in ,

SinirlendimSinirlendim YarıldımYarıldım BayıldımBayıldım

Vikingler Kimdir? Nerede Yaşamış ve Neler Yapmışlardır?

Vikingler televizyonda dizilerden aşina olduğumuz topluluktur. Savaşçı özellikleri olduğu bilinir ve sarışın bir ırktır. Peki kimdir bu Vikingler?

Vikingler televizyonda dizilerden aşina olduğumuz topluluktur. Savaşçı özellikleri olduğu bilinir ve sarışın bir ırktır. Peki kimdir bu Vikingler?

vikingler

Tarihte yaşamış bazı kabileler ve topluluklar vardır, onlar hakkındaki tüm bilgiler sadece düşman tarafından yazılmıştır. Onlardan nefret eden düşmanlar onları tanımlamış ve tanıtmışsa, tüm dünya insanları sorgulamadan bu şekilde kabul etmiş ve onlar olduğuna inanmıştır. Geçmişin olayları ve yaşayan toplulukların eylemleri, takipçileri ya da taraftarları tarafından olumlu bir şekilde yazılır ve aktarılır, düşmanları ya da muhalifleri tarafından yazılır ve aktarılır. Bu şekilde, göreceli bir tarih yazımı tamamen farklı bakış açılarından yazılır.
Bununla birlikte, geçmişte yaşamış bazı kabileler ve topluluklar vardır ve eğer onlar hakkında bir şeyler biliyorsak ya da duyuyorsak, neredeyse hepsini bize aktarmışlardır.  Örneğin, Temujin Chingis Xaan (1162 – 1227) ve Moğollar böyle. Moğolları hepimiz barbar, yıkıcı, kan emici, acımasız olarak tanıyoruz çünkü onlar hakkındaki tüm bilgiler bize Moğolların düşmanları tarafından aktarıldı. Düşmanları bize Moğolları anlattıysa, onları sorgulamadan tanıyoruz. Moğolların kendisini ya da onları sevenleri bile dinlemekten çekinmiyoruz.

Vikingler İskandinavya’nın Efsane Topluluğu!

Vikingler, İskandinavya’nın efsanevi topluluğu. Vikingleri, hepimiz korsan, barbar, yıkıcı, soygun, acımasız olarak tanıyoruz çünkü onlar hakkındaki tüm bilgiler bize Vikinglerin düşmanları tarafından aktarılmıştır. Düşmanları bize Vikingleri anlattıysa bizler de onları sorgulamadan öyle bildik. Vikingler hakkındaki tüm bilgiler, özellikle düşmanları tarafından bize iletildi. Benzer şekilde, binlerce yıl süren güçlü, kudretli ve kibirli Britanya devletleri ve ordularını en üstün zeka ile ordularına karşı bile rezil eden Vikingleri yıkma gücünü gösteremeyen İngilizlerin, anlattıklarına bakarak onları tanımak mümkün mü? Bütün dünya anlatılan her şeye nasıl inanıyor, bu gibi durumlarda nesnel bir anlatımın olacağı net değil midir?

 Vikingler kimlerdir?

”Vikings” ya da ”Norse” olarak bilinen Vikingler, İskandinav ülkesinin savaşçı ve tüccar halkıdır, yılın büyük bir kısmını açık denizlerde geçiren çok ilginç ve gizemli bir topluluktur. Özellikle 8. ve 11. yüzyıllar arasında Avrupa’nın kuzey ve batısında, Baltık Denizi, Kuzey Denizi, Norveç Denizi, Barents Denizi, Grönland Denizi, İrlanda Denizi, Kanal Denizi ve Atlantik Okyanusu birçok yeri fethetmiş ve hakimiyet kurmuşlardır. Vikinglerin yazılı geleneğinin yokluğu, yerinde kalmayan göçebe bir topluluk olmaları, onlarla ilgili kültür izlerini bulmamızı zorlaştırıyor. Yazılı kaynakların zayıflığı ve Batı kaynaklarındaki olumsuz Viking imgesi (İngilizlerin, Almanların, Fransızların, yani Vikinglerin savaştığı milletler) olmasına rağmen yazılı kaynakların büyük çoğunluğu sofistike bir kültürün varlığına işaret ediyor. Şu anki Danimarka, İsveç, Norveç, Faroe Adaları ve İzlanda Viking kökeninden gelmektedir. Aynı zamanda, İskoçya halkının büyük bir kısmı, Rusya’nın büyük bir kısmı ve Fransa’nın Manş Denizi kıyılarında yer alan Normandiya bölgesi, aslında Viking kökenlidir.

Vikingler iki Şekilde Anılırlar!

             Vikingler kendi içlerinde birçok dallara ayrılırlar, ancak en temeli Normanlar ve Varyag’lardır. İsveçli Vikingler “Varyag” Norveçli ve Danimarkalı Vikingler ise Norman’lar olarak adlandırılır.
             İsveçli Varyag’lar doğuya yayılıma göstermiştir ve daha çok Rusya toprakları tarafına egemen durumdadırlar. Bunların çoğu Rusya topraklarında Novgorod’a yerleşti; Ukrayna da ise Kiev taraflarına yerleştiler. Vikingler, bu topraklarda barışçıl bir ticaret yaparak ipek karşılığında kürk ve köle alışverişinde bulundular. Onlar arasında Rurik Hanedanlığı (862 – 1610) kuruldu. Viking Rørik’in (830-79) Prensi, Rusya’da 9. yüzyıldan 17. yüzyıla kadar hüküm sürdü. O dönemde Rusya topraklarında yaşayan halk İsveç’ten gelen Vikingler’e ”Rus” diye isim takmıştı ve şu an Rusya denilen ülkenin adı aslında ‘ İsveçlilerin Ülkesi” manasına gelmektedir.
Norveç ve Danimarka Vikingleri olan Normanlar batıya doğru ilerlemişler ve İzlanda,Faroe AdalarıBritanya ve Fransa gibi ülkelerde hüküm sürmüşlerdir. Günümüzde dahi konuştukları dil olan (Normandca), Vikinglerin dili ve Fransızca karışımı melez bir dildir. Normanlar 11. yüzyıl da Britanya’yı fethederek en güçlü hanedanları olmayı başarmıştır. Normanlar’ın anlamı ” Kuzey Adamı” manasına gelir ve İtalya dahil olmak üzere bir çok ülkeye saldırmışlardır. Onları durdurmak çok zordu çünkü çok güçlü ve korkusuzlardı.


Bir diğer önemli bilgi ise Amerika topraklarını ilk keşfedenler aslında Vikinglerdir. C. Colomb’dan yaklaşık 400 yıl önce o topraklara gitmişlerdir. Vikingler aynı zamanda Afrika kıyısının kuzey topraklarına kadar gitmişler ve islamiyet ile de tanışmış bir topluluktur. İsveç ve Norveç de yapılan kazılarda, üzerinde Arap harfleriyle “Allah” ve “Ali” yazan Viking eşyaları bulunmuştur.
York Üniversitesi’ndeki eski bir Norveçli öğretim görevlisi olan Matthew Townend, tarihin sadece saldırganların ve mağdurların büyüklüğü ile değil, aynı zamanda bu toplumların birbirleriyle ne ölçüde karşılıklı ilişki içinde oldukları ve birbirleriyle nasıl etkileştikleri ile de ele alınması gerektiğini söylüyor.
Şüphesiz, Vikingler hakkındaki klasik görüşler ve yeni tezler arasındaki tartışmalar, yeni bilgilerle ayrıntılı olmaya devam edecektir. Ama Vikinglerin öyküsü, şiddet, sömürgecilik, ticaret ve aile hayatı, boynuzları veya boynuzları olan bir bütündür.

Peki Vikingler Türk’müydü?

İsveç’in önemli isimlerinden olan Prof. Sven Lagerbring, Vikinglerin ve Türk’lerin tarihteki ortak özelliklerinden ve mitolojik benzerliklerden hareket ederek İsveç’lilerin atalarının Türk’ler olabileceğini söylüyor. Profesör Sven’e göre Odin ve Thor isimleri Türk kökenli kelimelerdir. Thor, TUR sözünden ve Odin’de OT-İN (inen ateş) sözünden evrilmiştir.

Uzay hakkında bilinmeyenler

3 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2018 Emmy Ödülleri Sahiplerini Buldu!

Amazon Türkiye Resmen Açıldı!