in

Uzmanlar Uyardı: Para Sayarken Elinizi Yalamayın. Bu Habere Dikkat!

uzmanlar uyardı para sayarken elinizi yalamayın

Uzmanlar uyardı: para sayarken elinizi yalamayın. Korona virüsün bulaşma yolları konusunda her gün yeni şeyler gündeme geliyor. Özellikle ağız, göz ve burundan bulaşan bu hastalığın yayılmasında en büyük etkenler ellerimiz ve ayaklarımız.

Uzmanlar Uyardı: Para Sayarken Elinizi Yalamayın.

Yaklaşık 4 ay önce Çin’de başladığı düşünülen ve günden güne tüm dünyaya yayılan Korona virüs’ün bu kadar kolay yayılmasının sebebi aslında havadan bulaşması. Özellikle kapalı alanlarda hapşırmak ve öksürmek gibi durumlarda virüsün belli bir süre havada kalabileceğini uzmanlar söylüyor. Bunun yanı sıra açık alanlarda da virüsün çeşitli sebeplerle yere inmesinden sonra ordan geçen insanların ayakkabılarına bulaşması ve sonrasında virüsü eve taşımaları çok olası bir durum. Uzmanlar ise özellikle ellerin yüze değmemesi gerektiğini söylüyor.

Para Sayarken Ellerimizi Neden Yalamamalıyız?

Virüsün önce boğaza ordan da akciğerlere indiği biliniyor. Bu da ancak yüzümüzde bulunan açık kanallar sayesinde olabilir. Özellikle ağız ve burun civarına ve göz civarına ellerimizi yıkamadan dokunulmaması gerekiyor. En kötü alışkanlıklarımızdan birisi de parayı rahat sayabilmek için parmağımızı tükürüklemek. Para virüslerin ve mikropların en kolay bulaştığı madde. Binlerce kişinin eline değdikten sonra bizim elimize geliyor. Bankamatiklerde aynı şekilde. Her gün yüzlerce insan bankamatik tuşlarına dokunuyor. İşte bu tip yerlerde oldukça dikkatli olmak gerekiyor.

Para Virüsün Dolaşmasına Sebep Oluyor.

Elinizdeki para size gelmeden önce binlerce kişinin eline değiyor. Virüsün belli bir saat açık havada yaşayabildiğini varsayarsak, paranın ne kadar da tehlikeli olduğunu görebiliriz. Bu sebeple açıklama yapan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim görevlisi Prof. Dr. Hüsnü Pullukçu para sayarken ve paraya dokunduktan sonra ellerin kesinlikle ağıza götürülmemesi konusunda vatandaşları uyardı.

Bayramda Sokağa Çıkma Yasağı Olacak mı? İşte Ayrıntılar! 

6 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ramazan

Ramazan: 11 Ayın Sultanı Oruçların Tutulduğu Ay

Corona virüs aşısı

Corona Virüs Aşısı İşe Yarıyor! Oxford Üniversite’sinden Müjdeli Haber