Seyahat

Venedik Gezilecek Yerler

Didem Turan’ın kaleme aldığı Venedik yazısının ikinci bölümü olan Venedik gezilecek yerler sizlerle. Keyifli okumalar.

VENEDİK GEZİLECEK YERLER

Venedik gezilecek yerler yazımızda köprüler, meydanlar, kuleler, kahvehaneler, bazilikalar ve saraylarla ilgili değerli bilgiler bulabilirsiniz.

•Rialto Köprüsü (Ponte di Rialto)

Venedik’te San Polo ile San Marco’yu, yani ana kara ile kanallar bölgesini birbirine bağlayan ilk köprüdür ve en eski köprülerden de biridir. Üzerinden Kanallar bölgesine ilk girişin yapıldığı köprü olduğu için en ünlü köprüdür. Altından tekneler geçebilmesi için ortaya doğru yükselen bir yapıda yapıldığı için tamamiyle merdiven basamaklarından oluşur. Üzerinde maske, şekerleme, hediyelik eşyalar, cam eşyalar, çörekler vs satıldığı sıra sıra küçük dükkanlar da bulunmaktadır. Köprünün doğu ucunda geçmişte darphane olduğu için bu köprü “Para Köprüsü” olarak da anılıyor.

• San Marco Meydanı (Piazza San Marco)

Venedik Cumhuriyeti’nin ilk yöneticilerinin bu bölgeye Dükalar Sarayı’nı yaptırmasıyla ve Dükaların aldıkları önemli kararları burada açıklamasıyla önem kazanmıştır. Aynı zamanda burası birçok önemli yere ev sahipliği yapan ve şehrin kalbi olarak nitelendirilen bir yerdir.

San Marco Bazilikası, Dükalar Sarayı, San Marco Çan Kulesi, Saat Kulesi olarak bilinen Torre dell’Orologio Kulesi, 1500’lü yıllarda vekiller için konut olarak yapılan Procuratie Vecchie, şimdilerde Arkeoloji Müzesi olarak kullanılan Procuratie Nuove, Darphane (Zecca), Sansoviniana Kütüphanesi, Son Nefes Köprüsü (Ponte dei Sospiri) ve daha birçok yer bu bölgede bulunuyor.

Bu meydan aynı zamanda kahvehaneleri ile de ünlüdür. İtalya’nın en eski kahvehanesi olan ve halen açık olan “Caffe Florian” 1720’den bu yana Goethe, Proust, Hemingway gibi pek çok ünlü ismin buluşma yeri olmuştur. Bu şekilde olan bir diğer kahvehane ise  meydanın diğer tarafında bulunan ve 1750’den beri açık olan “Cafe Lavena”dır.

Bu şehirde uygun fiyata iyi bir yemek bulmak pek kolay değil.

Ama biraz gezerek uygun bir şeyler bulabilirsiniz. Cicchetti denilen bir çeşit Venedik usulü tapas’ı vardır ki denenebilir. Tramezzini isimli üçgen sandviçler Torino’ya özgü olsa da Venedikliler en iyi Tramezzini sandviçlerinin Venedik’te olduğunu söylerler, birçok barda ve kafede bulabilirsiniz.

• San Marco Bazilikası (Basilica di San Marco a Venezia)

Dükalar Sarayı’na bitişik ve bağlantılı yapılan, Bizans ve Gotik mimarisinin en bilinen ve en önemli örneklerindendir. Bu yapı aslında sadece Dükalar için şapel olarak yapılmıştır, şehrin katedrali değildir. Venedik’in gücünün ve zenginliğinin sembolü olan yapı altın yaldızlanmıştır ve 11.YY’dan bu yana da “Altın Kilise” olarak anılmaktadır.

Bu Bazilikanın bizim için ayrı bir önemi var çünkü Sultanahmet bölgesinde yer alan ve At Meydanı olarak bilinen hipodromdan, Quadriga adı verilen zafer arabasını çeken altın yaldızlı 4 bronz at heykeli 1204’te yağmalanıp buraya götürülmüştür. Bazilikanın ana girişinin hemen üstünde göreceğiniz 4 bronz at, orjinallerinin birebir replikası.. Orjinalleri bazilikanın içinde muhafaza ediliyor.

• Düka Sarayı (Palazzo Ducale)

San Marco Meydanı’nın önem kazanmasında en büyük etken Gotik tarzda yapılmış olan, Venedik dükalarının kullandığı bu saraydır. Venedik Cumhuriyeti’nin siyasi merkezidir. Dükalar aldıkları önemli kararları bu sarayın bulunduğu meydanda açıklıyordu. Napolyon’un işgaline kadar birçok siyasi kuruma da ev sahipliği yapmıştır.

• Son Nefes Köprüsü (Ponte dei Sospiri)

Düka Sarayı ile yeni hapishaneyi birbirine bağlayan her tarafı kapalı bir köprüdür. Adını hapishaneye giden mahkumların bu köprüden geçerken Venedik’e son kez bakabilmesinden aldığı söyleniyor. İç  Çekişler Köprüsü, Ahlar Köprüsü, İşkence Köprüsü gibi isimlerle de anılıyor. Aşıklar bu köprünün tam da altından geçerken öpüşürse aşklarının sonsuza dek süreceğine dair bir inanış da var. Venedik’te görülebilecek en güzel köprülerden biri olsa da kullanılış amacı biraz iç burkmuyor değil.

• Dandolo Sarayı (Palazzo Dandolo / Hotel Danieli)

Venedik’in asillerinden ve en bilinen ailelerinden olan Dandolo’ların 1300’lü yılların sonlarına doğru yaptırdığı saraydır. Venedik Cumhuriyeti’nde görev yapan birçok devlet görevlisini yetiştirmiş çok önemli bir ailedir. İçlerinde bir üyesi vardır ki, kendisi 1204’teki Haçlı Seferlerinde yağmalanarak kaçırılan, Hipodromun 4 bronz at heykelinin ve sayısız kutsal emanetin götürülmesinde emeği büyük olan Enrico Dandolo (Henricus Dandolo)’dur.. Babası İstanbul’un, yani o dönemdeki adıyla Konstantinopolis’in Venedik elçiliğini yapmış biridir. Çok fazla emek verdiği şehri Venedik’e dönmeye ömrü yetmeyen Enrico Dandolo 1205’te burada öldü ve Ayasofya’ya defnedildi, adının yazılı olduğu bir levha halen Ayasofya’da bulunuyor. 70’lerinde kör olup 90’larındayken Konstantinopolis’e yapılan Haçlı seferlerinin en ön saflarında yer alan üstün zekalı bu adam, tarihin kesinlikle en ilgi çekici ve en başarılı karakterlerinden birisidir. Bu ve bunun gibi bir çok nedenden ötürü bu ailenin Venedik tarihindeki önemi çok büyüktür.
Dandolo Sarayı, 19.yy’ın sonlarında otel olarak kullanılmaya başlandı ve 2010 senesinde Johnny Depp ve Angelina Jolie’nin başrollerini paylaştığı “The Tourist” filminin bazı sahnelerinin de çekildiği ihtişamlı otel işte tam da burası..

• Fenice Tiyatrosu (Teatro La Fenice)

Venedik’te bulunan bu tiyatro, İtalya’nın en önemli, Venedik’in ise en ünlü ve en büyük Opera binasıdır. Açıldığından bu yana dünyaca ünlü birçok opera, bale, tiyatro eserinin prömiyeri bu tiyatroda yapılmıştır. 1996’ta tiyatro kundakcılık sonucu tamamen yandı ama UNESCO’nun mali desteği ile 2004’te yeniden açıldı.

• San Marco Çan Kulesi (Campanile di San Marco)

San Marco Meydanı’nda bulunan bu çan kulesi, 99 metre yükseliği ile Venedik’teki en yüksek yapılardan biridir. Venedik manzarası için tercih edilebilir.

• San Marco Ulusal Kütüphanesi (Biblioteca Nazionale Marciana)

İsmini Venedik’in koruyucu azizi San Marco’dan alan bu halk kütüphanesi, İtalya’daki en eski el yazmalarını ve en büyük klasik eserler koleksiyonlarını barındıran, Rönesans döneminde inşa edilmiş çok önemli bir kütüphanedir.

• Saat Kulesi (Torre dell’Orologio)

Bu saat Venedik tarihinde çok önemli bir yere sahiptir. Saat Kulesi üzerinde Venedik Cumhuriyeti ve günümüz Venediklileri için önemli semboller de içermektedir. Tüccarlar için önemli bir ticaret kenti olan bu yerde, bu saat Venedikliler için yüzyıllar boyu saat referansı olmuştur. Roma rakamları ile saatin yazıldığı, Arap rakamları ile de dakikaların yazıldığı, astroloji işaretleri ile ayların belirlendiği, üzerinde ek olarak Meryem Ana ve Hz. İsa figürleri bulunan bir saat düşünün. Onun da üstünde San Marco’nun aslanının figürü.. İşte bu saat öylesine değişik bir saat..

Venedik gibi dar sokaklardan ve kanallardan oluşan iki ada var ki görülmeye değer. Cam işçliği ile ünlü Murano Adası ve dantelleriyle ünlü Burano Adaları‘nı da görmeden dönmemelisiniz.

Bir çoğu el yapımı olan ve işçiliğine ve boyutuna göre fiyatı da değişen ünlü Venedik maskelerinden veya Venedik’e özgü hediyeliklerden bütçenize uygun olan birini alabilirsiniz. Maske dükkanlarında fotoğraf çekmek yasak olduğu için dikkatli olmalısınız.

Her yıl şubat ayında düzenlenen dev bir maskeli balo olan Venedik Karnavalı ise görülmeye değer.

Maske geleneği Venedik’te partilerle kimliklerini gizlemek isteyen aristokratlar sayesinde 13.yy’da ortaya çıkmıştır ve bu gelenek sayesinde sınıf ayrımı olmaksızın insanlar kaynaşmıştır. Günümüzde halen devam eden bu gelenek Venedik’te diğer şehirlere göre çok daha renkli yaşanıyor. Şehrin tüm sokakları 17.yy aristokratlarınınki gibi ihtişamlı kostümler giyen karnaval katılımcıları ile sizi zamanda rengarenk bir yolculuğa çıkarıyor. Venedik gezilecek yerler yazımın sonuna geldim. Bir başka yazıda görüşmek üzere.

DİDEM TURAN 

Venedik gezilecek yerler yazımızdan sonra, Aşıklar şehri Roma efsanesi yazı dizimize ulaşmak isterseniz aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Aşıklar Şehri Roma Efsanesi

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. Sanırım okurken direk orda olmak istedim hissederek okudugum Bi içerik… Asıklar şehri roma ölmeden önce olmak istediğim yerlerden biri o haberinizi de keyifle okucam

  2. Avrupa değilde u zak doğu daha çok ilgimi çekiyor. Ama avrupa da bir yere gidecek olsam. İtalya ve yunanistan olurdu. Bu yüzden de Venedik yazısını ilgiyle okudum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu