in ,

BayıldımBayıldım

Türkiye’de Bulunan Hayvan Dostu Kamp Alanları ve Öneriler

Türkiye'de Bulunan Hayvan Dostu Kamp Alanları ve Öneriler
Türkiye'de Bulunan Hayvan Dostu Kamp Alanları ve Öneriler

Kamp alanlarına kedisini, en çok da köpeğini alıp gelen birçok kişi var. Bu kişiler günübirlikten ziyade daha uzun süre kamp alanlarını kullanan kişiler. Sizde gönül rahatlığı ile kedinizi ya da köpeğinizi kamp alanına götürmek istiyorsanız sizler için derlediğimiz bilgilere ve kamp alanlarına göz atmanızı tavsiye ediyoruz. İşte hayvan dostu kamp alanları ve kedi / köpeğinizle kampa gidecekseniz yapmanız ve bilmeniz gerekenler…

Türkiye’de Bulunan Hayvan Dostu Kamp Alanları

Harika bir kamp tatili yapmak istiyorsunuz ve en sadık dostunuzu da bu planınıza dahil etmek istiyorsunuz. Bu noktada sizlere önermemiz ve sizlerin de dikkat etmesi gereken bazı hususlar var.

Köpeğinizi tanıyın

Öncelikle kamplı bir tatil planlıyorsanız ve yanınızda köpeğinizi de götürmek istiyorsanız köpeğinizi iyi tanımanızı öneririz. “Tabi ki onu tanıyorum” dediğinizi duyar gibiyiz. Kasdettiğimiz şey köpeğinizin evdeki ya da sokağa çıkartıp gezdirdiğiniz tanıma değil. Farklı bir bölgede, doğanın tam da içinde köpeğiniz nasıl davranıyor, tatil planı yapmadan önce bunu test etmenizde fayda var.

Köpeğiniz, kamp ve özgürlüğü

Köpeğinizi kampa götürmeye karar verdiyseniz doğada onu serbest bırakmalı ya da illa bağlayacaksanız da şehir içinde gezdirmeye çıkardığınız kısa bağlarla değil, uzun bir bağ kullanmalısınız. Kısa bir bağ kullanmanız durumunda köpeğiniz doğada hiç bilmediği bir yerde huzursuzlanabilir. Bu sebeple uzun bir bağ hem sizin için hem de köpeğiniz için daha doğru bir seçim olacaktır.

Doğal ortamdaki haşereler ve köpeğinizin hastalanma ihtimali

Kamp alanında köpeğinize parazitlerin ya da hastalıkların bulaşması olasıdır. Kene, bit, pire gibi haşerelere karşı yanınızda mutlaka ilaç, damla, aşı gibi şeyler bulundurmalı, daha doğal yöntemleri tercih ediyorsanız da hidrosol veya esansiyel yağları da yanınızda götürmelisiniz. Aynı zamanda en yakın dostunuzun aşılarının tam olmasına da dikkat edin.

Kedi ya da köpeğinize belirleyici bir işaret takmayı ihmal etmeyin

Kampa götürdüğünüz kedi ya da köpeğinizi karanlıkta seçmeniz çok zor olabilir. Ya da bir şeylerden korkup kuytu köşelere saklanan hayvanınızı aramak zorunda kalabilirsiniz. Bu sebeplere mahal vermemek için kedi ya da köpeğinizin tasmasına fosforlu ışık ya da ledli lamba gibi bir aparat takmayı ihmal etmeyin. Hatta işi daha da sağlama almak istiyorsanız hayvanlar için satılan GPS araçlarını da tercih edebilirsiniz.Bu sayede nerede olursa olsun onu kolaylıkla bulabileceksiniz.

Kamp alanında onun yerini de hazırlayın

Evcil hayvanlar dışarı çıkmaya can atarlar fakat bu birkaç dakika süren maceranın ardından tekrar evlerine döner ve kapalı huzur alanında hayatlarını devam ettirirler. Köpeğinizin ya da kedinizin kamp alanında yabancılık çekmemesi adına yanınıza onun yattığı battaniye ya da yastık gibi bir eşyayı da almayı ihmal etmeyin. Hatta onun için kapalı bir alan da ayarlayabilirsiniz.

Ve son madde; kamp alanının iyi seçilmesi

Eğer gideceğiniz kamp vahşi doğa içerisinde mi yoksa hayvan dostu bir kamp alanında mı olacak buna karar vermeniz gerekmekte. Eğer tercihiniz vahşi doğa ise gideceğiniz yerde yaşayan vahşi hayvanlar hakkında mutlaka internette bir araştırma yapın. O bölgeye daha önce evcil dostu ile kampa gidenlerin deneyimlerini ve tavsiyelerini okuyun ve ona göre önceden önlemlerinizi alın.

Hayvan Dostu Kamp Alanları
Hayvan Dostu Kamp Alanları

Eğer kamp yapacağınız yer bir kamp alanı ya da butik bir otelse işiniz biraz daha kolay diyebiliriz. Aşağıda bulunan hayvan dostu yerleri inceleyebilirsiniz.

Bu Haber İlginizi Çekebilir: Yaz Kampına Giderken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Morkoyun Bungalov & Çadır Kamp / Mordoğan

Karaburun yarımadasının orta kısımlarında bulunan kıyı kasabasında yer alan Mordoğan’da, eşsiz manzarası ile zeytin ve çam ağaçlarının altında bungalov ve çadır kamp alanı olarak hizmet veren Morkoyun Bungalov & Çadır Kamp, sosyal medyada bulunan binlerce takipçisi ile oldukça popüler bir hayvan dostu kamp alanı.

Bir aile işletmesi olan bu yer, denize yürüme mesafesinde. Evcil hayvanınız ile keyifli bir tatil yapabileceğiniz Morkoyun Bungalov & Çadır Kamp’ta evcil hayvanlar için ektra bir ücret talebi yok.

Argos in Cappadocia / Nevşehir

Kapadokya, dünyaca ünlü bir destinasyon. Burada bulunan Argos in Cappadocia, manzarası ile sizleri büyüleyecek. Aslında sizi değil köpeğinizi de… Bu butik otelde köpekler için hazırlanmış bölümler bulunmakta. Yok ben köpeğimi yanımda isterim diyorsanız da odanızda sizinle kalmasına izin veriyorlar. Bu eşsiz manzaradaki butik otelde evcil hayvanlar için ayrıca ek bir ücret talep edilmiyor.

Kaikias / Bozcaada

Kamp alanı yerine bir otelde konaklamayı tercih ediyorsanız, Bozcaada’da tercih edebileceğiniz ve kediniz ya da köpeğiniz ile konaklayabileceğiniz bir yer Kaikias… Bozcaada sizin tercihleriniz arasında yer alıyorsa, evcil hayvanınız için ek ücret almadıklarını da belirtelim.

Akaleos / Kaz Dağları

Kişi başı konaklama ücreti alınan bu kamp alanında evcil dostunuzla unutulmaz bir kamp deneyimi yaşayabilirsiniz. Alanda yemeklerinizi kendiniz hazırlayacağınız gibi, alan bünyesinde bulunan işletmeden de sipariş verebiliyorsunuz. Kamp alanında tuvalet, buzdolabı ve duş gibi imkanlar da bulunuyor. Alan bünyesinde köpekler bulunuyor. Ve sizinle aynı dönemde köpekle gelen kişiler de olabilir. Bu sebeple köpeğinizin arkadaş canlısı olup olmamasına göre kararınızı bu kamp alanı yönünde kullanabilirsiniz.

Bu Haber İlginizi Çekebilir: Ülkemizdeki En İyi Kamp Alanları

26 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kitapları Saklama Yöntemleri

Kitapları Saklama Yöntemleri

Rüya nedir

Rüya Nedir? Neden Rüya Görürüz?