Hayata DairKültür - Sanat

Ülkelerin Selamlaşma Şekilleri

Ülkelerin selamlaşma şekilleri her bölgede farklılıklar gösteriyor. Nasıl bir yaşantı sürdüğümüze bağlı olarak selamlaşma şeklimizde değişiklik gösterebiliyor. Bizde tüm dünyadan 14 selamlaşma şeklini sizler için derleyelim dedik. Buyrun o zaman yazımıza..

Ülkelerin selamlaşma şekilleri

Japonlar

Japonlar selam verirken birbirlerine boyun eğerek bu eylemi gerçekleştirir. Bulunulan duruma göre, boyun eğerek selamlaşmalarının süresi ve açısı değişebilir.

Filipinliler

Filipinlilerin selamlaşmasına pek yabancı sayılmayız. Yaşlılarına saygıyı göstermek için bir selamlama şekli vardır. Bu selamlama şekline ‘Mano’ adını verirler. Kendinden büyük kişilerin elini alıp alnına koyarlar.

Hindistan

Hindistan’daki insanların selamlaşmaları avuç içlerini birleştirip ellerini az yukarı kaldırmasıyla olur. Bu selamı verirken Nameste kelimesini kullanırlar.

Tayland

Taylandlılar ‘wai’ adını verdikleri selamlaşmaları vardır. Bu selamlaşma aslında Hintlilerinkine benzer özellikler gösteriyor.  Baş parmaklarınız çenenize, diğer parmak uçlarınız alnınıza değecek şekilde ellerinizi kullanabilirsiniz.  Ayrıca kafanızı eğmeniz gerekmektedir.

 

Fransa

Bizim selamlaşmamıza benzer selamlaşmaları vardır demiyoruz. Aslında birebir aynı tarz selamlaşmayı kullanıyoruz. Fransa’da insanlar selamlaşmak için bizler gibi birbirlerinin yanaklarını öperler.

 

Yeni Zelanda

Yeni Zelanda’daki selamlaşma şekline Hongi derler. Māori halkı, iki kişinin burnunu ve alnını birbirine bastırarak selamlaşır. Bu selamlaşma şekli bir gelenektir.

 

Botsvana

Botswana’nın basit hareket gerektiren selamlaşması vardır. İlk önce sol elinizi sağ dirseğinize koyun. Sağ kolunuzu da selamlaşmak için uzatın.

 

Moğolistan

Moğolistan konuklara bir hediye verir. Bu hediye tören eşarbı denilen hadadır. Karşılıklı olarak iki kişi de hafifçe eğilir. Her iki elle de hafifçe sallanır.

Suudi Arabistan

Suudi Arabistan’da insanlar selamlaşma olarak genellikle burunlarını birbirlerine değdirirler. Bir elini de diğerinin omuzuna koyarlar.

Tuvalu

Büyük Okyanus’ta, dokuz adet mercan adası vardır. Tavalu’da Polinezya ülkesidir. Halkın geleneksel selamlaşması çok farklılık göstermez. Yanaklarını birbirine yapıştırıp temas ederler. Ayrıca derin bir nefes alıp verirler.

Yunanistan

Yunanistan’da insanlar sadece tanıdıklarına selam verirler. Tanıdıkları kişinin sırtına veya omuzuna dokunarak selamlaşırlar.

Kenya

Kenya’daki Masai kabilesi savaşçılarınında farklı bir selamlaşma şekilleri vardır. Yeni gelenlere bir dans törenini düzenlenir. Ayrıca bir daire oluşturup yarışa girerler. Kimin en yükseğe zıplayabileceğini gösterirler. Bununla ilgili amaç nedir inanın benimde bir fikrim yok.

Malezya

Malezyalılar genellikle birbirlerinin parmaklarına iki elle dokunur. Daha sonra da avuçlarını kalplerine koyarlar. Hoş bir selamlaşma şekli öyle değil mi?

Tibet

Tibet halkınında hikayesi ilginç bir selamlaşma şekli vardır.  9. yüzyılda yaşamış olan zalim ve siyah dilli Tibetli kral varmış. Tibet halkı da bu kralın reenkarnasyonu olmadıklarını göstermek için dillerini biraz dışarı çıkartıyorlarmış.

Orta Doğu’da Helenizm

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Japonların ve Hindistanın bana uyuyo bence güzel ama yeni Zelanda ve Arabistan sıkıntılı bizim muzur Türk halkı onu kazala dudağa denk getirir risk

  2. Bizim için en alışkın olduğumuz selamlaşma şekli Fransa’nın selamlaşma şekli gibi gözüküyor. :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu