Hayata Dair

Verimli Zaman Yönetimi İçin Yapılması Gerekenler

Eğer zamana karşı sürekli bir yarış halinde olduğunuzu düşünüyorsanız, bu konuda haksız sayılmazsınız ve üstelik yalnız da değilsiniz. Belki biz Shall We olarak gününüze daha fazla saat ekleyemeyiz fakat verimli zaman yönetimi için sizlere önemli tavsiyelerde bulunabiliriz. Zaman yönetimi alıştırma isteyen bir şeydir. Ne kadar çok alıştırma yaparsanız, o kadar iyi olabilirsiniz.

Verimli Zaman Yönetimi İçin Takip Çok Önemli

Harcadığınız her zamanı bir kenara not alın. Böylelikle neye ne kadar zaman harcadığınızı net bir şekilde tespit edebilirsiniz. Bunun için cep telefonunuzu kullanabilirsiniz veya ufak bir not defteri de pekâlâ işinizi görebilir. Saat dilimlerini ve o saatlerde ne yaptığınızı not alın. Böylelikle zamanınızı daha verimli bir şekilde yönetebilme şansınız olur. 20 dakikayı telefonda oyun oynayarak geçirdiyseniz, bunu bile not düşün.

Verimli Zaman Yönetimi İçin Kötü Alışkanlıklara Dikkat

Kendinize faydadan çok zarar veren birtakım alışkanlıklar geliştirmiş olabilirsiniz. Zararlı alışkanlıkları değiştirmek, zaman alır ve oldukça çaba ister fakat eninde sonunda bu alışkanlığı yenebilirsiniz. Örneğin telefonunuzdaki mesajlara her beş dakikada bir bakıp mesaj yazmak bu tip davranışlara örnek olabilir. Örneğin telefonunuzu çekmeceye veya başka bir odaya koyarak bu alışkanlığı kolayca yenebilirsiniz. Özellikle önemli işlerle uğraşırken böyle bir şeyi gerçekleştirmek, size önemli bir katkı sağlar.

Ulaşmak İstediğiniz Hedeflerin Bir Listesini Yapın

Hedefleriniz iş, okul, eğlence veya özel hayatla ilgili olabilir fakat hedefleriniz her ne olursa olsun mutlaka bu hedeflerle ilgili bir liste yapın. Hedeflerinizi de mutlaka önem sırasına göre sıralayın. Böylelikle zamanınızı kaliteli bir şekilde harcayabilirsiniz. Öte yandan önceliklendirme yaparken hangi hedefinizi yapmaktan daha çok zevk alabileceğinizi de göz önünde bulundurabilirsiniz. Örneğin haftanın 4 günü 2 km yürümek gibi bir hedef koyabilirsiniz kendinize. Eğer sürekli olarak yürüyen biriyseniz, bu hedefe ulaşabilmeniz içten bile değildir. Örnekte olduğu gibi hedefleriniz makul ve mantıklı hedefler olmalıdır. Hedeflerinize bir kere ulaştıktan sonra kendinizi yeni hedefler için motive etmek için bir nedeniniz de olacaktır. İşte biz bu nedenlere başarı diyoruz

İLGİNÇ BİLGİLER

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Ya ben bunu nasıl yapıldığını anlatılınca bile uygulayamıyorum, ben spontane yaşama alışmışım

  2. Cidden benlik haber olmus oyle yogunum ve hep süre ile yarısan biriyım.. Özellikle telefona dair olan bölüm dogru benım cok vaktimi alıyo dikkate alıcam

  3. İş dışındaki şeyler için zaman yönetimimi sağlamak, dikkat dağıtıcı unsurlar nedeniyle tam bir kaos oluyor benim için. Resmen kanayan yaram. Ajanda kullanıyorum, ancak telefonu yakınımda tutmam gerektiğinden sanırım bir türlü sonraki işe odaklanamıyorum ))):

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu