in

BayıldımBayıldım

Türkiye’nin Enleri

Türkiye'nin enleri

Deniz Önder Türkiye’nin enlerini bizler için derledi. Kendisine verdiği bilgiler için teşekkür ediyoruz. Türkiye’nin enleri yazımızı keyifle okumanızı umarız.

Türkiye’nin Enleri

Türkiye yer şekilleri bakımından zengin bir ülkedir. Bu sebeple ülke genelinde çok sayıda dağ, deniz ve vadi vardır. Bu yer şekilleri farklı özelliklere ve büyüklüklere sahiptir. Türkiye coğrafyasını merak eden kişiler Türkiye’de bulunan bu yer şekillerinin en büyüklerinin hangileri olduğunu merak etmektedir. Türkiye’nin enleri şunlardır;

Türkiye’nin En Büyük Dağları

Türkiye’nin en büyük dağı Ağrı Dağı’dır. Ağrı Dağı Türkiye’nin doğusunda bulunan Ağrı ilinde yer alır ve dağın yüksekliği 5137 metredir. Türkiye’nin ikinci büyük dağı ise 4134 metre yüksekliğine sahip olan Cilo Dağı’dır. Cilo Dağı Hakkari ili sınırları içindedir. Cilo Dağı’nı ise 4058 metre yüksekliğe sahip olan Süphan Dağı takip eder. Süphan Dağı Bitlis sınırları içerisinde yer alır. Rize ilinde yer alan Kaçkar Dağı ise 3932 metreyle dördüncü büyük dağ olma özelliğine sahiptir. Türkiye’nin büyüklükte beşinci sırayı alan dağı ise Kayseri’nin bulunan Erciyes Dağı’dır. Dağın yüksekliği ise 3916’dır.

Türkiye’nin En Derin Yerleri

Türkiye’nin en derin yerleri örneklerine göre derinliği daha büyük olan yerlerdir. Türkiye’de bulunan en derin yerler arasında göl, deniz, mağara ve gibi yerler vardır. Türkiye’nin en derin gölü Salda Gölü’dür. Salda Gölü Burdur ilinde bulunur. Gölün derinliği 196 metredir. Türkiye’nin en derin mağarası ise Mersin’de bulunan Peynirlikönü Mağarası’dır. Mağaranın derinliği 1429 metredir. Türkiye’nin en derin denizi ise Akdeniz’dir. Akdeniz’in en derin yeri ise 5267 metredir.

Türkiye’nin En Büyük Vadileri

Vadi iki dağ arasında oluşmuş olan çukurlardır. Bu sebeple Türkiye’de çok sayıda vadi bulunur. Bu vadilerin en büyükleri ise şunlardır; Munzur Vadisi, Ihlara Vadisi, Kelebek Vadisi, Altındere Vadisi ve Hatila Vadisi’dir. Munzur Vadisi Tunceli ilinde yer alır ve 420 kilometrekare alanıyla Türkiye’nin en büyük vadisi olma özelliğini taşır. Ihlara Vadisi ise içinde geçmişte insanların yaşamış olduğu Dünyanın en büyük kanyon vadisidir.

Türkiye’nin En Büyük Denizleri

Türkiye 3 tarafı denizlerle çevrili bir ülkedir ve Türkiye çevresinde 4 tane deniz vardır. Bu denizler Akdeniz Marmara, Ege ve Karadeniz’dir. Türkiye’nin en büyük denizi is Akdeniz’dir. Akdeniz’in büyüklüğü yaklaşık olarak 2500000 kilometrekaredir. Akdeniz ayrıca dünyanın en büyük iç denizi olma özelliğine sahiptir. İkinci büyük deniz ise Karadeniz’dir. Karadeniz’in büyüklüğü 461 bin kilometrekaredir. Üçüncü büyük deniz ise Ege Denizi’dir. Ege Denizi’nin büyüklüğü ise 214 bin kilometre karedir. Dördüncü sırayı ise Marmara Denizi alır. Marmara’nın büyüklüğü 11350 kilometrekaredir.

Türkiye’nin En Derin Denizleri

Türkiye’nin en derin denizi Akdeniz’dir. Akdeniz’in en derin yerinin derinliği ise 5267 metredir. Ayrıca Akdeniz’de derinliği 4000 üzerinde ola çok sayıda çukur vardır. Türkiye’nin ikinci derin denizi ise 3543 metre derinliğine sahip olan Ege Denizi’dir. Derinlik sıralamasında üçüncü sırayı ise 2212 metre derinlikte olan Karadeniz alır. Türkiye’nin son denizi olan Marmara Denizi ise derinliği en az olan denizdir. Marmara’nın derinliği ise 1370 metredir.

Türkiye’nin En Büyük Ovaları

Türkiye’de çok sayıda ova vardır. Bu ovalar oluşum şekillerine ve özelliklerine göre farklı gruplara ayrılırlar. Türkiye’nin en büyük ovası Konya Ovası’dır. Konya Ovası 4000 kilometrekare büyüklüğündedir. Konya Ovası’nı Adana ilinde bulunan Çukurova takip eder. Çukurova’nın büyüklüğü ise 240 kilometrekaredir. Üçüncü büyük ova 310 kilometrekareyle Amik Ovası dördüncü büyük ovası ise 170 kilometrekareyle Gediz Ovası’dır.

DENİZ ÖNDER 

Kadınlar İçin Türkiye Tatil Rotaları

6 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

hıv mikrobu

HIV Mikrobu Hangi Yollarla Tespit Edilir?

hıdrellez bayramı

Hıdrellez Bayramı