in ,

BayıldımBayıldım

Up Helly Aa Festivali

up helly aa festivali

Up Helly Aa Festivali başlığından da anlayacağınız üzere dünanın en meşhur festivalleri yazı dizisine hız kesmeden devam ediyoruz. Şöyle bir şey söyleyeyim, festivallerin beni en çok cezbeden yönü kendilerine özgü olmaları. Yani o özgünlük olaya müthiş bir renk katıyor. Up Helly Aa da bunlardan birisi. Uzatmadan geçelim ayrıntılara…

Up Helly Aa Festivali

Farkındayım Meksika, Şili, Brezilya derken Latin Amerika’da fazla dolaştık. O nedenle rotamızı bu sefer William Wallace’ın memleketi İskoçya’ya çeviriyoruz. Hatta oradan da ötedeki, İskoçya’nın kuzey-doğusunda bulunan Shetland adalarına… Bir Viking adetinin detaylarına ineceğiz şimdi. Bu “ateşli” festival ilk olarak 1880 yılında kutlanmaya başlamışsa da köken olarak Vikinglerin kutladığı Yule Bayramı’nın başka bir türevi olarak biliniyor. Buradaki amaç; Lerwick adlı kasabada yaşayanların Viking atalarını saygıyla yad etmesi. Ancak bu yad ediş bizim bildiğimizden farklı bir seremoniye sahne oluyor.

Ateşli Bir Festival

…Olduğunu yukarıda bir yerde bir satır arasında tırnak içnde belirtmiş olmam gerekiyor. Evet yapmışım arayıp bulun lütfen. Neyse… Efendim kutlamalar her yıl Ocak ayının son Salı gününde yapılıyor. Lerwick Belediye Başkanı olan kişi işaret fişeğini ateşliyor ve festival de başlamış oluyor böylece. Ateşli dedim dedim amma öyle mecazen falan değil. Bildiğiniz normal ateş! Zira işaret verilir verilmez binlerce İskoç ellerindeki meşaleleri ateşe veriyor ve sokaklarda dolaşmaya başlıyor.

Guizers!

Festivalin bir sembolü var elbette. Bu sembol, kocaman savaş baltası ve görkemli miğferiyle Guizer Jarl! Nedir kimdir çok bir sonuç elde edemedim onun hakkında. O nedenle daha sonrası için sözleşmiş olalım hem ben de daha iyi araştırmış olurum. Neyse, insanlar Jarl kostümüyle dolaşmakta festival boyunca. İşte bu kostümü giyen insanlara Guizers deniyormuş. Sembol olan Guizer Jarl kostümü giyen kişi, sokak sokak ellerinde meşaleyle dolaşan büyük kalabalığa liderlik ediyormuş. Yalnız tuhaf bir gelenek de var. Meşaleleri yalnızca erkekler taşıyabiliyor. Kadınlar meşale taşıyamıyor. Her ne kadar farklı yerlerdeki kutlamalarda bu kuralda esneme yapılmışsa da Lerwick’te esnetilmemiş.

Yanan Bir Gemi!

Festivalin sonunda bu “ateşli” kalabalık sahile ulaşıyor. Sahilde onları bekleyen bir Viking kadırgası bulunuyor. Kalabalık kadırganın etrafını sarıyor ve şarkılar söyleniyor. Sonra herkes elindeki meşaleleri kadırgaya atıyor ve yakıyor. Gecenin karanlığını, alev topuna dönmüş bu kadırga yarıyor ve böylece festival son buluyor. Atalarını layıkıyla yad etmiş olmamın verdiği huzurla kalabalık da dağılıyor.

 

Takanakuy: Kan Kaynarken

5 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Meditasyon

Meditasyon Nedir? Faydaları Nelerdir?

salgının büyümesi

Salgının Büyümesi Nasıl Engellenir?