in

BayıldımBayıldım

Venedik

Venedik

Bugün Didem Turan, Venedik ile ilgili değerli bilgilerini bizlerle paylaştı. Yazısı iki bölümden oluşuyor. İlk bölümde Venedikle ilgili genel bilgi sahibi olacağız. İkinci bölümde ise gezilip görülebilecek yerleri öğreneceğiz. Kendisine verdiği bilgiler için teşekkür ediyoruz. 

VENEDİK

Sular Şehri, Adriyatiğin Kraliçesi, Maskeler Şehri.. Bu isimler size hangi şehri anımsatıyor?.. Evet, size bu hafta kuzeydoğu İtalya’nın kanallarla ayrılmış, köprülerle bağlanmış, 118 adanın üzerine kurulu olan tam bir sanat şehri Venedik’ten bahsedeceğiz.

Doğal güzellikleri, görülmeye değer mimarisi ve sanat eserleriyle ünlü olan bu tarihi şehir, tüm sınırlarıyla Dünya Mirasları Listesi’nde yer alıyor da diyebiliriz.
Roma imparatorluğu döneminde kurulan bu şehir Bizans’ın himayesi altına girse de birbirine bağlı adacıklar ve kanallar şehir olması nedeniyle nispeten bağımsızlaşıp hızlıca gelişti. Şimdilerde bile şehre adım attığınız anda diğer İtalyan şehirlerinden farklı olduğunu hissettiren havayı göreceksiniz.

Denizciliğin önemli ve etkin olduğu bu şehirde, balıkçılık tarih boyunca yerli halkın en önemli geçim kaynaklarından olmuştur. Bir su şehri olmasında ötürü denizcilik becerilerini hızla geliştiren Venedik Cumhuriyeti, Ortaçağ ve Rönesans dönemi süresince denizlerdeki gücünü arttırıp Akdeniz ticaretinin hakim devlerinden birisi olmuştur.

TİCARETİN VE SANATIN MERKEZİ VENEDİK

Venedik, ticaretin merkezi olmalarının yanı sıra, aynı zamanda sanatın merkezi oldu ve senfonik müzik ile operanın tarih boyunca gelişiminde önemli rol oynadı. Bu güzel şehir, Konçertonun Babası olarak da anılan Antonio Vivaldi’nin de doğduğu şehirdir.

Şehir genel hatlarıyla ana kara ve kanallar bölgesi olarak ayrılmaktadır. Gündüz kanallar bölgesinde vakit geçirip gece ana karada eğlenebilirsiniz. Günübirlik ziyaretlerinizde süre ancak kanallar bölgesini kabataslak hızlı bir turla gezmenize yetecektir. Birçok tarihi yerlerin girişinde sırada beklemek durumunda olacağınız için kalış sürenizi buna göre ayarlamanız gerekmektedir. Detaylı bir gezi yapacaksanız Adalar dahil 3 gün ayırmanız gerekebilir.

Venedik’e uçakla veya İtalya’daki çeşitli şehirlerden trenle ulaşabilirsiniz.

Santa Lucia Tren İstasyonu’nun çıkışı Canal Grande, yani Büyük Kanal’a çıkıyor. Hemen yanda kanalın hem incisi hem de Venedik’in en ünlü köprüsü Rialto Köprüsü bulunuyor. Taş kemerli ve sadece merdiven basamaklarından oluşan yolu ve üzerindeki dükkanlar ile fazlasıyla ilgi çekici bir köprü.. İstasyonun hemen karşısında yer alan kilise ise, Neoklasik tarzda yapılmış, yeşil oksitlenmiş yüksek kubbesi ile dikkat çeken ve karşınızdaki resmi en güzel haliyle tamamlayan, şehre trenle adım attığınızda ilk gördüğünüz kilise olan San Simeon Piccolo Kilisesi.. Gezinizin bitiminde günü noktalarken istasyon girişinde bir köşede oturup elinizde birer kahveyle bu güzel manzarayı izlerken yolculuk saatinizi bekleyebilirsiniz.

Şehri ilk etapta dış hatlarından görmek için vaporetto’larla da gezebilirsiniz ama bu şehri gezmenin en güzel yolu elde harita ile sokaklarında kaybolarak ilerlemektir. Sokaklarında ilerlerken cafeler, gelateria’lar, Murano’dan cam eşyalar ve Burano’dan danteller, maske dükkanları ve daha nicelerine denk geleceksiniz.

Şehir birbirine benzeyen bir çok bölümden oluştuğu için turistlerin kaybolmamaları adına duvarlarda sıkça San Marco ve Rialto diye yön tabelaları göreceksiniz. San Marco meydanına yürüyerek gidecekseniz etrafa bakmaktan, fotoğraf çekmekten, evlerin girişine yanaşan sandalları izlemekten veya sandal sefası yapan turistlere el sallamaktan pek de hızlı ilerleyemeyebilirsiniz.

Venedik ile ilgili genel bilgi sahibi olduğumuz yazımızdan sonra yazının ikinci bölümü olan Venedik gezilecek yerler yazımıza aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Venedik Gezilecek Yerler

10 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İdrar yolu enfeksiyonu

İdrar Yolu Enfeksiyonu Ve Tedavi Yöntemleri

dang humması

Dang Humması (Kırık Kemik Humması) Korona Virüsten Sonra Yeni Salgın