Gündem

Türkiye’de Yürütülen Corona Virüs Tedavisi

Türkiye’de yürütülen Corona Virüs tedavisi ile ilgili her şeyi Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıkladı. Türkiye’de başarıyla yürütülen corona virüs tedavisi ile ilgili olarak konuştu. Başarımızın 5 nedeni var’ dedi. Ve tek tek anlattı: Klorokin/ Hidroksiklorokine erken başlıyoruz. Azitromisini  farklı kullanıyoruz. Favipiravir’den çok yararlandık. Yoğun oksijen desteği veriyoruz. Ayrıca hastanın pozisyonunu değiştirmek çok işe yaradı.

Türkiye’de Yürütülen Corona Virüs Tedavisi

Geçtiğimiz gün, salgının başladığı günden bu yana ilk kez iyileşen hasta sayısının yeni vaka sayısını geçti. Bu durum herkesi umutlandırdı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sevindiren tabloyu değerlendirdi. Tedavideki başarının 5 nedeni olduğunu söyledi.

KLOROKİN/HİDROKSİKLOROKİNE ERKEN BAŞLIYORUZ

Hastalık sürecinde ateş, boğaz ağrısı, öksürük gibi şikayetleri olan hastalarımızı sürekli takibini gerçekleştirdik. Bir ateş düşürücü al demedik. Veya evinde dinlen , evinden çıkma demedik. Hastalarımızın süreçlerini takip ettik. Bunu yapan ülkelerden farklı olarak bu hastalarımızı hastaneye çağırıyoruz. Test ve tetkik yapıyoruz. Kuşkulanılan durumlarda da test sonuçlarını bile beklemiyoruz.  Klorokin ile tedaviye başlıyoruz.

AZİTROMİSİNİ FARKLI KULLANIYORUZ

Klorokin tedavisine ek olarak azitromisin isimli antibiyotiği kullanıyoruz. Diğer  ülkelerden daha bilinçli ve erken devreye sokuyoruz. Bu, başarı oranımızı etkileyen önemli bir faktör oldu.

FAVİPİRAVİR’DEN ÇOK YARARLANDIK

Favipiravir’i ilk kez Çin’de kullanıldı. Çin’de sadece yoğun bakımdaki entübe hastalara uygulandı. ( Genel durumu ağır, solunum yetmezliği ciddi vakalara). Favipiravir’i biz çoğu zaman erken dönemde devreye sokuyoruz.

Favipirivar’i solunum sıkıntısının daha yeni başladığı, kan oksijen yoğunluğunun yeni yeni kritik değerlere düştüğü akciğer harabiyetinin erken dönemlerinde kullanmaya başlıyoruz. Bu şekilde ciddi bir ‘ön alma’ başarısı yakaladığımızı düşünüyoruz.

Bu ön alma stratejisi sayesinde yoğun bakıma ihtiyaç duyan hasta sayısı görünür şekilde düşüş gösterdi. Yoğun bakım ve entübasyon uygulanan vaka sayısının düşüş var. Çok daha önemlisi kaybettiğimiz insanlarımızın az olmasının önemli bir nedenidir.

YOĞUN OKSİJEN DESTEĞİ VERİYORUZ

Bilinenden ve rutin uygulamalardan farklı olarak bir girişimimiz daha var. Solunum sıkıntısı çeken hastalarımıza çok erken dönemde yüksek basınçlı oksijen tedavisi uyguluyoruz.

Bu farklı uygulamanın olumlu sonuçlarını görüyoruz. Solunum yetmezliğinden kaybettiğimiz vaka sayımızda ciddi bir azalma söz konusu.

HASTANIN POZİSYONUNU DEĞİŞTİRMEK DE ÇOK İŞE YARADI

Kandaki oksijen yoğunluğunu arttırabilmek için uğraştık. Bu nedenle yüksek basınçlı oksijen desteği uygulandı. Bunun yanında ikinci ve farklı bir seçeneği denedik. Ağır solunum sıkıntısı yaşayan yoğun bakım hastalarını yüzükoyun yatırıldı. Akciğerdeki oksijen/karbondioksit değişimini kolaylaştırıldı.

Bu basit pozisyon değişimi sayesinde daha fazla akciğer alanında oksijen değişimi  gerçekleştirildi. Kandaki oksijen yoğunluğu memnuniyet verici seviyelere yükseldi. Bu basit uygulamayı salgının başından beri uyguluyoruz. Bu basit ama başarılı uygulamayı bir çok ülke daha geçtiğimiz hafta devreye soktu.

TÜRKİYE’DE SON DURUM

Türkiye’de Kovid-19 salgınında 889.742 kişiye test yapıldı. 110.130 kişide virüs tespit edildi. Bu hastalardan 29.140 ‘ı iyileşti. 2.805 hastamız ise kurtarılamayarak yaşamına veda etti.

Koronavirüs Belirtileri Değişiyor mu?Bilim Kurulu Üyesi Konuştu. 

 

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Insallah hızlıca sonuca varılır daha iyi haberler gelir en son iyileşme sayısı artmıstı.. Allah sifa versin tek istegim normal günlerimize dönmek hastanın pozisyonunu degiştirme süreci onemli umarım daha iyi sonuçlara da ulaşılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu