyon kesildiğini duydum. Ancak ben yaşamadım. O kadar ki ben kredi kartımdan nakit para da çekmiştim. “1 ukrayna grivnası = 0.25.-TL” Bu ülke hala ucuzken mutlaka ziyaret edin.
  • Türkiye’den ayrılmadan önce, cep telefonunuzu yurt dışı kullanımına açmanızı tavsiye ediyorum. Havalimanına geç saatte varırsanız açık bir yer bulmakta sorun yaşarsınız. O nedenle ilk gün cep telefonunuza büyük iş düşecek. Ayrıca havalimanındaki döviz bürosundan sadece taksi parası için para bozdurun. Geriye kalan nakit ihtiyacınızı şehrin içerisinden karşılamanız sizin cebinize en az %10 daha fazla para koymanızı sağlayacaktır.

Buraya kadar anlattıklarımda eksik bir şey olduğunu sanmıyorum. Bir sonraki yazımda, LVIV’den bahsedeceğiz.

KEMAL CENGİZ

Senegal Gezi Rehberi ve Yeme – İçme Kültürü

6 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Çilek ve faydaları

Çilek ve Faydaları Hakkında Bilinmeyenler

kod 29 işçinin kabusu

Kod 29: İşçinin Kabusu