Seyahat

Venedik Gezi Notlarım

2 saatlik bir yolculuğun ardından Venedik’teydik.  Genel olarak anlatmak gerekirse yüzlerce küçük adamlıktan ve bu adacıkların köprülerle birbirine bağlanmasıyla oluşmuş bir şehir diye nitelendirebiliriz aslında. En genel özelliklerinden biri bu şehri CanaleGrande adı verilen adında anlaşılacağı üzere büyükçe bir kanal ikiye ayırıyor. Bu kanalda 80 Euro karşılığında bir saatlik bir gondolla bir tur atabilirsiniz. Unutmadan belirteyim eğer gondola en fazla 5-6 kişi ile binebilirsiniz bunun sayesinde gondolun kişi başı fiyatı da 15-20 Euro’ya kadar düşebilir. Eğer gondolcuya şarkı söyletmek istiyorsanız bunun için ek ücret talep edilebilir sizden. Bu yazımda Venedik gezi notlarımı sizler için kaleme aldım.

Venedik Gezi Notlarım- Rialto Köprüsü

Venedik aslına bakarsanız gezerken çok da vakit ayırmayabileceğiniz bir şehir ama güzelliğine de doyamayıp 3-4 gün kalabileceğiniz bir tatil beldesi gibi. Şehrin en önemli yapısı Rialto köprüsüdür diyebilirim.Büyük kanal üzerindeki ilk ve en büyük köprü olup 16.yüzyılın sonunda yapılmıştır. Günümüzde ise çevresinde epeyce alışveriş yapılabilecek mağaza vardır.

Venedik Gezi Notlarım- San Marco Meydanı

Uzun bir yol tespit kaybolduktan sonra kendimizi San Marco meydanında bulduk. Bu meydan adını yan tarafında bulunan San Marco kilisesinden ismini almaktadır.Bu meydanın gece de gündüz de kalabalık olduğunu belirtmek isterim. Çevresinde epey kafe ve restoranlar var, burada yiyip içmenizi önermem çünkü 2 kahve için 50 Euro gibi fahiş fiyatları var.Unutmadan akşamları buraya gelmenizi tavsiye ederim. Burada kendinize güzel bir klasik müzik ziyafeti çekebilirsiniz.

San Marco Kilisesi

San Marco meydanından söz edipte San Marco kilisesinden söz etmemek olmaz sanırım. San Marco bazilikası Bizans mimarisinin en önemli örneklerinden biri olarak nitelendirilen bir yapıdır. Bu güzelim yapıDüka’nın Sarayı’na bitişik ve sarayla bağlantılıdır.Orijinal olarak bilinen yapı Venedik dükalarının şapelidir ve şehrin katedrali değildir.

İç Çekiş Köprüsü

San Marco meydanına yakın bir noktada bulunan İç Çekiş Köprüsü Düklük Sarayı ile Yeni Hapishane arasında kapalı olarak inşa edilmiş bir köprüdür. Bu köprü Venedik’teki mahkumların Venedik’e son kez baktıkları yer olmasından dolayı baya ünlüdür. İç Çekiş Köprüsünü de gördükten sonra bizi Roma’ya götürecek olan treni beklemeye koyulduk. Venedik’te yaşadığım en kayda değer olaylardan biri ise kazara trene kaçak binip 1 Euro’luk bilet için 40 Euro ceza ödemedi. Kısacası siz siz olun İtalya’da hiçbir şekilde trene kaçak binmeye kalkmayın. Onun dışında Venedik sokaklarında dilim pizza satan büfelerden pizza yemenizi tavsiye ederim.

Venedik Karnavalı: Maskeli Balo

İlgili Makaleler

12 Yorum

  1. Anlatılan her yerini görmeyi çok isterim umarım bir gün hepimiz gezebiliriz. Yazı için teşekkürler kalemine sağlık

  2. Venedik hakkında en çok aklımda kalan asırlara dayanan ve 12 gün boyu süren karnavalı ve maskeli balosu. Zengin veya fakir, herkes o an aynı statüde. Sadece karnaval zamanı değil, yılın büyük bir zamanı maskeler takılırdı statünü gizlemek için. Mutlaka gidip görmem gereken listemde en alt sıralarda olduğu için, görmek için acele etmiyorum

  3. İç çekiş köprüsünü merak ettim hiç duymamıştım görmek isterdim.. Eve kapandığımız bugunler de böyle içerikler cok keyif veriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu