SON DAKİKA

Uzayda Yaşam Nasıl? Uzayda Giysiniz Olmasa Ne Olurdu?

ohaaa
Uzayda Yaşam Nasıl? Uzayda Giysiniz Olmasa Ne Olurdu?

Uzayda yaşam insanoğlu için nasıldır? Uzayda giysiniz olmadan durursanız size neler olurdu? Evet doğru anladınız. Biz uzayı çok seviyoruz. Sonsuz gizemli ve büyüleyici uzay hakkında daha çok şey öğrendikçe kafamızda daha çok soru beliriyor. Bu haberimizde eğer uzay giysiniz olmadan uzaya gitseydiniz ne olurdu, Mars’ta yürümek nasıl bir his ya da Kara delik nasıl kokar gibi soruların yanıtlarını kafamızda canlandırmaya çalışacağız.

Uzayda Yaşam Nasıldır?

Boşlukta uzay giysiniz olmadan ne kadar dayanabilirsiniz? Günlük hayatımızda başımıza gelebilecek bir şey değil ama ne olursa boşlukta havasız bir şekilde dururken başınıza gelebilecek en kötü şey nedir, tabiki hava! Hadi bu süreyi 60 saniye yapalım. 60 saniye nefes almadan durabilirsiniz degil mi? Eğer ciğerlerinizde biraz oksijen kalmışsa asla nefesinizi tutmayı düşünmeyin, çünkü uzaydaki çekim gücü havayı vücudunuzdan uzaklaştıracaktır ve bir çok Hollywood filmlerinde kullanılan sahneler gibi uzay giysisi olmayan insan patlar.

Bu Doğru Değildir. Merak Etmeyin İnsanlar Uzayda Patlamaz 😉

Cildiniz İç organlarınızı tutacak ve kanınızı da kaynamaktan alıkoyacaktır. Ancak inanılmaz derecede rahatsız hissedeceğiniz bişey var. Gözleriniz ve diliniz üzerindeki sıvılar deli gibi buharlaşacağı için adeta kaynayacaktır. Hala bir buz kabuğunun sizi Sarmalamasınımı bekliyorsunuz? Uzayın çekim gücünde termik bi bağlantı olmadığı için öyle bir şey olmayacaktır. Aksine oksijen sizi ultraviyole radyasyondan koruyamadığı için inanılmaz derecede sıcak hissedeceksiniz. O yüzden uzayda bi yürüyüşe çıkacaksanız uzay giysinizi giymeyi unutmayın.

Hadi şimdi de gezegenlere uğrayalım biraz.

Merkür

Uzayda yaşam konusunda Merkür oldukça zorlu bir tercihtir. Burada muhtemelen bir buçuk dakika kadar hayatta kalabilirsiniz. Güneş sistemimizdeki bütün gezegenler içinde en büyük ısı farkı Merkür’dedir. Gün içinde Merkür 430 derece civarına kadar ulaşır. Geceleri ise bu sıcaklık eksi 170 dereceye kadar düşer. Bu gezegenin dönüş hızı epey düşüktür o yüzden hava sıcaklığının kaynaştığı bölgede vakit geçirebilir ve eksi 100 derece havayı hissedebilirsiniz. Yine de oksijensiz kalmak için en iyi havanın bu hava olduğunu söyleyemeyiz.

uzayda yaşam merkür

Venüs

Burada ise bir saniye veya daha az yaşayabilirsiniz. İnanılmaz derecede sıcak olan komşumuz Venüs ölümcül karbondioksitten sis ve sülfürik asit yağmurlarından oluşan gazlı bir atmosfere sahiptir. Venüs 465 derece sıcaklığa ulaşır. Gezegenin tüm yüzeyi kalıcı bir şekilde zehirli gazlardan oluşan bulutlar ile örtülüdür. Rüzgarları epey kuvvetlidir. Bulutlar güneş ışığının yüzde doksanı yansıttığı için azıcık ya da hiç güneş ışığı almayan bir gezegende yaşamak zordur.

venüs uzayda yaşam

Mars

Mars’ta 80 saniyeden daha az hayatta kalabilirsiniz. Bu kırmızı yuvarlağın yüksek dağları ve uzun derin vadileriyle muhteşem bir manzarası vardır. Manzara sizi rahatsız etmiyorsa çok düşük bir atmosferik basınç düşünün. O kadar ki sizin bütün vücut sıvılarınızı buharlaştırabilir. Radyasyondan koşarak kaçsanızda vücudunuzda birçok yanık oluşacaktır.

mars

Jüpiter

Hadi büyük gezegenlere gidelim. Jüpiter’de sizi ezebilecek şiddetli rüzgar ve fırtınalarla karşılamadan önce sadece 1 saniyeniz vardır. Jüpiter çoğunlukla gazdan oluşur. Bu gazlar çoğunlukla hidrojen ve helyumdan oluşmaktadır. Bu gezegenin üzerinde durabilir misiniz emin değiliz çünkü üzerinde durulacak bir yüzeyi yoktur. Kısacası Jüpiter bir gaz devidir.

jüpiter

Satürn

Burada 1 saniyeden daha az dayanırsınız. Satürn de bir gaz devidir. O yüzden sonsuza dek bulutlarının içinde kaybolursunuz. Ta ki şiddetli rüzgarları sizi ezene dek. Diğer gezegenlerden daha hızlı döner. Bu da yüzeyinde delici girdaplar yaratır. Uzay tozuna dönüşmeden önce gözünüzü kırpacak kadar bile vaktiniz olmaz.

satürn

Uranüs

Bir nano saniyeden daha kısa süre yaşarsınız. Burada da sağ kalma şansımız yok. Güneş sistemindeki gezegenlerin düşmanca bir tavır takındıklarına dair bir his var içimizde. Uranüs’ün katı yüzeyi yoktur. Yakınına yaklaşmayı becerebilseniz bile basıncı sizi anında yok eder. Ancak gezegenin katmanlarındaki yerçekimi bizim gezegenimizdeki ile aynıdır.

uranüs

Neptün

1 saniyeden daha az yaşarsınız. Evet neptün’de şiddetli rüzgarları ile ünlüdür. Rüzgarlar ses hızından bile daha hızlıdır. Hem de güneş sistemindeki en hızlı rüzgarlardır. Belki de bu gezegene de gitmekten tamamen kaçınmalıyız.

neptün

Güneş

Güneşimizin yüzeyi 10 milyon derecedir. Güneş aslında büyük bir gaz ve plazmadır. üzerinde yürüyemezsiniz ve duramazsınız çünkü oraya vardığınız saliseler içinde ölürsünüz. Daha doğrusu yanarsınız. Akciğeriniz, karaciğeriniz ve mideniz de dahil iç organlarımız içinizde patlar. Vücudunuz ve vücudunuzun her hücresi bir nanosaniye içerisinde yok edilir.

güneş

Yani görünüşe göre uzayda yaşam okadar da kolay değil. Dünyamız bizim için en güzel gezegen. Biz gezegeni evimiz yapan tüm özellikleri ile beraber burada kalmak istiyoruz.

Vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Uyarı: Bu yazıdaki bilgileri sakın uzayda denemeyin 🙂

Keyifli uzay yolculukları dileriz.

https://www.shallwe.com.tr/bu-kaykay-modeli-hayatinizi-kolaylastiracak/

Kaynak: Aklınızda bulunsun

Yorumlar

4
Kimler Neler Demiş?

Please Login to comment
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
gokhanakbasBuğra TEMELbasak1881tatlicadi Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
tatlicadi
Editor

En iyisi dünya gibi görünüyor

basak1881
Üye
basak1881

korkunçlu yazı 🙂

Buğra TEMEL
Üye
Buğra TEMEL

Merak ettiğim şeylerden birisiydi çok teşekkürler :))

gokhanakbas
Üye
gokhanakbas

İlginç ve enteresan bir yazı dizisi olmuş tebrikler. İyi ki dünya var

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

25 Haziran 2018, 22:45

Verimli Sosyal Medya Kullanımı Nasıl Olmalı?

Artık hayatımızın vazgeçilmez parçası olan sosyal medya hesaplarımıza gün içinde sık sık yer veriyoruz. Hayatımızın her anını paylaştığımız bu mecraları da verimli kullanmamız gerekiyor. İşte sizlere verimli sosyal medya kullanımı hakkında birkaç küçük tüyo! İşte sizlere verimli sosyal medya kullanımı hakkında birkaç küçük tüyo! Günlük rutinlerimiz arasında yer alan işe...

Devamını Görüntüle