in

Varis Tedavileri Nelerdir? En Yeni Varis Tedavileri!

en-yeni-varis-tedavileri

 Varis Tedavileri Neler? Varis Nedir?  Varis Neden Olur? İlk varis nedir sorusuna cevap vermeyle başlayalım. Deri altında genişlemiş kıvrımlar yapmış toplardamarlara varis denir. Varisin ilk oluşum yıllarında sadece görüntü rahatsızlığı versede zaman geçtikçe ağrılara yol açabilir. Varis ilk oluştuğunda, damarların genişlemesi sonucu şişlikler görülebilir. Ama bu bulgularının çoğalması  ile büyük damar paketleri oluşabilir ve hatta damar çatlamaları görülebilir. Toplardamar (venöz) yetmezlik gelişirse bacaklarda şişme meydana gelir. Varisli damarlarda pıhtı oluşursa bacaklarda ağrı, şişlik ve kızarıklık oluşur.

Kadınlarda erkeklere oranla daha sık varis görülür. Yaş ilerledikçe görülme oranı da artar.

 Varis Tedavileri…Varis Neden Olur

Varisin oluşmasında bir çok etmenler sebep olabilir. Genetik faktörler, hormon tedavileri, gebelik, şişmanlık, doğum kontrol hapları ve dar giysiler giymek, kabızlık, yaşlılık gibi nedenler varisin oluşmasına sebepler olabilir.

Varis, toplardamar kapakçığındaki yetmezlik sonucu oluşur. Kan sürekli geriye kaçar ve göllenir. Karşılaşılabilecek böyle bir olay şişliğe, damarda basınç artışıma yol açar. Zamanla damarda genişleme artar ve kıvrılmalar olur. Varisler toplardamarların herhangi bir seviyesinde ortaya çıkabilir. Bacaklarda toplardamar yetmezliği görülebileceği gibi kasıktada toplardamar yetmezliği görülebilir.  Bazen varisin nedeni bir toplardamara pıhtı atması olabilir. Tıkanan damarın gerisinde kan göllenir ve damar genişler.

Varisin belirtileri nelerdir?

Varisin neden olduğu başlıca şikayetler şunlardır. Bacaklarda, mavi mor şişlikler, ağrı, ağırlık hissi, şişlik, uyuşukluk,kaşınma

Varisin çeşitleri var mıdır?

3 çeşit varis çeşidi bulunmaktadır. Bunlar büyük toplardamar varisleri, kılcal damar varisleri, retiküler varisleridir. Kılcal damar varisleri, telenjiektazi olarak adlandırılır. Bu varisler genellikle kılcal damarların çatlamaları sonucu oluşur. Görüntü olarak örümcek ağına benzerler. Gebelik ve hormon kullanan genç kadınlarda sıkça görülürler. 

Dizin arkasında ve ayak bileğinin etrafında görülen mavi renkli, ciltten hafif kabarık olan retiküler varislerdir.  

Büyük toplardamar varisleri, büyük toplardamar yetmezliği nedeni ile oluşur. Bu varis şekli yeşilimsi ve oldukça kabarık olurlar. Varis belirtilerinin tamamını gösterirler. 

Varisler sorun oluşturur mu?

Varisin ilk başlangıcında görüntü olarak rahatsızlık verir. Ama bu varisler daha sonra bacakta şiddetli ağrı, toplardamarda iltihaplanma ve varisin yırtılıp kanaması gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Hatta en tehlikelisi varisin içinde pıhtı oluşup akciğerlere pıhtı atması (pulmoner emboli) gibi durumlara yol açabilirler. 

En Yeni Varis Tedavileri nasıl yapılır?

Varisli damarın çıkarılması en geleneksel yöntemdir. Ancak hem zahmetlidir hem de iyileşmesi uzun sürer. Damar skleroterapisi yani damar içine köpük vererek varisi düzeltmek bir diğer tedavi şeklidir. Fakat bu yöntemde varisin tekrarlama olasılığı yüksektir.

En yeni varis tedavilerinden biri lazer tedavi yöntemidir. Bir katater damar içine yerleştirilir. Lazer cihazından ışın gönderilerek damar yakılır. Yine en yeni varis tedavilerinden olan  Radyofrekans yöntemi vardır. Bu yöntemde ise bir katater yardımı ile damar içine radyo dalgaları gönderilir. Yapılan bu işlemde bir sıcaklık meydana gelir. Bu işlemle damar yakılmış olur. Hastaların geçireceği bu işlemler günübirlik tedavilerle gerçekleşir. Lokal anestezi alan hasta aynı gün taburcu olur.

Varis gelişimi nasıl engellenir?

Düzenli spor ve egzersiz ( koşu, yürüyüş, bisiklet, yüzme)

Uzun süre ayakta durarak yada oturarak çalışmama

Fazla kiloların verilmesi

Uzun süre bacak bacak üstüne atarak oturmamak

Çok sıkı ve dar giysiler giymemek

Topuklu ayakkabı yerine rahat ayakkabı tercih etmek

Kabızlıktan korunmak, yüksek lifli besinler tüketmek

Çok uzun vakitler ayakta kalıyorsanız, dinlenirken bacaklarınızı havaya kaldırın.

Sıcak etkisi varis oluşmasını kolaylaştırır. Kaplıcalar varis oluşumuna neden olabilir.

Çalıştığınız iş sürekli ayakta durmayı gerektiren bir işse ve genetik olarak ailede varis görülüyorsa varis çorabı kullanabilirsiniz.

Varisli olmayan bacak bölümlerine masaj yapmak yarar sağlar.

Eğer sürekli oturulması gereken, uzun yolculuklara çıkıyorsanız. Çok sık kalkıp yürümek, dolanmak yararlıdır.

Yukarıdaki saydıklarımızdan bir veya birkaçını yaşıyorsanız zaman kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna gitmenizi tavsiye ederiz. 

 

Sağlıklı Bir Sindirim Sistemi İçin Tüketilmesi Gereken Bitkiler

3 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

80 Yaşında DJ'lik Yapan Tonton Teyze: DJ Wika

80 Yaşında DJ’lik Yapan Tonton Teyze: DJ Wika

Umumi Tuvaletlerde Hayatta Kalma Kuralları ve Öneriler

Umumi Tuvaletlerde Hayatta Kalma Kuralları ve Öneriler