Sağlık

Salkım Salkım Sağlık Deposu! Üzümün Faydaları Nelerdir?

Yazın gezdiniz, eğlendiniz; belki alkolü ve soğuk içecekleri fazla kaçırmadınız ve bol bol da su içtiniz ama kabul edelim, böbreklerinizi epey zorladınız. Sonbaharla birlikte vücudunuzdaki bu mucizevi ikizlere, yani böbreklerinize de özen gösterme vaktiniz gelmiş demektir. O halde sizi hemen alışverişe yollayalım. Bol bol üzüm alın ve yazımızı keyifle okurken üzümlerinizi de afiyetle yiyin. Üzümün faydaları neler hadi gelin hep birlikte göz atalım…

Üzümün faydaları nelerdir? Hangi hastalıklara iyi gelir? Üzüm neye iyi gelir?

Güncel yaşamın koşuşturmacası içinde kendimize pek de dikkat etmiyoruz. Dikkat etmeye başladığımızda ise mutlaka bir sağlık problemiyle karşılaşmış oluyoruz. Söz konusu sağlık problemlerinin insanı en çok uğraştıranlarından biri de hiç kuşkusuz böbrekler böbreklerle ilgili oluyor.

Sabah uyandınız ve belinizle sırtınız arasında bir yerde, bir batma hissiyle birlikte ağrı-acı karışımı tuhaf bir huzursuzluk hissediyorsunuz. Daha da kötüsü, tuvalete gittiğinizde idrar yollarınızda bir tür yanma olduğunu fark ediyorsunuz. Doğrudur, idrar yolları iltihabı da böbrek taşları da benzer işaretler verir ama bunlar gerçekte “böbreklerine dikkat et” sinyalidir.

Böbrek sağlığı ile ilgili pek de dikkat etmediğimiz bazı gerçekler de vardır ve bunlar bile yolun başında tedbşr almamızı gerektirebilir. Örneğin;

  • Yüksek tansiyon veya diyabet hastasıysanız, böbrek yetersizliği sorunuyla karşılaşabilirsiniz.
  • Ibuprofen ya da asprin etken maddesi içeren ilaçları uzun süre kullanmak böbrek sorunlarına yol açabilir.
  • Beslenme şekliniz protein ağırlıklıysa böbrek taşlarıyla tanışabilirsiniz…

Böbrek Dostu Üzüm!

Böbreklerimiz sessiz sedasız çalışan ama vücudumuz için son derece önemli işlevi olan organlarımızdır. Böbrek sağlığımızı ihmal ettiğimiz anda karşılaşacağımız hastalıklar ise bizi geri dönülmez noktalara sürükleyebilir. Elbette böbrek hastalıklarına yakalanmamak için alınması gereken basit bazı önlemler var ancak bu tür hastalıklardan sizi koruyacak mucizevi bir meyve var: Üzüm!

Üzüm, cilt sağlığından kalp sağlığına kadar vücudumuzun pek çok organı üzerinde olumlu etkileri olan bir meyve. Yapılan araştırmalar üzümün çekirdeklerinin dahi böbrekleri koruduğu yolunda. Uzmanlar, özellikle yağlı gıdalarla beslenenlerin ileride böbrek sorunlarıyla karşılaşmaması için bol bol üzüm tüketmelerini tavsiye ediyor.

Her Gün 15 Üzüm Tanesi

Üzüm, karaciğeri ve böbrekleri temizleyebilen nadir meyveler arasında yer alır ve vücudu ürik asit gibi atıklardan temizler. Amerikan Ulusal Böbrek Vakfı’nın, özellikle mevsiminde ve günlük olarak yenen en az 15 üzüm tanesinin böbrek sağlığını koruduğuna dair sağlam delillere sahip olduğunu da söylemiş olalım. Her bir tanesi sağlık deposu olan bu salkımlar, bileşimindeki düşük potasyum miktarıyla da böbrek hastalarının yiyebileceği sınırlı sayıdaki meyveler arasında yer alıyor.

Dahası asma köklerini kaynatarak suyunu içmek de geleneksel doğal tedavi yöntemlerinden biri çünkü kaynatılmış asma kökü suyunu içmek hem şişkinliğe iyi geliyor hem de kusma isteğini azaltıyor.

üzümün faydaları

Çekirdeği Daha Mı Yararlı?

Türkiye belki bağları ve üzümleriyle de tanınan bir ülke ama itiraf edelim, bizde üzümün çekirdeği pek rağbet görmüyor. Fransa’da tesadüfen keşfedilen yararları sebebiyle üzüm çekirdeği ise o günden itibaren baş tacı ediliyor. Hatta bu çekirdekler üzümlerin içinden alınıp, paketleniyor ve ilaç niyetine satılmaya başlıyor. Üzüm çekirdeğinin en önemli faydası kan damarlarını güçlendirmesi ve bu sayede kandaki oksijenin hücrelerimize kadar sağlıklı bir şekilde iletilebilmesi…

Üzümün faydaları saymakla bitmez. Üzüm çekirdeğinin bir faydası daha varsa, o da bilinen en güçlü antioksidan olması. Yapılan araştırmalara göre üzüm çekirdeği E vitamininden 50 kat daha etkili bir antioksidan, yani tam bir mucize. Üstelik göz kamaşması, gece körlüğü, “sarı nokta” olarak da bilinen makula dejenerasyonu gibi göz hastalıklarına; arterit, saman nezlesi, alerji ve yine damarların inceliğinden kaynaklanan burun kanamalarına iyi geldiği de biliniyor.

Üzüm çekirdeği anti-aging etkiye de sahip. Çünkü yenilediği ve güçlendirdiği damarlar sayesinde yaşlılığı ve yaşlanmanın özellikle cilt üzerindeki etkilerini en aza indirdiği de kanıtlanmış. İlginç bir nokta daha: Şeker hastası olduğu için üzüm yiyemeyenler, üzüm çekirdeği yiyerek bu meyvenin bütün nimetlerinden faydalanabiliyorlar. Üstelik günde 150-300 mg yemeniz de yeterli.

Tüm Yönleriyle Sonbahar Detoksu

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu