Seyahat

Viyana Gezi Rehberi – Viyana Hakkında Bilgiler

Viyana gezi rehberi – Viyana hakkında bilgiler. Viyana Avusturya’nın başkenti olup en kalabalık ama en küçük yüz ölçümüne sahip bir eyalettir. Viyana tarihinde  Avrupa’nın en önemli kültür, politika ve  sanat merkezlerinden biri olmuştur. Günümüzde ise hem kültürel hem siyasi anlamda oldukça önemli bir şehirdir. Viyana coğrafi konum olarak Orta Avrupa’da yer alır. Geçmiş dönem tarihinde bir çok imparatorluğa başkentlik yapmıştır. O yüzden tarih, kültür mimari alanda oldukça kozmopolit bir şehirdir. Ayrıca farklı kültürlerin bir arada yaşandığı bu şehir turizm açısından oldukça gözdedir. Avrupa’nın en gelişmiş şehirlerinden birisidir. Viyana, ulaşım, eğitim, yapılaşma da modernlik, kültür seviyesi ve yaşam kalitesi olarak oldukça yaşanması ideal bir şehirdir.

Viyana Gezi Rehberi – Viyana Hakkında Bilgiler

Viyana’ya gezi düzenlemek için bir çok sebep bulabilirsiniz. Eğer alışveriş seviyorsanız şehir merkezinde oldukça tanınmış markaları, farklı tasarım ürünlerini ve bir çok farklı seçeneği eliniz altında bulabilirsiniz. Viyana mutfağı aroma farklılıkları sayesinde mutlaka denenmesi gereken lezzetler sunar. Viyana müziğin başkenti olarak bilinir. Şehrin her yerinde kaliteli bir müziğe rastlarsınız.  Bu şehrin tiyatroları ve operaları görülmeye değerdir. Tarihe aşık biriyseniz müzeleri, tarihi binaları, Viyana sarayları ve Katedralleri size büyüleyici bir etki bırakır.

Viyana şehrinin kışları oldukça soğuk ve sert geçer. Eğer bir ziyaret düşünüyorsanız Mayıs – Eylül dönemleri arasında gitmenizi öneririz. Eğer şehrin her yerini gezmek istiyorsanız 5 gününüzü ayırmanız yeterlidir.

Viyana Nerededir ?

Avusturya’nın kuzeydoğusunda olan şehir Orta Avrupa da bulunmaktadır. Avusturya’nın başkenti olan şehrin ortasından Tuna nehri geçmektedir. Alplerin en doğu ucunda bulunur.

Viyana’ya Ne Zaman Gidilir ?

Viyana’da tipik karasal iklim görülür. Şehir de dört mevsimde yaşanır. Yazları hafif sıcak olan şehirde yaz aylarında Haziran hariç  yağmur nadir görülür. Kış ayları oldukça soğuk ve sert geçer. İlkbahar ve sonbaharda ise hava sıcaklıkları ortalama olur, ılık bir havaya hakimdir. Yazın en sıcak ayı genelde Temmuz ayıdır ve sıcaklık ortalama 19 derecelerde bulunur. Haziran ayı ise 18 derecelik hava ortalaması ile en çok yağmur yağan aydır. Görülen en sıcak 24 dereceler de olur. Temmuz ve Ağustos ayları gezi için oldukça idealdir. Bu aylarda ne bunaltıcı sıcaklar vardır ne de üşürsünüz.

Kışın oldukça soğuk geçer. -1 derece hava ortalamasıyla en soğuk ay Ocak ayıdır. Kış ziyareti yapacaksanız kıyafetlerinizi ona göre belirlemelisiniz. İlkbahar ve sonbahar mevsimleri kendini belli eder. Ancak kış aylarından çıkarken Mart ayında soğuklar devam eder. Eğer eğlenceli bir ziyaret yapmak istiyorsanız Mayıs – Eylül ayları arasında gitmeyi tercih etmelisiniz

Viyana’da Nerede Kalınır ?

Romantizm denince aklımıza gelen şehirlerden bir tanesi Viyanadır. Viyana’da gezi düzenlerken ziyaret edeceğiniz yerlere uzak olmamasına önem gösteriniz. Tarihi yerlerden, müzelere, kafelere, parklara ve alışveriş merkezlerine gitmek istiyorsanız şehir merkezine yakın olmalısınız. Ayrıca gitmeden iki üç ay önceden yerinizi ayırtmak size fiyat konusunda daha indirimli seçenek sunulur.

Viyana’ya Nasıl Gidilir ?

Viyana’da havaalanı bulunmaktadır. Türkiye’den İstanbul, İzmir, Antalya, Ankara gibi şehirlerinden aktarmasız olarak gidebilirsiniz. Uçakla yol mesafesi 2 saat 35 dakika sürmektedir.

Viyana Mutfağı

Avusturya mutfağı aromatik ve sosların harmanlamasıyla oldukça farklı tadları barındırmaktadır. Her türden lezzeti bulacağınız şehirde Fransız ve İtalyan mutfaklarının izlerine rastlamanız oldukça mümkündür. Viyana gezinizde tatmanız gereken bir kaç yemek çeşidini aklınızda bulunsun diye yazalım dedik. Viyana usulu Şnitzel, Semmelknödel, Wurst, Tafelspitz, Zwiebelrostbraten, Griebnockerlsuppe, Sacher Torte, Apfelstrudel ve Dünya çapında ilk yazılı turta tarifi olan Linzer Torte de tatmanız gereken lezzetlerden.

Viyana Gece Hayatı

Viyana, The City of Music ( Müziğin şehri ) olarak bilinir ve bu ismin hakkını oldukça fazlasıyla veriyor. Kaliteli müzikleri , kült mekanları sayesinde oldukça ün salmış bir şehirdir. Salaş mekanlardan, şık mekanlara ve her bütçeye uygun bir mekan bulmanız mümkündür. Ayrıca bunların haricinde operalara, müzikallere, tiyatrolara ve dans gösterilerine katılabilirsiniz.

Amsterdam Gezi Rehberi – Amsterdam Hakkında Bilgiler

İlgili Makaleler

9 Yorum

  1. Sırf tarihi eser ve katedralleri için gidilir diyen bir arkadaşım demek ki doğru söylüyormuş İnşl bizde kısa sürede görebiliriz o muhteşem şehre

  2. Bu yıl hangi ülkeye şehre gitsem diye düşünürken tesadüf bu yazıyı okudum ve çok merak ettim Planlarımın içinde artık Viyana da oldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu