Seyahat

Mutlaka Görmeniz Gereken Türkiye’nin Milli Parkları – 3

Türkiye’de mutlaka görmeniz gereken milli parklar listemiz 3. bölüm ile devam ediyor. Mutlaka görmeniz gereken Türkiye’nin Milli Parkları – 3 sizlerle…

Mutlaka Görmeniz Gereken Türkiye’nin Milli Parkları – 3

Ülkemizin her karışı, her toprağı cennet… Birbirinden muhteşem yerler, ölmeden önce mutlaka görülmeyi bekliyor. 3. bölüme geçmeden önce Türkiye’nin Milli Parkları – 1 ve Türkiye’nin Milli Parkları – 2 yazımızı da mutlaka okumanızı öneriyoruz.

1- Göreme Tarihi Milli Parkı

Göreme Tarihi Milli Parkı, Nevşehir’de bulunuyor. 1986 yılında milli park ilan edilen Göreme 9.614 hektarlık bir yüz ölçümüne sahiptir. Tarih boyunca türlü uygarlıklar tarafından yerleşim ya da tarım alanı olarak kullanılan alan, Hasan Dağı ve Erciyes’ten çıkan lav ve tüflerin, rüzgar ve yağışlarla jeomorfolojik yapılar oluşturmasıyla meydana gelmiş. Kapadokya ya da bir diğer adıyla Güzel Atlar Ülkesi olarak bilinen alan, doğal güzelliklerinin yanı sıra müzeleri ve diğer tarihi yapıları ile mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri.

Türkiye'nin Milli Parkları - 3 Göreme Kapadokya

2- Altındere Vadisi Milli Parkı

Altındere Vadisi Milli Parkı, Trabzon’un Maçka ilçesi sınırları içerisinde yer alır ve 4.800 hektarlık yüz ölçümüne sahiptir. Sahip olduğu nemli iklim sebebiyle binlerce farklı türde bitki ve hayvana ev sahipliği yapan Altındere, 1987 yılında milli park statüsü kazanmıştır. Altındere Vadisi Milli Parkı’nın içerisinde bulunan Sümela Manastırı ise bölgenin en önemli değeri, dünyanın ise en önemli inanç merkezlerinden biri. M.S. 4. yüzyılda inşa edilen manastır, deniz seviyesinden 1.300 metre yükseklikte bulunuyor.

Türkiye'nin Milli Parkları - 3 Altındere Vadisi Sümela Manastırı

3- Boğazköy Alacahöyük Milli Parkı

Boğazköy Alacahöyük Milli Parkı, Çorum sınırları içerisinde yer alır. 1988 yılında milli park statüsü kazanmıştır. 2.600 hektarlık bir yüz ölçümüne sahiptir. Milli park, Anadolu’nun en eski uygarlıklarından biri olan ve Hititler’e başkentlik yapan Hattuşaş Antik kenti (Boğazköy) ve bu antik kent çevresinden bulunan Aslanlı Kapı, Yer Kapı, Yazılıkaya gibi birbirinden kıymetli tarihi eserlere ev sahipliği yapmaktadır.

Türkiye'nin Milli Parkları - 3 Boğazköy Alacahöyük Milli Parkı

4- Nemrut Dağı Milli Parkı

Adıyaman’da bulunan ve 1988 yılında milli park ilan edilen Nemrut Dağı Milli Parkı, 13.827 hektarlık bir alanda yer alıyor. Bölgede bulunan Kommagene kalıntıları, dünyaca bilinen arkeolojik bir alandır. Antiochos Tümülüsü, dev heykeller, Yenikale, Eskikale, Cendere Köprüsü ve Karakuş Tepe milli park içerisinde yer alan en önemli yapılardır.

Türkiye'nin Milli Parkları - 3 Nemrut

5- Beyşehir Gölü Milli Parkı

Beyşehir Gölü Milli Parkı İç Anadolu Bölgesi’nin en büyük illerinden olan Konya sınırları içerisinde yer alır. 1993 yılında Beyşehir Gölü, milli park statüsü kazanmıştır. Yüz ölçümü 86.855 hektardır. Türkiye’nin yüz ölçümü bakımından Van Gölü ve Tuz Gölü’nden sonrra en büyük üçüncü gölüdür. Tatlı su gölleri içerisinde de en büyüktür. Dedegöl Dağları 3.000 metre yüksekliği ile bölgeye ayrı bir hava katar. Gölde tatlı su levreği, sarıbalık, çiçek balığı ve sazan yaşar. Göl içerisinde bulunan adacıklar ve sığ alanlarda dalgıç, balıkçıl, yaban ördekleri, pelikan gibi hayvanlar kuluçlar.

Türkiyenin Milli Parkları - 3 Beyşehir Gölü

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Hiç görmediğim yerler var. Gidebileceğim yerler birde ❤️ Listeme ekliyorum. Çok iyi oldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu