Seyahat

Türkiye’de En İyi Dalış Yerleri

Su üstünde geçirdiğiniz zamandan keyif almanın ötesinde suyun altını da merak ediyorsanız, Türkiye’de bulunduğunuz için çok şanslısınız. Zira bulunduğu konum itibariyle doğal güzellik ve deniz altı canlı çeşitliliği ile size görsel bir şölen sunuyor. Türkiye’de En iyi Dalış Yerleri listesi aklınızın bir köşesinde bulunsun. Keyifli dalışlar.

Türkiye’de En iyi Dalış Yerleri

Afkule ve Türk Hamamı, Fethiye

Türkiye’de En iyi Dalış Yerleri listesinin ilk noktası Fethiye’deki en güzel dalış noktası olan koy, limandan ortalama 45 dk. mesafede bulunuyor. Afkulu isimli bir pederin buradaki bir manastırda yaşaması üzerine bölgenin onun adıyla anıldığı söylenir. Zaman içinde Afkulu, Afkule olmuş. Dalış merkezlerinde burasının ismini Türk Hamamı olarak görebilirsiniz. Dalışınızı koyun ucundaki 27 metre derinlikteki mağaradan başlarsınız. Mağarada devam ederken muhteşem güzelliğe hayran kalacaksınız. Burada ilerlerken kaya diplerindeki mercanları kırmadan ilerlemek için dikkat etmeniz önemli. Bu mağaradan sonra ikinci mağaraya devam edebilirsiniz. Tepesindeki delikten dolayı size hamamdaymışsınız hissini yaşatır, Türk Hamamı olarak isimlendirilen mağara yaklaşık 6 metre derinliktedir.

Türkiye'de En İyi Dalış Yerleri

Akvaryum Koyu, Fethiye

Fethiye limanına en yakın dalış noktalarından biri olan Akvaryum Koyu, tüplü ve serbest, her seviye dalıcı için seçeneklere sahiptir. 60 dakikayı aşan dalışlar yapabileceğiniz koyda, her mevsimde ahtapot, müren, orfoz ve şansınız yaver giderse deniz atlarını görebilirsiniz. Derinlik uzun müddet 17-18 metre civarında olacak. Hareketsizliğinizi sabitleyip bir taşa tutunup bekleyebilirseniz, önünüzden pek çok deniz canlısını görebilirsiniz.

Türkiye'de En İyi Dalış Yerleri

Kanyon, Kaş

Dünyada en iyi 50 dalış yerleri listesinde değer görür Kaş. 17 metre yüksekliğinde dik bir duvarın “V” şekline gelmesiyle oluşan Kanyon’un en tepesi 5 metre, tabanı 22 metredir. Nadiren avlanmaya gelen Akdeniz Foku’nu görme ihtimaliniz var. Kanyonun içinde mercanlar ve kırmızı karidesleri görebileceğiniz bir mağara bulunuyor. Kanyonu devam ettiğinizde Dimitri – Pamuk batığına ulaşırsınız.

Türkiye'de En İyi Dalış Yerleri

Ayvalık

Kerbela, Tokmaklar, İncirli Adası, Ali Reis, Gavur Limanı gibi pek çok farklı noktalarda dalış yapma imkanı bulacaksınız. Bölgedeki dalış noktaları, 5 metreden de başlayabilir 20 metreden de, 65 metreye kadar uzanan noktalarda farklı kayaların bulunduğu noktalarda akıntısı çok olan yerler de bulunuyor.

Türkiye'de En İyi Dalış Yerleri

Saros Körfezi

Saros Körfezi’nde sualtı akıntılar yoğundur. Bu nedenle büyük yerleşim bölgesi olmamış, sanayi gelişmemiştir ve yine aynı nedenden dolayı bölge bakir kalmıştır. Günübirlik ya da konaklamalı olarak gelebileceğiniz bölge, Kaptan Cousteu tarafından, 1970lerde “Calipso” isimli gemisiyle Türkiye ziyaretinde, “Kuzeyin Kızıldeniz’i” olarak nitelendirilmiştir. İbrice, Cennet, Cehennem, Erikli, Üçadalar, Bebek Kayalıkları gibi pek çok farklı dalış noktaları bulunan bölgede ayrıca batık ve su tankeri de görebilirsiniz.  Körfezde saptanan 243 çeşit deniz canlısı bulunuyor. 2001’den sonra ekolojik değişiklikler olmuş e Kızıldeniz’de görülen bazı balık türleri bölgede rastlanır olmuştur.

Türkiye'de En İyi Dalış Yerleri

Fethiye Gezilecek Yerler

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. Sudan tedirgin olsam dahi her yıl hoca eşliğinde dalış yapıyorum Çünkü inanılmaz zevli Sudan korkanlar için tavsiyem ilk dalışta zaten bi kaç mt derinliklerde yüzüyoruz O yüzden çok korkulacak bişey yok açıkçası deneyin derim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu