in ,

Venedik Karnavalı: Maskeli Balo

venedik karnavalı: maskeli balo

Venedik Karnavalı ile dünyanın en meşhur festivalleri yazımıza bir yenisini daha ekliyor ve rotamızı bu kez İtalya dolaylarına çeviriyoruz. Her ne kadar şu günlerde İtalya’nın durumu içler acısıysa da o eski, renkli günlerin döneceğine inancımız hala var. Hazırlanın çünkü bu kez sizleri dünyanın en büyük maskeli balosuyla tanıştıracağım.

Venedik Karnavalı Tarihçesi

Hatırlayınız, tarihçi olmam nedeniyle yazdığım hemen her konuda ufaktan tarihe değinmeden edemiyorum. Çünkü bu olarların tarihine baktığımızda aslında bizleri şaşırtan bazı durumlarla karşılaşabiliyoruz. Bir de bu yöntemle tarihe olan sıkılganlık hissini yok etmeye çalışıyorum tabi. Venedik Karnavalı’nın kökenleri hakkında iki hikaye mevcut. İkisi de mantıklı hikayeler. İlk hikayemiz şöyle. 13. yüzyılda Avrupa’yı tabiri caizse ekin biçer gibi biçen veba salgını Venedik nüfusunun yarısını öldürür. Hastalıktan kurtulanlar ise hastalığın izlerini taşımaya mahkum olmuştur. Bu izleri kapatmak için halk maske kullanmaya başlar. Günümüzde dahi bu maskelerin donuk ifadelere sahip olmasının nedeni budur derler: O dönemde çekilen acılar, maskelere de sirayet etmiştir.

Bir diğer hikayemiz şu şekilde: Esasen bu karnavalın kökeni pagan (yani putperest) kültüründeki baharı karşılamak için yapılan şenliklere dayanıyor. İlk kutlanmaya başladığı zamanlarda sosyal sınıf farklılıklarını ortadan kaldırmak için kullanılan maskeler, zamanla karnavalın vazgeçilmez bir simgesi haline gelmiş. Bu da mantıklı bir hikaye. Aha bir ilginç bilgi daha size. Karnaval, zamanla yasaklanmış ve ancak 1979 yılında tekrar kutlanmaya başlamasına müsaade edilmiş.

Venedik Karnavalı Nasıl Kutlanıyor?

…Diye soracak olursanız hemen cevaplayayım. Karnaval her sene genel olarak Ocak-Şubat aylarında düzenlense de net tarihler her sene değişebiliyor. 2020 yılındaki organizasyon 8-25 Şubat tarihleri arasında düzenlenmiş. 2021 organizasyonu için ise 30 Ocak-16 Şubat tarihleri belirlenmiş durumda. Karnaval boyunca o muhteşem Venedik sokakları, rengarenk kıyafetleri ve maskeleriyle insanlar bir sanat eserine dönüşüyor. Üstelik yalnızca yerli halk değil, turistler de gerek kiralayarak gerekse satın alarak bu coşkuya ortak oluyor.

En Güzel Maske!

Yukarıda verdiğim tarihler size fazla gelmiş olabilir. Neticede iki haftayı aşkın bir süre “bunlar bu kadar gün ne yapıyorlar yav” diye sormuş olabilirsiniz. Karnaval boyunca sürekli çeşit çeşit yarışmalar düzenleniyor, geçit törenleri yapılıyor. Coşku ve ihtişam bir an için bile eksik olmuyor yani. Mesela En Güzel Maske yarışması en büyük yarışmaların başında geliyormuş. Bir diğer yarışma ise En Güzel Kostüm yarışması imiş. Festivallerin merkezi konumunda olan San Marco Meydanı’nda insanlar sırayla podyuma çıkıyor ve maskeleri ve kostümlerini sergiliyorlarmış. Bir jüri heyeti tarafından kazananlar belirleniyormuş. Ama size şu kadarını söyleyeyim, böylesi bir coşkunun içerisinde bence kazanıp kaybetmenin pek bir önemi yok bence. Anın tadını çıkarmak isteyenler için bire bir eğlence… Bir de şunu belirtelim, yarışmalara katılmak için bilet almak gerekiyormuş.

Sürekli Davetler…

Karnaval boyunca çeşitli evlerde davetler düzenleniyormuş. Hani bazı filmlerden hatırlayınız, maskeli balolar düzenlenir insanlar dans eder… İşte bu davetler de böyleymiş. Kostümsüz ve maskesiz girmenin mümkün olmadığı bu davetler karnaval boyunca düzenleniyormuş. Önce yemekler yeniyor ardından da dans ediliyormuş.

Son Birkaç Satır

Bazen karalıyorum yazılarımın sonuna birkaç satırcık. Venedik, tarihçi olmam nedeniyle şiddetle görme arzusu hissettiğim bir yer. Onun güzelliği zaten herkesçe malum ancak böylesi büyük ve eğlenceli bir organizasyona ev sahipliği yapması onu daha da büyülü bir hale getiriyor. Araştırmalarım sırasında ürkütücü bir bilgiye de ulaştım. Venedik Karnavalı için son dakika karar vermeye kalkarsanız ortada dımdızlak kalırmışsınız. Zira otel rezervasyonları çok çok önceden doluyornuş. E böylesi büyük ve ihtişamlı bir festival için sanırım normal. O nedenle gitmek ve katılmak isterseniz rezervasyonunuzu erkenden yapın derim. Ben mi? Benim param yok la nereden yapayım ancak böyle bakıp bakıp iç geçiriyoruz. Ahhhh…. Neyse başka yazılarda görüşmek dileğiyle hoşça kalın.

 

Takanakuy: Kan Kaynarken

5 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

dev pandalar hakkında genel bilgiler

Dev Panda Hakkında Genel Bilgiler

normalleşme süreci başlıyor

Normalleşme Süreci Başlıyor!