Kültür - Sanat

Ünlü Ressamlar Ve Tabloları – Sanat Tarihine Damga Vurmuş Resimler

Yaptıkları eserlerle genelde sıra dışı olan yaşamlarından esinlenen, farklı ruh hallerine sahip olan birkaç ressamdan bahsedeceğiz sizlere. Eminiz ki isimlerini çokça duydunuz. Leonardo da Vinci’den Michelangelo’ya, Picasso’dan Sandro Botticelli’ye ünlü ressamlar ve tabloları haberimizi sizler için derledik. İşte dünyaca ünlü ressamlar ve sanat tarihine damga vurmuş tabloları!

Leonardo da Vinci’den Michelangelo’ya, Picasso’dan Sandro Botticelli’ye ünlü ressamlar ve tabloları haberimizi sizler için derledik. İşte dünyaca ünlü ressamlar ve sanat tarihine damga vurmuş tabloları!

Mona Lisa – Leonardo da Vinci

Haberimizin ilk sanat eserinin Mona Lisa olması sizleri şaşırtmamış olmalı. Dünyada en çok ziyaret edilen ve en çok bilinen tablosu olan Mona Lisa, Leonardo da Vinci’nin önemli bir başyapıtı. Bir diğer adıyla La Giaconda olarak da bilinen tablo, aşıklar ve sata şehri Pariste, Louvre Müzesi’nde yılda 6 milyonu aşkın kişi tarafından ziyaret ediliyor. Floransalı varlıklı bir tüccar olan Francesco di Bartolomeo del Giocondo’nun karısı olduğu düşünülen tablo üzerinde sayısız araştırma yapıldı. Bu zamana kadar kim olduğu tam olarak bilinemeyen tablo için iki farklı yorum daha var. Bunların ilki, resimdeki portrenin Leonardo Da Vinci’nin annesi olabileceği. İkincisi ise aslında sanatçının kendi portresini yapmış olması. Tablodaki renklerin uyumu, şahane perspektif ve tablo hakkında çıkan şehir efsaneleri sayesinde daha çok uzun bir süre daha en çok ziyaret edilen tablo olacak gibi görünüyor.

Ünlü Ressamlar Ve Tabloları
Ünlü Ressamlar Ve Tabloları

Adem’in Yaratılışı – Michelangelo

Adem’in Yaratılışı tablosu kuşkusuz Michelangelo’nun hayatındaki en önemli eserlerinin başında geliyor. Bazı tablolar vardır, başka eller tarafından da yorumlanır, tekrarlanır. Michelangelo’nun bu tablosu da tarihte en çok tekrarlanan ve yeniden yorumlanan tablolardan biri. Michelangelo bu resminde Tanrı’nın gücüne olan inancından esinlenmiş. Bu sebeptendir ki, Tanrı’yı kaslı ve güçlü bir erkek olarak tasvir etmiş. Bulutun içindeki Tanrı’nın parmak ucuyla Adem’e hayat vermesini konu edinen resim aynı zamanda, insan ve Tanrı arasındaki güçlü bağı da tasvir ediyor. Vatikan’daki Sistina Şapeli’nde sergilenen eser tam tamına 4 yılda bitmiş.

Ünlü Ressamlar Ve Tabloları
Ünlü Ressamlar Ve Tabloları

Venüs’ün Doğuşu – Sandro Botticelli

1482 ile 1486 yılları arasında Floransa hanedanı Medici tarafından Botticelli’ye yaptırılan resim, antik dünyayı referans alması ve nü olması bakımından Rönesans döneminin en önemli hazinelerinden biri olarak kabul ediliyor. Floransa Uffizi Galerisi’nde sergilenen eser, Roma mitolojisinde Venüs, Yunan mitolojisinde de Afrodit olan güzellik ve aşk tanrıçasını konu edinmiş.

Ünlü Ressamlar Ve Tabloları
Ünlü Ressamlar Ve Tabloları

İnci Küpeli Kız – Johannes Vermeer

Takma adı “Kuzeyin Mona Lisa’sı” olan tablo, 17. yüzyılda Alman ressam Johannes Vermeer tarafından yapılmış. Mona Lisa gibi oldukça gizemli olan tablo, bakıldığında çok basitmiş gibi görünse de aslında öyle değil. Resimdeki kadının Johannes Vermeer’in metresi olduğu en ağır basan olasılık. Tablonun başrolü ile ilgili bir diğer olasılık ise, 15 çocuğundan birinin olması. Resmin arka planının koyu renk olması, resimdeki kadının ön plana çıkmasındaki en büyük özellik. 1665’li yıllarda yapıldığı düşünülen resmi, yolunuz bir gün Hollanda’ya düşerse mutlaka görmenizi tavsiye ederiz. İnci Küpeli Kız Mauritshuis Galerisi’nde sizleri bekliyor olacak.

Ünlü Ressamlar Ve Tabloları
Ünlü Ressamlar Ve Tabloları

Yıldızlı Gece – Vincent Van Gogh

Dünyanın en ünlü resimlerinden bir diğeri ise Holandalı sanatçı Vincent Van Gogh’a ait Yıldızlı Gece tablosu. Bugünkü modern sanatın temellerini oluşturan ve post-empresyonist dönemin öncülerinden biri olan Van Gogh bu resmi, bir zamanlar akıl hastalıkları sebebiyle yattığı akıl hastanesinde yapmış. Odasında bulunan Saint-Remy-de-Provence şehrinin kendince yorumlanmış hali olan bu eserde mavi ve altın rengi bolca kullanılmış. Tabloda bulunan köy ve kilise gibi detaylarsa ressamın hayal gücü yardımıyla yaratılmış detaylar. Vincent Van Gogh’a ait Yıldızlı Gece tablosu New York’ta bulunan dünyaca ünlü The Museum of Modern Art’ta sergileniyor.

Ünlü Ressamlar Ve Tabloları
Ünlü Ressamlar Ve Tabloları

Guernica – Pablo Picasso

Madem başlığımız ünlü ressamlar ve tabloları, o halde bu habere Picasso’yu eklememek olmazdı. Ressam dünyasının en çok bilinen isimlerinden olan Picasso’nun kendine has kübist stili ile yarattığı Guernica tablosu 1937 yılında son bulmuş. Aynı yıl gerçekleşen Paris Fuarı için yapılan bu resim Kuzey İspanyol kasabası Guarnica’nın bombalanmasından esinlenilerek yapılmış. Gri, siyah ve beyazdan oluşan bu monokrom tablo, tarihte görülmüş en önemli isyan tablosu. Birgün yolunuz düşerse Madrid’deki Kraliçe Sofia Ulusal Müzesi’nde canlı canlı görme şansı yakalayabilirsiniz.

Ünlü Ressamlar Ve Tabloları
Ünlü Ressamlar Ve Tabloları

Toprak, su ve ateşin kızı: Füreya Koral

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu