Seyahat

Valencia: Erasmus Anılarım Bölüm-2

Erasmus anılarımı anlatmaya kaldığım şehir olan Pamplona’ya olan yolculuğumla başlamıştım. Bu bölümde biraz daha ileri bir zaman aralığına gidip Pamplona dışında ilk seyahat ettiğim şehir olan Valencia şehrine yaptığım yolculuktan ve Las Fallas festivalinden sizlere söz etmek istiyorum. Bu gezide konaklama işini bir Kanadalı çiftin sayesinde hallettiğimi söyleyebilirim. Yaklaşık 6 saatlik bir yolculuğun ardından Valencia’ya vardım.

Valencia ve Las Fallas

Öncelikle Las Fallas’ın nasıl bir festival olduğunu anlatayım. Yazıdaki görselden de anlaşılacağı üzere irili ufaklı ahşap heykelleri 1 yıl boyunca yapıyorlar ve 1 yılın sonunda bu festivalde yakıyorlar. Heykellerin tasarımı biraz size tuhaf hatta ucube gibi gelebilir. İşte Las Fallas, adını burdan alıyor. Evet yanlış duymadınız falla ucube demek ve dolayısıyla Las Fallas da ucubeler festivali manasına geliyor biraz. Las Fallas, her yıl yapılan ve yaklaşık 6 gün süren epey ünlü bir festivaldir. Valencia’daki bu festivalin hemen ardından İspanyollar, direkt olarak temizliğe girişmişlerdi ve bu epey dikkatimi çekti.

Valencia ve Gözlemlerim

Valencia’nın genel olarak ülkemizdeki tipik bir Akdeniz şehri olduğunu söyleyebilirim. İlk geldiğimde özellikle Mersin’i andırdığını söyleyebilirim. Ayrıca Valencia’ya geldiğimizde mart ayının başlarıydı diye hatırlıyorum. Akşamüstü 27 derecelik bir hava sıcaklığının görüldüğünü de pek ala söyleyebiliriz. Valencia’da festivalden hemen sonra Churros adı verilen tatlılarını deneme şansı buldum. Bizim halka tatlısına benzer bir şekli var fakat tadı aynı değil. Çikolata sosuna bandırıp öyle yeniyor. Kısacası bizim halka tatlısını tercih ederim.

Valencia’ya Veda

İspanya’nın San Fermin ve La Tomatina gibi ünlü festivallerinden biri olan Las Fallas’a ev sahipliği yapan Valencia’ya hayran kaldım. Birçok kişinin bilmediği çok katlı metro özelliğini de burada gördüğümü söyleyebilirim. Öte yandan şehrin takımı Valencia F.C.’nin maçlarını oynadığı Mestella Stadı’nı da yakından görme fırsatım oldu. İspanya’nın belli bölgelerinde kapansa da Valencia’da hala aktif bir şekilde çalışan Arena’lar mevcut. Kısacası boğa güreşleri burada hala devam ediyor. Valencia’dan tren istasyonuna gidip trene binerek bu gezimi ve Las Fallas’ı da geride bırakmış oldum. Sizin de gezip görmenizi tavsiye ederim. Bir sonraki yazım Barcelona’da geçiyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu