Sağlık

Uyuz Salgını Yayılıyor Dikkat!

Uyuz salgını yayılıyor dikkat! Dermatologlar, ülkemizde son bir yılda uyuz vakalarının çoğaldığına dikkat çekiyor. Eczanelerdeki ilaç stokları tükeniyor. Uyuz utanç verici bir hastalık olmasından dolayı kimse durumu kabullenemiyor. Bu durum salgını daha tehlikeli hale getiriyor. Oysa uyuz da pek çok hastalık gibi doğal yollarla bulaşabilen bir hastalıktır. Doğru tedavi edildiğinde iyileşen bir hastalık. Hastalığın salgına dönüşmesi asıl tehlikeli olandır.

Uyuz Salgını Yayılıyor Dikkat!

Uyuz nedir?

Uyuz hastalığı, Sarcoptes Scabiei adı verilen bir tür mikroskobik eklem bacaklı canlının ortaya çıkmasıdır. Uyuz parazitik bir hastalıktır. Uyuz böcekleri tünel benzeri oluşumlar açar. Böylelikle deri altına yerleşir. Buralarda yumurtlamaya başlar. Uyuz böcekleri çok hızla çoğalır. Kişinin bağışıklık sisteminin zayıf olması işleri kolaylaştırır. Hastalığın ilerlemesi için uygun bir zemin hazırlar.

Uyuz belirtileri nelerdir?

Uyuz, öncelikle deride hafif kabarcıklar oluşturur. Bununla birlikte oluşan kaşıntılar ile belli olur. Kaşıntı hissi çoğunlukla gece daha şiddetli hale gelir. Sıcak ortam uyuz akarlarının aktivitesini arttırır. Aldığınız sıcak duş sonrasında da kaşıntıların arttığı bariz bir şekilde görülür. Bu kabartılar, uyuz akarlarının ısırması ile olmaz. Deri altında yaşayan canlılar sebebi ile olur. Bu canlıların atıklarına alerjik reaksiyon göstermesi ile oluşur. Kaşıntı hissi genital bölgede, koltuk altlarının yanı sıra bacak arkalarında ve kolda dirsek içlerinde çok daha yoğun görülür. Kaşıntılar sürdükçe kaşınan bölgeler tahriş olur. Buna bağlı olarak deride enfeksiyon belirtileri ve yaralar da gözlemlenebilir.

En belirgin uyuz belirtisi, parmaklar arasında görülür. Çizgi çizgi görülebilen 1-10 mm uzunluğundaki tünellerdir.

Yetişkinlerde genellikle boyundan aşağıda görülür. Bebeklerde uyuz belirtileri el içi ve yüzde de görülebilir.

Uyuz bulaştıktan sonra yaklaşık 3-6 hafta sonra belirtilerini fark edebilirsiniz. Ayrıca belirti göstermeyen biri de uyuz taşıyor olabilir. Bunun yanı sıra bulaştırıyor olabilir.

Uyuz nasıl bulaşır?

Uyuz vakaları en çok yatakhaneli olan ve genellikle insanların topluca kaldığı yerlerde görülür. Yaşı, cinsiyeti, sosyo-ekonomik düzeyi fark etmeksizin toplumdaki her bireyde görülebilir. Uyuz hava yoluyla değil, temasla bulaşır. Ortak kıyafet, havlu veya yatak kullanımı aslında sakıncalı bir durumdur. Uzun süreli fiziksel temas etmeyin. Aynı zamanda cinsel ilişki, uyuz bulaşma riskini artırır.

Uyuz nasıl tedavi edilir?

Uyuz tedavisinde  hastanın yaşı ve bağışıklık sistemi ele alınır. Kişinin durumuna göre özel olarak belirlenir. Cildiye uzmanının önereceği tedavi, aynı ortamda bulunan tüm bireyler tarafından uygulanmalıdır. Genellikle birkaç kez tüm vücuda uygulanacak bir krem sürülür. Kaşıntılar ve yaralar için de antihistaminik ve deri iyileştirici farklı kremler önerilir. Tedavi süresince giyilen tüm kıyafetlerin arındırılması gerekir. Aynı zamanda kullanılan tüm mefruşatın yüksek ısıda yıkanıp ütülenmesi gerekmektedir. Bu işlem tedavinin önemli bir parçasıdır.  Uyuz böcekleri insan vücudu dışında hemen ölmezler. Belirli süreler boyunca hayatta kalabilirler.

Uyuz tedavisinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Türk Dermatoloji Derneği bazı önerilerde bulunuyor. Buna göre uyuz tedavisi sırasında bunlara dikkat etmek gerekli:

  • Tedavide değişik ilaçlar kullanılabilirsiniz. Bununla birlikte, hangi ilaç kullanılırsa kullanılsın uyulması gereken bazı kurallar vardır.
  • Uyuz için krem kullanıldığında ilacın tüm vücut bölgelerine uygulanmasına dikkat edilmelidir.
  • Kullanılan çamaşır ve çarşafların en az 60 derecede yıkanmalıdır. Ardından ütülenmesi gereklidir.
  • Yıkanamayacak eşyalarınızı ise ağzı bağlı olan bir poşet içerisine koyuyorsunuz. Ortalama üç gün ağzı bağlı şekilde saklanması yeterli olacaktır.
  • Başarılı bir tedavi olmuş olabilirsiniz. Ama sonrasında hastalık bulgularının 2-6 hafta kadar devam edebileceği unutulmamalıdır.
  • Aynı yaşam ortamını paylaşan kişilerin beraber tedavi edilmeleri çok önemlidir.

Uyuz salgını için doğal tedavi yöntemleri nelerdir?

Doktorunuzun önereceği uyuz tedavisini desteklemek isteyebilirsiniz. Bunun için bazı doğal yöntemlerden de faydalanılabilir:

(Dikkat, bu yöntemler tek başına uyuzdan korumaz.  Ayrıca hastalığı iyileştirmeye yeterli değildir. Mutlaka bir uzmana görünün.  Doğru tedavi yöntemi için görüş aldığınızdan emin olun.)

Çay ağacı yağı: Çay ağacı yağının antibakteriyel özelliği vardır. Çay ağacı yağının uyuz tedavisinde kullanıldığı biliniyor.  Zeytin yağının içerisine damlatacağınız 1-2 damla çay ağacı yağını duştan sonra tüm vücudunuza masaj yaparak sürebilirsiniz. Çay ağacı yağı aromatik bir uçucu yağdır. Fazla kullanımı alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Önce küçük bir deneme yapmadan kullanmayın

Sirke ve tuz:  Hazırlayacağınız tuzlu su ile yıkanıyorsunuz. Arkasından sirke ile durulanıyorsunuz. Bu yapacağınız vücuttaki kaşıntı hissini azaltmaya yardımcı olur.

Kantaron yağı: Deriyi iyileştiren kantaron yağı, mikropları da arındırıyor. Kantaron yağı da uyuz tedavisinde kullanılabilir.

Bira İçin Sağlıklı Yaşayın

 

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. Bir de insanın insanı uyuz etmesi var ki düşman başına. Boğ gitsin tedavi yöntemini tavsiye ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu