içinde , ,

Uçak Korkusu Nedir? Nasıl Yenilir?

Uçak Korkusu

Otobüsle seyahat etmek çok keyifli olsa da yolculuk birkaç saati geçiyorsa yorucu olmaya başlıyor ve zaman kaybediliyor. Uçak yolculuğu eskiye nazaran hem daha ekonomik oldu hem de zaman tasarrufu sağlıyor. Fakat uçakta, otobüste olduğu kadar güvende hissetmeyenlerimiz de var. Ayağım yere bassın diyerek o kadar yolu otobüsle gidenler de oluyor aralarında, iş vs mecburiyetten ötürü uçağa binmek zorunda kalanlar da. Tabi onların uçakta iken çektiklerini anlamak çok mümkün olmayabilir. Uçak korkusu nasıl yenilir sorusunu aklımıza getiriyor bu durum.

Uçak Korkusu

Uçak Korkusu Neden Oluşur?

İnsan, karada yaşamayı öğrendi, içgüdüleri buna göre gelişti. Gökyüzünde olmak, uçmak fikri bize kodlanmadı, o nedenle bize yabancı bir şey. Korku anında duygularımız mantığımızı alt ediyor ve kontrolü ele geçiriyor. Bu durumda kara yolculuğu hava yolculuğuna göre daha güvenli geliyor.

Pilotların aldığı eğitimler şoförlerin tecrübelerinden daha sıkı, uçağın araç güvenliği arabaların güvenliğinden daha yüksek olduğu, uçakların her iniş – kalkıştan sonra rutin kontrollerden geçirilmeleri göz önünde bulundurulduğunda, uçak yolculuğu kara yolculuğundan daha güvenli olduğu ortaya çıkıyor.

Uçak korkusunun en çok ortaya çıktığı an türbülans anıdır. Uçakların türbülansa dayanıklı olarak tasarlandığı, rahatlıkla atlatabileceğini biliyoruz. Her ne kadar yolcular bunu bilse de içgüdüsel olarak mantıkları o an devre dışı kalıyor. Tüm korkularda oldu gibi uçak korkusunda da mümkün mertebe erkenden harekete geçmek gerekli. Zira önlemi alınmamış, başıboş bırakılmış her korku zaman içinde kök salar ve daha da büyür.

Uçağa bindiğinizde kabin personelini korkunuz hakkında bilgilendirmeniz faydalı olacaktır, görevlerinin bir parçası seyahat esnasında yolculara sadece servis konusunda değil, emniyette hissetmeleri konusunda da yardımcı olmaktır. Uçuş eğitimlerinde zaten bu konuda yeterince eğitim alıyorlar.

Uçak Korkusu

Uçak Korkusunun Belirtileri Nelerdir?

Uçuş korkusu olan herkeste bütün belirtilerin olması beklenemese de, 10 kişiden 1inde olan uçak korkusunun belirtilerinden bir ya da birkaçı aynı anda görülebilir:

 • Terleme, titreme,
 • Baş dönmesi,
 • Aşırı endişeli olma durumu,
 • Kalp çarpıntısı,
 • Nefes alış verişinde daralma hissi,
 • Her an kötü bir şey olacak hissiyatı,
 • Normalde tepki verilmeyecek durumlarda bile, o anın verdiği gerginlikten dolayı aşırı tepki verme.

Uçak Korkusu Nasıl Yenilir?

Uçak korkunuzu yenmeniz için öncelikle uçuş esnasında rahat olmanız gerekli. O nedenle uyarıcı maddeler almamaya dikkat edin, kahve, çikolata kola gibi uyarıcıları tüketmemeniz, yeterli miktarda su içmeniz gerekiyor. Kendinizi kasmamanız, kaslarınızın serbest kalması gerekiyor, bunun için rahat kıyafetler giymeniz önemli. Nefes alış verişinizi düzenlemeniz gerekiyor, derin ve yavaş nefes almalısınız.

Uçuşu kendinize azap anlarına çevirmek, kendinizi strese sokup felaket senaryoları yazmak yerine keyif alacağınız meşguliyetler bulun.

Rahatlamak için evvela nefesinizi düzenlemeniz gerekiyor. Karnınızdan düzenli nefes alın. Nefesinizi verirken süreyi uzun tutun, rahatlamanızı sağlayacak kısım burası. Bundan sonra kasları rahatlamaya bırakıyorsunuz, beyin düşünce bölümüne ulaşıp bir sorun olmadığını algılıyor ve rahatlamaya geçiyor.

Uçak Korkusu

IQ ve Beyin Jimnastiği İçin Yapmanız Gerekenler

Yorumlar

Cevap bırakın

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  Yükleniyor…

  0

  Yorumlar

  0 yorum

  iq ve beyin jimnastiği

  IQ ve Beyin Jimnastiği İçin Yapmanız Gerekenler

  yemek tarifi akşam yemeği menüsü

  Akşam Yemeği Menüsü