in ,

BayıldımBayıldım

Türkiye’de Ziyaretçilerini Hayran Bırakan Müzeler

Müzeler

Bugün bizler için Deniz Önder Türkiye’de ziyaretçilerini hayran bırakan müzeler ile ilgili bilgiler paylaştı. 

Türkiye’de Ziyaretçilerini Hayran Bırakan Müzeler

Ülkemizde oldukça güzel müzeler yer alıyor. Öyle müzelerimiz var ki yerli yabancı fark etmeksizin herkesin ilgisini çekmeyi başarıyor. Topkapı Sarayı’ndan Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ne kadar birçok müze her yıl ziyaretçi akınına uğruyor.

Kültürel miraslarımızı en güzel şekilde sergileme fırsatı bulduğumuz müzelerimiz, tarihi dönemlere ışık tutmamız konusunda da bizlere her zaman yardımcı oluyor. İşte karşınızda Türkiye’de ziyaretçilerini kendine hayran bırakan en güzel müzelerimiz!

Ülkemizde Yer Alan Müzeler Arasında En Çok Ziyaret Edilenlerden Biri: Topkapı Sarayı Müzesi (İstanbul)

Sarayburnu’nun en ilgi çekici yapılarından biri olan Topkapı Sarayı Müzesi, 400 sene boyunca aralıksız biçimde Osmanlı İmparatorluğu’nun eğitim, sanat, kültür ve yönetim gibi alanlarda vazgeçilmez merkezi olmuştur. Tarihi mekanlara karşı ilginiz varsa Topkapı Sarayı Müzesi tam olarak bu türde olan bir yer! Kusursuz doğallıktaki bahçesini dolaşmadan dönmeyin.

Topkapı Sarayı, uzun seneler evvel, 1924 senesinde müzeye dönüştürüldü. 2018 senesinde bu müzenin 2 milyon kadar misafiri oldu. Müze içerisinde Aya İrini Müzesi, Bağdat Köşkü, Harem ve Zülüflü Baltacılar Koğuşu, Harem, Revan Köşkü, Divan-ı Hümayun, Sofa Köşkü, Kutsal Emanetler Dairesi gibi önemli bölümler bulunmaktadır.

Topkapı Sarayı Mumyası

Ayasofya Müzesi (İstanbul)

Ayasofya Müzesi, o dönemde herkes tarafından bilinmekte olan usta mimarlar Miletoslu İsidoros ve Trallesli Antheimos’un inşa ettiği bir müzedir. Mimari açıdan oldukça estetik bir müze olan Ayasofya Müzesi, sanatın kalbi olarak görülür.

Bu müze, tam olarak 916 sene kilise olarak kullanılmış olup, yüzyıllar geçince müzeye dönüştürülmüştür. Ayasofya Müzesi, her mevsim birçok turist ağırlar. Yerli yabancı birçok turist Ayasofya’nın gizemli alanlarını incelemek için heyecanlanır. Dünya’nın sekizinci harikası olarak da anılıyor.

Ayasofya Müzesi

Anadolu Medeniyetleri Müzesi (Ankara)

Taşı toprağı güzel Ankara’nın en sık ziyaret edilen müzesine geldi sıra. Evet, Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ndeyiz! Anadolu’nun birçok kazı alanında arkeolojik kazılar sonucunda bulunmuş olan tarihi eserleri inceleyebileceğiniz çok özel bir müze burası.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi, bundan tam 23 sene evvel, 1997 senesinde Lozan şehrinde yapılan bir yarışmada 68 müze arasından seçilerek birinci olmuştur, Avrupa’da Yılın Müzesi ödülünü almış olan bu müze her yıl ziyaretçi akınına uğruyor.

Mardin Müzesi

Etnografik eserleri görmeyi sevenler için muazzam bir adres olan Mardin Müzesi, Süryani evlerinin içerisinde size tarihi bir atmosfer yaşatıyor. Kültürel anlamda bir şölen sunan Mardin Müzesi, içerisinde birçok medeniyetle ilgili tarihi eserler barındırıyor.

Büyük Selçuklu, Urartu, Pers, Osmanlı, Eski Tunç, Helenistik, Grek, Bizans ve Artuklular gibi birçok medeniyet ve döneme dair tarihi eserleri burada dilediğiniz zaman inceleyebilirsiniz. Yolu Mardin’e düşen herkes bu müzeyi ziyaret etmeli!

Güneydoğu Anadolu Bölgesi Şehirleri: Mardin Gezi Rehberi

Baksı Müzesi (Bayburt)

Baksı Müzesi, Çoruh Vadisi’nin görüş alanına giren bir tepenin üzerine inşa edilmiş olan bir sanat müzesidir. Müzenin kapladığı alan 40 dönümlük bir arazi boyutundadır. Geleneksel el sanatlarıyla ilgili pek çok sanat eserini Baksı Müzesi’nde görebilirsiniz.

Bir hayli geniş olan koleksiyonu ile dikkatleri üzerine çeken bu müze, Türkiye’deki müzeler arasından en az keşfedilmiş olan cevherlerden biri oluyor. Müze içerisinde konferans salonu, konukevi, kütüphane, atölye gibi alanlar yer alıyor. Keyifli vakit geçirebileceğiniz bir yer diyebiliriz.

Adana Arkeoloji Müzesi

Adana Arkeoloji Müzesi’nde Erken Bizans, Roma ve Hitit Dönemi’ne dair pek çok eseri inceleyebilirsiniz. Cumhuriyet Dönemi’nde inşa edilmiş en eski müzeler arasında yer alan Adana Arkeoloji Müzesi, 1924 senesinde ilk kez ziyaretçi alımına açılmıştır.

Müze içerisinde tam olarak 17.071 eser yer alıyor. Müzede en çok ilgi gören eser ise Augusta Antik Kenti’nden getirilmiş olan Medusalı Lahit oluyor. Bunun yanı sıra Magarsus Antik Kenti’nden çıkarılmış olan bronz Karataş heykeli de görülmeye değer!

DENİZ ÖNDER 

Ünlü Müzeler Derlemesi

11 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Çöl pembesi

Çöl Pembesi

Işgın otu

Işgın Otu Nedir? Faydaları Nelerdir?