Gündem

Türkiye’nin En Yüksek Barajı 91 Metreye Ulaştı

Türkiye’nin en yüksek barajı 91 metreye ulaştı! Artvin’de bulunan Çoruh Nehri üzerine yapılan Yusufeli Barajı bittiğinde 270 metre yüksekliğinde olacak.

Türkiye’nin En Yüksek Barajı 91 Metreye Ulaştı

Artvin‘de bulunan Çoruh Nehri’ne inşa edilen ve inşası bittiğinde 270 metrelik yüksekliği ile Türkiye’nin en yükseği, dünyanın ise üçüncü en yükseği olacak olan Yusufeli Barajı, çift eğrilikli ince kemer baraj tipine kategorisinde…

2013’de yapımına başlanmıştı

26 Şubat 2013 tarihinde yapımına başlanan baraj Çin’de bulunan 292 metrelik, Gürcistan’daki 272 metrelik barajdan sonra dünyanın en büyük 3. barajı olma özelliği taşıyor. Çift eğrilikli ince kemer baraj tipi kategorisinde olan Yusufeli Barajı ile 558 megawatt kurulu güce sahip santral ile yaklaşık 650 bin nüfuslu bir şehrin elektrik ihtiyacı karşılanabilecek.

Tamamen Türk mühendisleri çalışıyor

Proje yapımının her aşamasında tamamen Türk mühendisleri yer alıyor. Kuzeydoğu Anadolu’nun en büyük nehirlerinden biri olan Çoruh Nehri’nin üzerinde inşası devam eden proje 91 metrelik gövde yüksekliğine ulaştı.

DSİ Artvin 26’ncı Bölge Müdürü Celal Tokalak açıklamalarda bulundu

DSİ Artvin 26’ncı Bölge Müdürü Tokalak, baraj yapımında 91 metreye gelindiğini, barajın 2020 yılı sonlarına doğru elektrik üretmeye başlayacağını söyledi. Baraj inşaatının yüzde 65’lik kısmının tamamlandığını belirten Tokalak, baraj inşaatının 2020 yılının Haziran ayında biteceğini müjdeledi.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi Şehirleri: Şanlıurfa Gezi Rehberi

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

6 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu