GündemSosyal Sorumluluk

Uluslararası Koruma Belgeleri

Ülkemizde Yaşayan Sığınmacılara Sağlanan Belgeler

Son yıllarda tüm dünyanın gündeminde olan göç sorununa ek olarak, Türkiye de jeopolitik konumu sebebiyle hem transit geçiş ülkesi, hem de göç için hedef ülke haline gelmiştir. Bu duruma karşılık ülkemizde konuyla ilgili farklı prosedürlerle uluslararası anlamda da geçerlilik kazanmış belgeler düzenlenmektedir. Peki nedir bu belgeler ve ne işe yararlar? Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün sitesinden de ulaşabileceğimiz; uluslararası koruma başvuru sahibi kimlik belgesi, uluslararası koruma statü sahibi kimlik belgesi ve geçici koruma kimlik belgesi’ olmak üzere 3 tür belge sayılmaktadır.

 

Uluslararası Koruma Belgeleri Nasıl Alınır?

Uluslararası koruma başvurusu için mülakatı tamamlanan başvuru sahibine ve yanında bulunan aile üyelerine 1 yıllık olarak düzenlenir. İkamet izni yerine geçmektedir, başvuru sahiplerine yabancı kimlik numarası verir. Bu talep uygun görüldüğü takdirde mülteci, şartlı mülteci ve ikincil koruma statüsü içeren statü sahibi kimlik belgesi verilir. Bu belge üç yıl sürelidir, yine aynı şekilde ikamet izni yerine geçer. Bu belgeler herhangi bir harca tabi değildirler. Bu statüler sona erene dek tekrar üç yıllık yenilenir. Geçici koruma kimlik belgesi: Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün Geçici Koruma Yönetmeliği ile Suriyeliler geçici koruma kapsamına alınarak ülkede kalmasına izin verilen bir belgedir. Uzun dönem ikamet iznine geçiş hakkı vermemektedir: kalma süresi ikamet iznine dahil olmadığı için, Türk vatandaşlığına başvuru hakkı sağlamaz. Fakat bu belge ve kendisine verilen kimlik kartı sayesinde yardımlara ulaşma ve hizmet alabilmek adına abonelik sözleşmesi yapabilme imkanı sağlanmıştır.

Geçici Koruma Belgeleriyle Sağlanan Hizmetler

Geçici koruma belgesi verildikten altı ay sonra, çalışma izni veya muafiyeti almak için başvurabilirler. Fakat bu belge ve izinler alındıktan sonra yurt dışına çıkış olması veya başka bir ülke tarafından yerleştirilmeye kabul edilmesi halinde tüm izin ve belgeler iptal edilir.

Kısacası bu belgeler sadece Türkiye’de kalış hakkı sağlamaktadır ve Türk vatandaşlığına başvuru hakkı sağlamaz. Bu koruma belgeleri ile ülkeye göçmen olarak gelen vatandaşların kontrollü bir şekilde ülkede bulunan sağlık ve benzeri hizmetlerden yararlanması hedeflenmiştir. Kimlik kaydı bulunmayan sığınmacılar, acil sağlık hizmetleri ile bulaşıcı ve salgın hastalık durumlarında birinci basamak sağlık kuruluşlarından (sağlık merkezi, sağlık ocağı, göçmen sağlığı merkezleri vs.) kimlik beyanıyla ücretsiz yararlanabilir. Ancak tedavinin ardından kayıt için İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ne yönlendirilirler. Ayrıca ülkemizde korona virüs salgını kapsamında sosyal güvencesi veya kaydı olmaksızın herkes teşhis için test, kit, ilaç gibi her türlü ekipmandan ücretsiz yararlanabilmektedir.

İlgili Makaleler

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu