Seyahat

Türkiye’nin Cennet Koyları

Türkiye’nin Cennet Koyları havaların ısınması ile beraber tatil planları yapmaya başladık bile nereye gidilir? neler yapılır? nerede konaklanır? Bir göz atalım. Üç tarafı denizlerle çevrili 7200 km’lik sahil şeridine sahip olan Türkiye’de bilmediğimiz o kadar çok koy var’ki o zaman bu seneki tatil planlarına Türkiye’nin Cennet Koyların’dan başlayalım.

Türkiye’nin Cennet Koyları havaların ısınması ile beraber tatil planları yapmaya başladık bile nereye gidilir? neler yapılır? nerede konaklanır? Bir göz atalım…

Kelebekler Vadisi

Kelebekler Vadisi Muğla’nın Fethiye ilçesi Ölüdeniz beldesi sınırları içinde bulunan bir vadidir. 350 metrelik kayalar la çevrili 1. derece Sit alanı olduğu için bungalov ve çadır dışında konaklama imkanı yok. 80 den fazla kelebek türüne ev sahipliği yapıyor.

Türkiye'nin Cennet Koyları

Knidos

Knidos Datça’dan 35 km mesafede bir koy. Denizden çıktığınız anda sadece bir kaç metre ileride eşsiz bir tarihle karşı karşıyasınız tarihin en önemli matematikçileri ve bilimcileri burada yaşamıştır. Güneş saati burada keşfedilmiştir. 20 bin kapasiteli bir de antik tiyatro mevcuttur, Apollon Tapınağını ziyaret etmeyi unutmayın.

Türkiye'nin Cennet Koyları

Ovabükü

Dünyanın en yüksek oksijen oranına sahip ikinci bölgesi olan Ovabükü koyu The Guardion tarafından Ege’nin en iyi plajları arasında gösteriliyor.

Türkiye'nin Cennet Koyları

İztuzu plajı

İztuzu plajı tatlı ve tuzlu suyun birbirine karıştığı ender plajlar’dan biri. 4.5 km uzunluğuna sahip plaj Caretta caretta kaplumbağalarının yumurtalarını buraya bırakmasından dolayı da bu plaja Kaplumbağa Plajı da denmektedir.

Kiriş Koyu

Antalya’nın kemer ilçesinde bulunan Kiriş Koyu su altı dalışı için çok uygun bir yer, denizin berraklığı mavi ve turkuaz’ın birleşimiyle eşsiz bir koy.

Türkiye'nin Cennet Koyları

Akvaryum Koyu

Tertemiz denizi berrak suyu size kendinizi akvaryumda yüzüyormuş hissi veriyor. Dalışla ilgilenenler için Akvaryum Koyu çok iyi bir seçenek. Ege’nin en berrak koyu burada gerçekten balıklarla yüzüyorsunuz.

Türkiye'nin Cennet Koyları

Kaputaş Koyu (plajı)

Akdeniz’in en güzel koyları arasında yerini alan Kaputaş Koyu Kaş- Kalkan yolu üzerinde. Beyaz kumsalı ve Turkuaz’ın her rengini burada görebilirsiniz.

Türkiye'nin Cennet Koyları

Amos Koyu (Marmaris)

Ahşap şezlongların muhteşem bir görüntü oluşturduğu bu koy tam bir saklı cennet.

Türkiye'nin Cennet Koyları

 

Gideros Koyu

Batı Karadeniz’in doğa harikası olan bu koy, Kestane, Kayın, Meşe, Çam ve Şimşir ağaçlarıyla çevrili keşfedilmemiş muhteşem bir koy.

Türkiye'nin Cennet Koyları

 

 

https://www.shallwe.com.tr/igneada-longoz-ormanlari/

İlgili Makaleler

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu