Hayata DairTarih

Vikingler Hakkında Önemli Noktalar

 

Çoğumuz Vikingler adı verilen milleti; istilacı ve yırtıcı, barbarlar olarak tanıdı. Vikinglerin tarihi birçok dizi ve filme konu olmuş olsa da bilinenlerin aksine tam donanımlı savaşçılar olarak tanımlanırlar.  Gerçekten vahşi olan ve pagan inancına sahip bu insanlar nerden geliyorlardı? Shall We ailesi adına bu güzel yazıyı yazan Sinan Apak’a teşekkür ederiz.

Vikingler Kimdir?

Tarihte ilk olarak M.Ö. 8. Yüzyılın sonlarına doğru günümüzdeki Danimarka, İsveç ve Norveç’in topraklarında görülmüşlerdir. Büyük bir bölümü kırsal olan bu topraklarda neredeyse hiç kasaba yoktu ve insanların tarımla ve balıkçılıkla geçimini sağladığı bilinmekteydi. Gemicilik teknolojisinin de gelişimiyle birlikte yaşamlarının büyük bir kısmını denizlerde geçirmişlerdir. Yerel Reislerini takip etmeye zorlayan şeyin tam olarak ne olduğu bilinmemektedir. Öte yandan nüfusun artışı, reislik çekişmeleri ve mevcut arazilerin yetersizliği onları dış dünyaya açılmaya sürüklemesi çok muhtemeldir. Varsayımlar üzerinden hareket etmeye iten şey ise Vikinglerin yazılı kaynaklarının zayıflığıdır fakat yapılan arkeolojik çalışmalar sonucu maddi kültüre sahip oldukları görülmektedir. Dış dünyaya açılmalarından sonra bıraktıkları derin izler, olaylara tanıklık edenlerin trajik anlatımları kısa sürede Avrupa’ya yayılmış ve bu toplumlarda bir Viking korkusu ortaya çıkmıştır. Bu nedenle birçok kesim tarafından da ilkel ve medeniyetten uzak bir toplum olarak tasvir edilmişlerdir.

Vikingler ve İlk Baskınlar

Tarihte bilinen ilk baskınları 793 yılında Northumbria kıyılarının yakınında bulunan Lindisfarne adında tamamen savunmasız bir manastır olmuştur. Baskından kurtulmaya başaran keşişler, bu işgalcilerin hazineleri ve tutsakların götürülüşünü çaresizce izlemişlerdir. Baskın kurbanlarından olan York’lu din adamı Alcuin, bu baskında “kilisenin Tanrı’nın rahiplerinin kanlarıyla yıkandığı, tüm süslemelerin yok edildiği ve pagan halkların avı olarak verildiğini” dile getirmiştir. Vikingler, basit bir saldırıyla kazandıkları bu ganimetlerden sonra manastırlara saldırmaya devam ettiler. Bu saldırılar çok şiddetli ve yıkıcı saldırılar olsa da İskandinav kültürünün sofistike bir parçası haline gelmiştir.

Vikinglerin İlerleyen Dönemleri

Manastırlara yapılan baskınlar onlar için basit bir iş olarak görülmekteydi ve topladıkları ganimetlerle geri dönmekteydiler. Ancak 850’li yıllarda akınlara yoğunluk verdiler ve daha kalabalık gelerek İngiltere’nin güneyine yerleşmiştirler. Zamanla Fransa’nın Seine nehri’ne kadar gelerek buralarda üsler kurarak hüküm sürmüşlerdir. Bölgedeki krallıklarla anlaşmalar yaparak bu topraklar tarım ve ticaret faaliyetlerinde bulunmuşlardır.

Vikingler Kimdir? Nerede Yaşamış ve Neler Yapmışlardır?

İlgili Makaleler

9 Yorum

    1. Ya cok seviyorum bu konuları keyifle okudum genelde vahsi olarak yansıtılıyor ama yasam bicimlerini tarzlarını seviyorum film ve belgesellerden İzlediğim kadarıyla.. Baskınlar baslıgını acıkcası merakla okudum.

  1. Hatta bildiğim kadarıyla son yüzyılda İngiltere’de viking izlerini ortaya çıkarmak için yapılan kazılar oldukça popüler oldu. Bu tür yazıları gerçekten ilgiyle okuyorum. Devamını bekliyoruz. Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu