Hayata Dair

Uzun Yaşam Sırları

Uzun yaşam sürmek genelde herkesin istediği bir şeydir. Bunu başarabilenlere baktığımızda nedense ekseriyetle ada ülkeleri, dağ ülkelerinde yaşadıklarını görürüz. İşin sırrı bu bölgelerde yaşıyor olmakta değil halbuki. Yaşadığınız ülkede, şehirde de bu düzeni sağlamak mümkün. Nasıl mı? Uzun Yaşam Sırları yazımızı bu nedenle sizinle paylaşıyoruz.

Uzun Yaşam Sırları

Birkaç yüz yıl öncesinde ortalama yaşam ömrü 50-60 arasında idi. Artık insan ömrü eskiye göre –nispeten- daha uzun. Şimdi bu yaşlar geç orta yaş olarak adlandırılıyor. Eskiden yaşamın kısa olmasının sebebi ya savaşta hayatını kaybetmek ya da tıbbi yetersizlik idi. Günümüzde teknoloji ve tıp hızla ilerliyor.

Fakat buna rağmen insan ömrü kaliteli olarak uzamıyor. Bunun sebebi, modern yaşamın eski dönemlere göre daha çok çevresel riski içeriyor olması, tercih ettiğimiz yaşam biçimi ve tüketim alışkanlılarının değişmiş olması.

Dünyanın bazı bölgelerinde 100 yaşını geçmiş sağlıklı insan yüzdesi,  diğer ülkelere göre daha yüksek olan bölgeler var. Mesela Japonya’da Okinawa adası, Costa Rika’da Nicoya adası, Kaliforniya – Loma Linda, Yunanistan – İkaria adası gibi bölgeler, insan ömrünün uzadığı yerler. Bu bölgelerdeki yaşam alışkanlıkları, Dan Buetter’in The Blue Zone, yani Mavi Bölge kitabında, yaptığı araştırmalar sonucunda belirtildi.

Uzun Yaşam Sırları Nelerdir?

Kendinize Uygun Hareketli Yaşam Düzeni

Bu bölgelerde yaşayan insanlar hareketi hayatlarının bir parçası haline getirmiş, hayatlarının doğal akışı hareketlilik olmuş. Bu bahsettiğimiz hareketlilik illa ki spor salonuna gidip spor yapmak değil. İmkan dahilinde ise, gidecekleri yerlere yürüyerek gidiyorlar, bahçe işleriyle uğraşmak da bir fiziksel hareketlilik getirir, hem de toprakla haşır neşir olmak pozitiflik katar, değil mi?

Amacınız Nedir?

Geçen senenin en çok satanlar listesinde yer alan “İkigai, Japonların Uzun ve Mutlu Yaşam Sırrı” kitabında, Okinawa adasında yaşayan insanların yaşam alışkanlıklarından bahsetmektedir. Siz de sabah uyandığınızda “yine neden uyandım ki?” gibi olumsuzluk içeren sorgulamanızı olumlulaştırmak isterseniz bu kitaba göz atın derim. Kendi içinizde ve hayatta kaybolmuşluk hissinizi dizginleştirmenize destek verecek alışkanlıklar edinin. Klasik söylemdir kendine vakit ayırmak. Fakat bu vaktinizi sadece tv / bilgisayar karşısında film izleyerek yahut telefonda vakit geçirerek değil, size pozitif enerji getirebilecek herhangi bir aktivite ile değerlendirin. Bu açık havada yapacağınız yürüyüş / koşu olabilir, yahut bir elişi öğrenmek olabilir. Size neyin iyi geleceğini en iyi siz bilebilirsiniz.

Önceliklerinizi Belirleyin

Öncelikleri belirleme, hayatınızı yönlendirmenizde, kaybolma hissiyatı yaşadığınız anda sizi bu hissiyattan çıkarabilecek kişilerin etrafınızda olması bakımından önemlidir. Her zaman yanında olacağı düşünülen ilk yakınlari aile bireyleridir. Büyükanne-büyükbaba ve torunun birlikte geçirdiği vakitler her zaman iki tarafa da çok keyif verici ve faydalı olmuştur. Bu nedenle Mavi Bölge halklarının uzun yaşam sırları içerisinde aileleriyle birlikte yaşamak da var.

İnanmak ve Aidiyet Duygusu

100 yaşını geçmiş bu kişilerde görülüyor ki, bu kitlenin büyük çoğunluğu, bir inanç topluluğunun üyesi. Bu topluluğun hangi yönde olması mühim değil. Zira bir inanca tabi olanlar, o inancın yaşadığı topluluğa “ait olma” hissiyatıyla birlikte daha fazla mutluluk hissediyorlar. Yaşlı bu kişiler herhangi bir bakım evinde ya da yalnız yaşamıyorlar, aileleri ile birlikte geçiriyorlar hayatlarını. Yani aile ve sosyal çevre ile kurulan sağlıklı bağ, sağlıklı yaşamı beraberinde getiriyor.

Sosyal Çevrenizi Düzenleyin02

Sosyal çevre ile sağlıklı ilişki kurmak, uzun yaşam sırları listemizdeki diğer bir sır. Kendini herhangi bir sosyal çevreden uzak tutan, “asosyal” olan bireylerin hayatlarında mutluluk yüzdesinin yüksek olduğuna dair bir çalışmaya rastlamadım. Sosyal alan, sadece insanlarla buluşup partilemek anlamına gelmiyor. Sevdiğiniz sporu yaparken, müziği dinlemek için konsere giderken, ilgi duyduğunuz bir konuda seminer/konferansa katılırken hep sosyallik içerisinde olursunuz. Bu konunun püf noktası ise, sevdiğiniz alanla alakalı bir sosyal çevreye dahil olmak.

%80 Kuralı

Eskilerin uzun yaşam sırları üzerine bir deyimi vardır, “gözü sofrada kalkmak”. Tabii ki açgözlülükten bahsetmiyorum. Bu, şu anlama geliyor; sağlıklı mide ve bünye için midenizi tam olarak doldurmadan yemek yemeyi bırakmak. Ülkemizdeki yemek alışkanlığı, genelde “büyük yemek”i akşam yemeği olarak yemektir. Esasında tam tersi olmalı, akşam vaktinde hareket etme oranımız daha da azaldığı için en hafif ve en “küçük yemek”i akşam vaktinde tüketmek sağlıklı olanı. Zaten diyet listelerine bakarsanız, sağlıklı beslenme için önerilen kuralın bu olduğunu göreceksiniz.

Beslenmede Bitkisel Ağırlık

Son birkaç yılda yemek alışlanlıklarındaki “farkındalık”, daha sağlıklı yaşam ve kolay hazım için, beslenmede etsel yerine bitkisel yiyeceklerin daha ağırlıklı olması gerektiği yönünde. Mavi Bölge halklarının %95i ve hatta daha fazlası, besin tercihlerini bitkisel yönde kullanıyorlar. Et yemek istediklerinde ise en sağlıklı olarak balığı tercih ediyorlar.

Şarap

Alkol kullanmayı seviyorsanız, bu tercihinizi beslenme uzmanlarının tavsiye ettiği yönde kullanmaya ne dersiniz? Günde 1-2 kadehin vücuda faydalı olduğuna inanılıyor. Yapılan araştırmalarda, hiç alkol kullanmayanlara oranla ölçülü bir şekilde şarap tüketenlerin daha uzun yaşadığı belirlenmiş.

Sakinleşmenin Önemi

Mavi Bölgeler halkları strese karşı savaşmıyor yahut görmezden gelmiyor. Zira savaşmak, karşınızdakinin gücünü bir yerde kabul etmek oluyor. Halbuki tam tersine, onu dizginlemeyi denediğinizde gücünüzü göstermiş oluyorsunuz. Bunun için kendinizi sakinleştirmeniz önemli, ister Okinawalılar gibi biraz meditasyon yapın, isterseniz de Ikarialılar gibi 20-30 dk.  kestirin. Müzik dinlemek de güzel bir terapidir.

Gököz Natural Park Doğal ve Sağlıklı Yaşam Alanı yazımızı okumak için tıklayın

İlgili Makaleler

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu