Sağlık

Uyku Apnesi Nedir?

Uyku apnesi nedir? Bugün bu sorunun cevabını öğreneceğiz. Horlama ve uykuda solunum durması durumu uyku apnesi olarak adlandırılıyor. Bir insan, ömrünün ortalama 3/1 ini uykuda geçiriyor. Uyku sağlıklı yaşam için oldukça gerekli ve önemli. Kalitesiz bir uyku ise hayat standartımızı düşüren bir şey. Kaliteli ve yeterli bir uyku uyuyamadığımız zaman gün içinde uyur gezer halde dolaşırız, konsantre olmakta zorlanırız. Ayrıca yüksek tansiyon, kalp sorunları, ritm bozuklukları, felç, uyku apnesi ve ani gece ölümleri de uykusuzluk sonucu ortaya çıkıyor. 

UYKU APNESİ NEDİR?

Horlamanın neden olduğu en önemli hastalıklardan biri olan uyku apnesine uykuda solunum durması da denir. Uyku sırasında nefesin durması gece boyunca defalarca tekrarlayabilir. Üst solunum yolunun açık kalmasını sağlayan kaslarda gevşeme olur. Dil kökü veya yumuşak damağın ya da aşırı büyümüş bademciklerin hava yolunu tıkaması sonucunda kişi en az 10 saniye boyunca nefes alamaz. Yaşanan bu durum da uyku apnesi olarak adlandırılır.

Uyku apnesi sırasında solunum çabası sürer, bir süre sonra bu çaba beyni uyarır ve hava yolu kendiliğinden açılır. Kişi solunum durana kadar horlar sonrasında gürültülü bir homurdanma ile tekrar nefes almaya ve horlamaya devam eder.

GEREKLİ ÖNLEMLER ALINMAZSA

Gerekli önlemler alınmadığı takdirde uyku apnesi kaliteli uyku uyunamadığı için gün içinde dikkatsizliğe yol açar ve trafik kazası riskini arttırır, ayrıca iş kazalarına da neden olabilir. Uyku apnesinin görülme sıklığı %1-4 arasındadır ve oldukça önemli bir sorundur.

UYKU APNESİNİN NEDENLERİ NELERDİR?

Boğazdaki kasların havanın geçeceği alanı kapatacak şekilde gevşemesi uyku apnesini en önemli nedenlerinden biridir. Çocukluktan itibaren üst solunum yolundaki darlıklar solunum yolunun yıpranmasına neden olur. Bu da sonraki yıllarda uyku apne sendromuna sebep olur. Fazla kilo, büyük bademciklere sahip olmak, geniz eti olması uyku apnesinin diğer nedenleri arasında gösterilebilir. Uyku apnesi hem yetişkinlerde hem de çocuklarda görülen bir rahatsızlıktır.

Uyku apnesi olan kişinin horlaması normal bir kişiye göre 3-4 kat daha fazladır, kaba ve gürültülüdür. Horlamanın yanında uyku sırasında nefes darlığı, sık iç çekme, el-kol hareketleri ile çırpınma, sık ve uzun süreli solunum durmaları, sabahları yorgun uyanma durumları görülür. Ayrıca uyku apnesi olan kişilerin %30-50′ sinde hipertansiyon görülür.

UYKU APNESİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

 • Uykuda solunum durması
 • Uykuda huzursuzluk
 • Horlama
 • Terleme
 • Ağız kuruluğu
 • Reflü
 • Baş ağrısı
 • Unutkanlık
 • Konsantrasyon sorunları
 • Depresyon
 • Yorgun uyanmak
 • Aşırı uyku hali
 • Yorgunluk

Gece ve gündüz yaşanan bu belirtilerin görüldüğü kişiler gün içinde çok ağır tablolar ile karşılaşabilmektedir. Uykuda ani ölüm, felç, kalp krizi, kalp yetmezliği, solunum yetmezliği, cinsel isteksizlik, iktidarsızlık, diyabet gibi sorunlar uyku apnesi tedavi edilmez ise kaçınılmaz bir hal alabilir.

UYKU APNESİ TESTİ NEDİR?

Hastalığın tespit edilmesi ve tedaviye geçilebilmesi için en önemli aşama uyku apnesi testidir. Bu teste “Polisomnografi” denir. Gece boyunca beyin aktivitesi ve solunumla ilgili olaylar kayıt altına alınır. Kişinin vücudunun belli noktalarına kablolar bağlanarak gelen sinyaller odanın dışındaki bilgisayardan izlenir. Uyku esnasında beyin dalgaları, göz hareketleri, ağız- burun hava akımı, horlama, kalp hızı, bacak hareketleri, oksijen seviyesi, solunumun kaç kere ne kadar süre ile durduğu, derin uykuya geçilip geçilmediği ölçülür. Bu testleri yapabilmek için kişinin gece boyunca hastanede kalması gerekir.

UYKU APNESİ NASIL ÖNLENİR?

Aslında basit önlemler alarak uyku apnesini önlemek mümkün. Özellikle obezite sorunu nedeniyle bu rahatsızlık yaşanıyorsa, kilo vererek bu sorun %50 oranında aşılabilir. Alkol ve uyku ilaçlarından kaçınmak, sigaradan uzaklaşmak, sırt üstü yatmamak uyku apnesi etkilerini azaltabilir. Horlamayı azaltan ve burnun açılmasını sağlayan spreyler ve bantlar bu rahatsızlığın tedavisi için yeterli değildir.

UYKU APNESİ TEDAVİSİ NASIL OLUR?

Tedaviye başlarken öncelikle obezite ile ilgili bir durum varsa bu aşılmalıdır. Üst solunum yollarında gözle görülür bir darlık varsa KBB uzmanı tarafından cerrahi operasyon yapılması uygun görülürse değerlendirilmelidir.

Eğer uyku apnesi ileri derecede ise CPAP denilen pozitif hava basıncı tedavisi uygulanır. Hasta bu süreçte takibe alınmalıdır. Bu cihazı kullanmakta zorluk çeken hastalar için ağız içi aparey ile alt çene öne alınarak dilin geriye düşmesi önlenir ve üst solunum yolunun tıkanmasının önüne geçilir.

Uyku apnesi, hava yolunu devamlı açık tutmak için yüze oturan silikon bir maske ile basınçlı hava veren cihazların kullanımı ile tedavi edilir. Bu maskelere alışmak kişi için zor olabilir. Ancak sabah uykuyu alarak kalkmak, gün içinde dinç olmak gibi güzel yanlar göz önünde bulundurulduğunda hastalar cihazı kullanmaya zamanla alışmaktadır. Hangi cihazın uygun olduğu yapılan testler ve çalışmalarla belirlendikten sonra bu cihazlar bir müddet kullanılır ve tekrar tetkitler yapılır. Bu cihazların kullanımı ile kişi uyku apnesi rahatsızlığından kurtularak yeniden yaşam kalitesini yükseltebilir.

Uyku apnesi nedir yazımdan sonra uyku süremizin kalbimizi nasıl etkilediği ile ilgili yazımız için linke tıklayabilirsiniz.

Uyku Süresi Kalp Krizi Yapabilir!

İlgili Makaleler

19 Yorum

 1. Ciddiye alınması gereken önemli bir hastalık hatta belli bir seviyeden sonrasına araç kullanımında müsade edilmiyor, bu güzel yazı için teşekkür ederiz

 2. Uww bu çok önemli.. Uykuda soluk durması mevzusu müthiş bir risk.. Çok dikkat etmek lazım.. Teşekkürler..

 3. Orta yaş grubunda sık karsılasılan bi durum dikkat edilmesi gerekıyor ilerleyen yaşlarda ciddileştigi zaman evde kullanım boyu olan bpap yapılması gerekıyor. Aman dikkat edin elinizden geldiğince

 4. Bende olmasa da çok sıkıntılı bir durum gerçekten. Bu değerli bilgileri bizimle paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Elinize emeğinize sağlık :)

 5. Cidden sıkıntılı bir durum. Uyku kaliteli olmadığı zaman gün içerisinde sağlıklı gün geçiremiyor insan

 6. Erkek kardeşimde var hem hipertansiyon, hem uyku apnesi.. :/ zor bir hastalık Allah şifa versin olanlara.

 7. Uykusuzluk benim için fazlasıyla sıkıntılı bi durum Yazıda da belirtildiği gibi gün içersinde kişi negatif etkisini fazlasıyla görüyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu