içinde

BayıldımBayıldım

Vals İle İlgili Her Şey!

vals ile ilgili her şey

Vals, 16. yy’da  Fransa’nın Provence bölgesinde ortaya çıkmıştır. “Valto” olarak adlandırılmış geleneksel bir danstır. Kısa sürede Johann Strauss ile Viyana’da ve İngiltere’de 1812 yılı itibariyle geniş kitlelere ulaşmıştır. Bugün sizlere vals ile ilgili her şey yazımda valsin tarihinden bahsettim.

VALS İLE İLGİLİ HER ŞEY!

Günümüzde Vals, Viyana ve Modern Vals olmak üzere, iki farklı ritm ve kategoride Dünya dansları arasında anılır. Eski zamanlarda vals dansı, Türk düğünlerinde çok yaygın değildi ancak günümüzde neredeyse vals olmadan düğün yapılmıyor, bu dansı yapabilmek için insanlar kurslara gidiyor. Valsin kelime anlamı; iki kişi tarafından ağır ve âhenkli bir şekilde döne döne yapılan meşhur bir salon dansı olarak geçer. 

VALS DANSI TARİHİ

Vals, 3/4 zamanlı Avusturya dansıdır. En önemli özelliği, çiftlerin birbirine sıkıca tutunarak bir nokta çevresinde dönerek dans etmeleridir. Valsin çıkış kaynağı, 16 yy’da Fransa’nın Provence bölgesinde ortaya çıkan “Valto” olarak isimlendirilen folklorik bir danstır. İngiltere Kraliçesi I. Elizabeth’in Leicester Kontu ile bu dansı yaptığı tablo oldukça ün kazanmıştır.

Vals, 19. yy’ın başlarında Avusturya ve Almanya’da dans edilen bölgenin yerel farklılıklarını bünyesinde barındırarak gelişmiştir. Kuzey Avusturya’nın “Land lob der Enss” bölgesinde yapılan dans sitili “Londler” adını almıştır ve çok popüler olmuştur.

Johann Strauss’un müziğinin etkisiyle vals kısa bir sürede Viyana’da 1812’den itibaren İngiltere’de geniş kitlelere ulaşmıştır. Aristokratların beğenisini kazanmış ve baloların vazgeçilmez dansı olmuştur.

SEMAİ USULÜ VE VALS

Semai Usülü, sık sık Batı Müziğindeki vals ritmiyle karıştırılır. Oysa ki seyri ve melodik ritmi vals gibi değildir. Geçtiğimiz yüzyılda bu usul kullanılarak besteler yapılmıştır. Bu sayede daha çok vals ritmi hissedilir.

Vals ayrıca, Atatürk’ün en sevdiği danslardan biridir. Avrupa kültürünün vazgeçilmezleri arasındadır. Bir çok besteci paha biçilemez eseriyle bu dansı taçlandırmıştır. Dans pistinde vals yapanları izlerken ya da vals yaparken sanki Sindrella masalındaki baloda hissedebiliriz kendimizi.

 


Vals ile ilgili her şey yazımdan sonra Tango ile ilgili bilgi almak isterseniz link aşağıda.

Aşkın Dansı Tango İle İlgili Her Şey!

Yorumlar

Cevap bırakın
  1. İlk yaptığım danslardandi. Özellikle dayımla vals yapmayı severdim. Haberi görünce geçmişe bir yolculuk yapmadım değil 🙂

  2. Yaklaşık 7 yıl oldu Sosyal Latin yapmaya başlayalı. Dans benim için çok farklı bir tutku. Vals öğrenmeyi hiç düşünmedim daha önce ama tarihini okumak çok ilgimi çekti. Yazı için teşekkürler

  3. Eski yabancı ve yerli filmlerde karşımıza çıkan romantizmin dansı vals hakkında ilginç bilgiler içeren bir yazı olmuş. Ne kadardır dünya dansı olarak anılsa da ülkemizde pek tercih edilmiyor. Vals denilince herkesin aklına muhtemelen Atatürk gelmekte…

  4. Günümüzde Vals, Viyana ve Modern Vals olmak üzere, iki farklı ritm ve kategoride Dünya dansları arasında anılır. Eski zamanlarda vals dansı, Türk düğünlerinde çok yaygın değildi ancak günümüzde neredeyse vals olmadan düğün yapılmıyor, bu dansı yapabilmek için insanlar kurslara gidiyor.

  5. Vals, 19. yy’ın başlarında Avusturya ve Almanya’da dans edilen bölgenin yerel farklılıklarını bünyesinde barındırarak gelişmiştir.

  6. Özellıkle zumba ve salsa ya bir ilgim var ama dans yapabilme yeteneğim yok
    Ama kesınlıkle yeteneniğim olmasını isterdim

  7. okul dönemimde,zorunlu olarak kursunun verildiği döneme denk gelmiştim ama gitmedim hiç. Tarihsel geçmişini ve Ata’mızın da en sevdiği dans türlerinden olması bi nebze ilgimi çekmedi desem yalan olur..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yükleniyor…

0

Yorumlar

0 yorum

bayram namazı kılınacak mı

Bayram Namazı Kılınacak mı?

Balık burcunun en etkin 10 özelliği

Balık Burcunun En Etkin 10 Özelliği