Seyahat

Ucuz Seyahat Etmenin Püf Noktaları

Son yıllarda daha da popüler hale gelen gezgin olma, seyahat ederek dünyayı keşfetme gibi deneyimler her geçen gün daha da büyük bir kitleyi peşinden sürüklüyor. Daha fazla yer görmek, daha fazla yeri gezmek ve keşfetmek isteyenler, ucuz seyahat etmenin püf noktalarını arıyor.

Peki ucuz seyahat için neler yapılması gerekiyor? İşte sizlere birkaç püf noktası.

  • Geniş zaman aralığı

Eğer uygun fiyata seyahat etmek istiyorsanız ilk olarak sizlere söyleyeceğimiz şey, geniş bir zaman aralığına sahip olmanız. Geniş zaman aralığına sahip olmanız daha çok seçenek demek. Yani bu seçenekler arasından kendinize ve bütçenize en uygun olanı tercih edebilirsiniz. Eğer seyahat etmek için geniş bir vaktiniz bulunuyorsa, mutlaka geniş bir fiyat araştırması yapmanızı öneriyoruz.

  • Mobil uygulamalar

Uçak, otobüs, tren biletleri ile ilgili geliştirilen mobil uygulamaları indirip, bildirimleri açık hale getirebilirsiniz. Bunun sebebi, indirim ya da fırsatlardan anında bilgi sahibi olabilmeniz. Bu sayede indirimli alacağınız biletle bütçenizi rahatlatabilirsiniz. Ya da bu seyahati bedavaya getirmek isterseniz, kuşkusuz en iyi yöntem otostop çekmek! (Bunu yaparken dikkatli ve tedbirli olmanızı hatırlatmak istiyoruz.)

  • Geniş bir araştırma

Otobüs, uçak, tren ya da deniz yolculuğu… Eğer bir seyahat planınız varsa ve bunu ucuza getirmek istiyorsanız, rotanız üzerinde kullanabileceğiniz tüm ulaşım tercihlerini araştırmak ve değerlendirmek gerektiğini unutmayın. Bunu yaparken tarayıcınızın “gizli pencere” özelliğinden yararlanmayı unutmayın. Bu sayede sayfa değişikliklerinde oluşan fiyat farklarının da önüne geçmiş olacaksınız.

Ucuz seyahat

  • Sezon dışı dönem değerlendirmesi

Popüler sezonlar her daim diğer sezonlara göre pahalı oluyor. Seyahat etmeyi düşündüğünüz rotaların popüler sezonları dışında araştırma yaparsanız, neredeyse %50’lik bir düşüş olacağını göreceksiniz. Böylelikle seyahatiniz için daha az ücret ödeyecek ve daha fazla yer görüp, keşfedebileceksiniz.

  • Kampanyaları takip edin

İnternette yer alan seyahat firmalarını mümkün olduğunca takip etmenizi öneririz. Neredeyse her gün, her seyahat firmasının birbirinden faklı yeni kampanyaları oluyor. Bunun dışında ulaşım sektörüyle alakalı siteleri de takip etmenizi öneririz.

  • Konaklama

Ucuz seyahatin en önemli püf noktalarından biri de kamp! Konaklama ücretleri zaman zaman çok yüksek olabiliyor. Bu gibi zamanlarda çadırınız ve kamp için gerekli olabilecek malzemelerle yolculuğunuza çıkabilir, ücretli ya da ücretsiz kamp noktalarında konaklayabilirsiniz.

Kampa çıkmadan önce bu haberimizi mutlaka okumalısınız! Kamp çantasında neler olmalı? Kampa giderken yanınıza almanız gereken malzemeler neler? Hepsi aşağıdaki haberimizde.
Kamp Malzemeler Listesi
  • Couchsurfing deneyimi

Otel, pansiyon ya da kamp gibi seçenekleri tercih etmiyorsanız sizler için bir diğer önerimiz Couchsurfing! İnternette yer alan çeşitli gruplarda ref (referans) sistemiyle gerçekleşen bu olay aslına bakarsanız bedavaya bir evde kalmak değil. Couchsurfing demek, yeni insanlarla tanışmak, bilgi birikimi, kaliteli zaman geçirmek ve daha nicesi demek. Ucuz seyahat etmenin mutlaka deneyimlenmesi gereken parçalarından biri…

  • Ekonomik yeme-içme

Seyahat ettiğiniz rotalarda turistik noktalardan uzak durmanız, düşük bütçeyle seyahatinizi tamamlamak demek. Bu yeme-içme için de geçerli. Turistlerin yoğun olduğu bölgeler, diğer bölgelere göre daha pahalı olur. Bunun için keşfedilmemiş noktalarda yer alan restoran, cafe gibi yerleri tercih edebilirsiniz. Belki de bunun için seyahat rotanıza daha önce uğramış olan seyahat bloggerlarının deneyimlerini araştırabilirsiniz. Bir diğer seçenekse marketler. Kolay bozulmayacak yiyecekleri tercih ederek bütçenizi sarsmadan seyahatinizi noktalayabilmeniz mümkün.

Ucuz seyahat

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Geçtiğimiz yollarda öğrenciyken bol bol yaptığımız bir aktiviteydi şehir şehir gezmek. Gitmeden yapılabilecek mini araştırmalarla en uygun konaklama ve yeme içme yerlerine ulaşmak günümüz şartlarında daha kolay artık

  2. aklımı çelmeyin… zaten kaçıp gidesim var ama maddiyat zorluyor :d şimdi işimi kolaylaştırıyorsunuz :D

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu