SON DAKİKA

Erkeklerin yaşadığı bir korku: Venüstrafobi Nedir?

ohaaa
Erkeklerin yaşadığı bir korku: Venüstrafobi Nedir?

Bir çok fobi türünün varlığını biliyoruz fakat bu sefer ki çok başka: Venüstrafobi. O da nedir dediğinizi duyar gibiyim. Erkeklerin güzel kadınlardan korkma fobisi.

Venüstrafobi Erkeklerin Güzel Kadınlarla Sevgili Olmasının Önünde Büyük Engel!

Korkular denilince hep bilindik şeyler geliyor aklımıza öyle değil mi? Karanlık, yükseklik, örümcek, kapalı alan, yalnız kalmak, ölüm korkusu gibi. Bu korku çok farklı, diğer korkulardan ayrılıyor çünkü sadece erkeklerin yaşadığı bir korku türü. Erkekler güzel bir kadın gördüğü zaman aşırı heyecanlanıyorsa, kalp atış hızı artıyor, terlemeye başlıyor ve eli ayağına dolanıyorsa ve nefes alamaz gibi bir durum yaşadığını fark ediyorsa venüstrafobi’ye sahip olabilir.

Venüstrafobi Nedir? Nasıl Belirtiler Gösterir?

Bilim dünyasının yaptığı araştırmalar gösteriyor ki; güzel kadın, bir erkekte korku yaratabilir. Güzel bir kadınla birlikte olabilmek erkekler için önemli bir olaydır. Çevresindeki diğer erkeklerle bir rekabet ortamı oluşur ve yanındaki güzel kadınla o rekabeti başarıyla kazandığını düşünür. Bu rekabet ortamında yanındaki güzel kadından aslında korkan erkek de vardır çünkü kendisini kadının yanında yetersiz hissedebilir. Güzel bir kadınla sevgili olmak isteyen erkek aynı zaman da içsel bir korku yaşıyor olabilir, bu gibi durumlarda kendisini beğenme durumuyla bağlantılı olarak düşünürsek kendisinden daha az güzellikte bir kadınla olmayı tercih ediyor. Bazen çok güzel kadınların aldatıldığını ve terk edildiğini görür ve duyarız, bu yaşanan karşısında hepimiz şaşkınlık içine düşeriz. Bilimsel olarak olay incelendiği zaman burada venüstrafobi kaynaklı bir sorun olduğu görülebilir.

Venüstrafobi Nelere Sebep Olur?

Kendine güveni olmayan ya da azalan erkek, hayatındaki kadının güzelliğinden korkmaya ve içine kapanmaya başlar, bazen de bu korku onu aldatmasına ya da terk etmesine sebep olur. Çok güzel denilen kadın hayatındaki erkek tarafından çirkin olarak nitelenecek bir kadın ile aldatılır. Venüstrafobi’ye sahip olan erkekler güzel kadınlardan kaçarak hayatlarını daha az güzel ve çekici olmayan kadınla birleştirirler. Venüstrafobi çocukluk yıllarında yaşanan travmalardan, unutamadığı kötü anılardan kaynaklı olabilir. Her anımızda olduğu gibi elbette bu fobinin ortaya çıkış aşaması yetiştirilme şeklimizle de bağlantılıdır. Kendine güveni olmayan, başarısız, utangaç, özgüveni düşük, terkedilme korkusu yaşayan ve utangaç erkeklerde venüstrafobi varlığı daha kolay ortaya çıkabiliyor.

 

 

                               Premenstrüel Sendrom, PMS Nedir?

Yorumlar

4
Kimler Neler Demiş?

Yorum yapmak için Giriş yapınız.
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
NlnOrykayrahanimnil çiçektatlicadi Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
tatlicadi
Editor

Korkun bizdenn hoşgeldin yeni fobi

nil çiçek
Üye
nil çiçek

Aklımızda bulunsun kızlar, bence bol bol kullanırız 🙂

kayrahanim
Editor

Haydaa bi bu eksikti

NlnOry
Üye

Ahaha çok eğlenceliymiş bu

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

09 Haziran 2018, 04:59

Düğün Gününe Hazırlık Önerileri

Havaların ısınmasıyla başlayan düğün sezonu ile birlikte birçok genç kızın da tatlı telaşları başladı. Her şeyin mükemmel olmasını isteyen gelin adayları, düğün hazırlıklarının yanı sıra birde kendilerini o güne hazırlamaya çalışırken stres içine girebiliyor. Hayalini kurduğu gelinliğin içinde incecik ve güzel hissetmek istemek de cabası… Peki bu süreç içerisinde düğün gününüze...

Devamını Görüntüle