Seyahat

Uyku Tulumu Ve Uyku Tulumu Tipleri

Uzun zamandır kamp yapıyorsun fakat istediğin uyku tulumunu bulamadın mı? Ya da yeni kamp yapmaya başladın ve uyku tulumu tipleri arasından hangisini seçeceğini bilmiyor musun? Bu haberimiz tam sana göre!

Uyku Tulumu Ve Uyku Tulumu Tipleri

Kamp yapmaya yeni başlayanlar ilk bakışta ısıtma görevinde çadırın büyük rolü olduğunu düşünseler de aslında kampta bizi ısıtmakla görevli en önemli ekipman uyku tulumları ve matlardır.

Uyku tulumlarından genel olarak bahsetmek gerekirse; vücudumuzun ısısı ile tulumun içinde hapsedilen havayı ısıtarak vücut sıcaklığımızı korurlar. Genelde sağ veya sol tarafından fermuar ile açılıp kapanırlar. Bazı modeller ortadan fermuarlı da üretiliyor. Bazıları ise tam açılıp normal battaniye haline de gelebiliyor. Sağ veya sol taraftan fermuarlı tulumları alırken sağ ya da sol seçimi yapabiliyoruz. Bu şekilde olan tulumlar sol dan fermuarlı ise “Left” ya da “Left Zipper” , sağdan fermuarlı ise aynı şekilde “Right” yada “Right Zipper” olarak belirtiliyor. Bazı tulumlarda “L” ve “R” diye bir gösterge de vardır fakat bu Left-Right yani sağ-sol göstergesi değildir. Bu gösterge “L” Long yani uzun, “R” ise Regular yani normal uzunlukta olduğunu gösterir. Uzun versiyonlar uzun boylu kişiler için üretilmiş tulumlardır. Yalıtım olarak baktığımızda da sentetik dolgulu ve kaz tüyü dolgulu uyku tulumları üretiliyor.

Uyku tulumu tipleri hakkında bilmemiz gerekenler!

Dikdörtgen uyku tulumları;

Yazlık uyku tulumları genelde dikdörtgen şeklindedir. Dikdörtgen şekilli uyku tulumlarının en büyük avantajları geniş ve doğru orantılı olarak içinde daha rahat hareket edilebilir olmalarıdır. Uyumlu bir modelin sağ ve sol fermuarlı 2 tanesi birleştirilip, 2 kişilik tek parça bir tuluma dönüştürülebilir.

Konik ya da Varil tipi uyku tulumları;

Ülkemizde modeli ve satışı pek olmasa da dikdörtgen uyku tulumlarına göre daha iyi efektif bir ısıtma sağlarlar.

Mumya tipi uyku tulumları;

Mumya tipi uyku tulumları günümüzde hem en çok satılan hem de en çok tercih edilen uyku tulumlarıdır. Daha dar olduklarından dolayı vücut ısısını daha iyi hapsederler bu açıdan da hem daha hafif, hem de daha düşük derecelere dayanıklı olurlar. Tabi diğer tiplerine göre dar olduklarından dolayı daha az konfor sunarlar diyebiliriz.

Uyku tulumlarında yalıtım malzemelerinin özellikleri;

Sentetik uyku tulumları;

Genel performansının iyi olmasından ve fiyatlarının kaz tüyü tulumlara göre çok daha ucuz olmasından dolayı genelde kullanılan uyku tulumu türüdür. Polyesterden yapıldığı için çabuk kuruyan bir yapısı vardır ve ıslansa bile ısıtma görevini yerine getirmeye devam eder. Temizlenmesi daha kolaydır. Kaz tüyüne alerjisi olan kampçılar için tek seçimdir. Kaz tüyü tulumlara göre dezavantajları ise sentetik dolgunun daha az sıkışması dolayısıyla toplu halinin hem daha ağır hem de daha hacimli olmasıdır. Bunun yanında kaz tüyü tulumlara göre daha kısa ömürlüdürler.

Kaz tüyü uyku tulumları;

Isıtma performansları çok iyi, hacim ve ağırlık olarak sentetik tulumlara göre ciddi derecede hem hafif hem de küçük boyutlardadırlar. Fakat ters orantılı fiyat olarak da sentetik tulumlara göre ciddi şekilde pahalıdırlar. Diğer bir dezavantajı ise ıslandığında ısıtma kabiliyetlerini büyük ölçüde yitirir ve geç kururlar. Hafifliği ön planda tutan kamp ve dağcılık tutkunları için vazgeçilmezdirler. Düzenli bakımı yapılırsa ve saklama koşullarına uyulursa uzun ömürlüdürler.

Kaz tüyü tulumların dolgu değerleri bulunur. Bu değer 550’den başlayıp 1000’e kadar çıkar. Derine inmeden yorumlarsak ne kadar yüksek dolgu değeri varsa o kadar iyi diyebiliriz. Bu değer aynı gramajdaki farklı dolgu değerlerindeki kaz tüylerinin kapladığı alanı gösterir. 550 dolgu değerindeki 10 gr kaz tüyünün kapladığı alan, 800 dolgu değerindeki yine 10 gr kaz tüyünün kapladığı alandan daha azdır. Örneklendirmek gerekirse 10 derecelik 550 dolgulu bir tulum ile yine 10 derecelik 800 dolgulu bir tulumun tek farkı ağırlıkları olacaktır. 550 Dolgulu tulum 800 dolgulu tuluma göre daha ağır olacak ama aynı ısıtmayı sağlayacaktır.

Yazı için sevgili dostumuz Can Çınar‘a teşekkür ederiz. Kendisi hakkında daha fazla bilgi ve takip için Instagram’dan takip edebilirsiniz. (@canxcinar)

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu