Sağlık

Vertigo Nedir?

Vertigo baş dönmesi olarak adlandırılır ama her baş dönmesi de vertigo değildir. Vertigodaki ataklar belli belirsiz de olabilir, kişinin günlük işlerini yapmasını engelleyecek kadar şiddetli de olabilir. Bugün vertigo nedir sorusuna cevap arayacağız, belirtilerini inceleyerek, tedavisinin nasıl olacağını öğreneceğiz.

VERTİGO NEDİR?

Kendinizin ya da gördüklerinizin döndüğünü hissetmenize yol açan bir his olan Vertigoya genellikle bulantı, kusma ve denge kaybı da eşlik eder.

VERTİGO BELİRTİLERİ NELERDİR?

 • Kişinin kendisinin ya da etrafındaki şeylerin döndüğü hissine kapılması
 • Bulantı-kusma
 • Anormal göz hareketleri
 • Terleme
 • İşitme kaybı
 • Kulak çınlaması
 • Görme bozukluğu
 • Yürümede zorlanma
 • Bilinç değişiklikleri

***Vertigo belirtileri vertigoya neden olan esas hastalığa göre değişiklik gösterir.

VERTİGO TANISI NASIL KONUR?

Vertigo tanısı koyabilmek için hastaya duyduğu hissin tarifi sorulur. Altta yatan nedeni bulmak için merkezi sinir sistemi ve iç kulakla ilgili testler uygulanır. Beyne kan akışının yetersizliği şüphesi var ise doppler ultrason, BT anjiyografi, manyetik rezonans anjiyografi ya da kateter anjiyografi gibi yöntemler uygulanabilir. Tedavi ise tanıya bağlı olarak şekillenir.

VERTİGO NEDENLERİ VE ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Başlıca merkezi sinir sistemi ve iç kulak hastalıklarından kaynaklanan vertigonun çeşitleri vardır.

 • En sık görülen vertigo tipi, (BPPV)  Benign paroksizmal pozisyonel vertigodur. Bu vertigo çeşidinde başın hareketi ile oluşan ve 15 saniye ya da bir kaç dakika boyunca süren şiddetli baş dönmesi görülür. Başı öne geriye sallarken veya yatakta dönerken ortaya çıkar. Genellikle yaşı ilerlemiş kişilerde görülür. Solunum hastalıkları ve baş bölgesine kan akışının azalması sonucu vertigonun bu çeşidi görülebilir. Semptomlar kişiye rahatsızlık verse de BPPV iyi huyludur ve genellikle tedavi gerektirmez.
 • Vertigo labirentit ve vestibüler nörit,  iç kulağın iltihaplanması sonucu da ortaya çıkabilir. Grip, kızamık, kızamıkçık, herpes, kabakulak, çocuk felci, hepatit ve EBV virüsleri gibi virüsler bu duruma sebep olabilir. Bu vertigo çeşidinde baş dönmesi ile duyma kaybı da yaşanabilir.
 • Vertigo Meniere hastalığı nedeniyle de ortaya çıkabilir. Meniere hastalığında vertigonun genel belirtilerine kulak çınlaması ve işitme kaybı da eşlik eder. Bu hastalığın tam nedeni bilinmemekle birlikte kafa travmaları, virüsler, kalıtım ve alerji nedenleri arasında gösterilebilir.
 • İç kulağın sinir dokusunun bir çeşit tümörüne Akustik nörinom denir. Vertigo ile birlikte kulak çınlaması ve işitme kaybı da olur.
 • Beyin damarlarının tıkanması veya beyin kanaması da Vertigoya sebep olabilir.
 • Multipl Skleroz (MS) da vertigonun görüldüğü bir başka hastalıktır.
 • Kafa travması, boyun yaralanmaları, diyabet, düşük kan şekeri, anksiyete ve panik bozukluk da vertigonun diğer sebepleri arasında sıralanabilir.

Vertigonun bilinen normal belirtilerinin dışında şu belirtiler var ise mutlaka hemen doktora başvurulmalıdır. Çift görme, konuşma zorluğu, baş ağrısı, kol-bacak güçsüzlüğü, denge kaybı, bilinç kaybı.

Vertigo tedavisi nasıl yapılır?

Vertigoyu tedavi edebilmek için önce sebebinin bilinmesi gerekir. Orta kulak enfeksiyonu vertigo sebebi ise antibiyotik kullanımı tavsiye edilir. Kulakta iyileşmeyen enfeksiyon durumu var ise cerrahi müdahale gerekebilir. Menier hastalığı sebebi ile vertigo yaşanıyorsa hastaya tuzsuz diyet ve idrar söktürücü ilaçlar verilir. BPPV tipi vertigo bir kaç hafta ya da bir kaç ay içinde kendiliğinden sonlanabilir. Durumun daha kısa sürede düzelmesi için doktorlar bazı pozisyonel manevralar önerebilir. BPPV türü vertigoya sahip hastalar ani baş hareketlerinden kaçınmalı, tehlikeli cihaz kullanmamalı, yüksekte çalışmamalı, istirahat etmeli, bol sıvı tüketmelidir. Yapılan tedavilere rağmen düzelme göstermeyen hastalarda iç kulağa yönelik cerrahi operasyon düşünülebilir. Vertigo tedavisinde fizik tedavi de uygulanabilmektedir. Vertigo tedavileri sırasında kafein, tütün ve alkol kullanmamak gerekir.

Vertigo nedir yazımdan sonra aşağıdaki yazımda ilginizi çekebilir.

Panik Atak Nedir?

İlgili Makaleler

14 Yorum

 1. Bazı belirtileri hastalığı bilmediğimiz için önemsemiyoruz. Bu sağlık yazıları sayesinde belirtilen belirtileri olan arkadaşlarımı doktora yönlendirdim. Ve bu hastalıklar mevcutmuş onlarda. O yüzden bu yazı dizisini çok seviyorum. Erken teşhiş önemli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu