Hayata Dair

Türkiye Plastik Atıkların Yeni Adresi

Türkiye Plastik Atıkların Yeni Adresi! Greenpeace tarafından yayımlanan raporda, Çin’in yurt dışından plastik atık alımı konusuna yasak getirmesinin ardından, bu plastik atıkların yeni rotası Türkiye ve Endonezya oldu!

Türkiye Plastik Atıkların Yeni Adresi

Greenpeace, Çin’in yurt dışından plastik atık alımını 2018 yılında yasaklaması sebebiyle bu atıkların Hindistan, Endonezya ve Türkiye’ye geldiğini açıkladı.

Çin’de bu yasak daha uygulanmaya başlamadan, plastik atıklar Vietnam, Tayland ve Malezya ülkelerine yönelmişti. Fakat bu ülkeler de plastik ithalatına kısıtlama getirince atıkların yeni rotası Endonezya, Hindistan ve Türkiye oldu. Bu atıkları en çok ihraç eden ülkeler ise Japonya, Almanya, Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere…

Greenpeace raporu dün yayınlamıştı

Çevre örgütü Doğu Asya, ‘2016-2018 dünya plastik atık ticareti verileri ve Çin’in yurt dışından atık ithalini yasaklamasının etkileri’ başlığını taşıyan araştırma raporunu dün yayınladı.

Raporda 2016 ve 2018 yıllarında plastik atıkları en fazla ihraç eden ülkeler ve ithal eden ülkeler yer aldı. Raporda 21 adet ülkenin plastik atık ithalat ve ihracat verileri yer alıyor.

Yaklaşık %50 oranında azaldı

Çevre örgütünün yayınladığı rapora göre 2016 yılında 12,5 milyon ton olan plastik ihracatı, 2018 yılında 5,8 milyon tona düştü. Verilere göre plastik atık ihracatının %50 oranında düşüş yaşadığı görüldü.

Plastik ihracatındaki bu düşüş, ülkelerin plastik üretimi konusunda üretimi arttıracağı yönünde iddiaları olan Greenpeace, atıkların ülkelerde stoklanmaya veya ya doğru olmayan yöntemlerle bertaraf edileceğini iddia etti.

Türkiye Plastik Atıkların Yeni Rotası

Türkiye’deki plastik atık ithalatı beşe katlandı!

Çevre örgütü Greenpeace’in yaptığı araştırmalar neticesinde yayınladığı raporda Türkiye ile ilgili çarpıcı birkaç madde de dikkatleri çekti. Türkiye’de 2016 yılında 4 bin ton olan plastik atık ithalatı, 2018 yılının ilk aylarında 33 bin tona yükselmiş, ardından ikinci yarıda da 20 bin tona geriledi.

Türkiye’nin İngiltere’den ithal ettiği plastik atıklar, 2018 yılının ekim ayından itibaren hızlı bir artışta ve şimdiden 10 bin tona ulaştı. Ülkemize en çok plastik atık ithalatı yapan ülkeler Belçika, Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, İtalya, İspanya, Fransa ve Slovenya… Türk Hükümeti plastik atıkların ithalatı konusunda hala bir kısıtlama getirmedi.

Tek çözüm daha az plastik üretmek!

Greenpeace Doğu Asya Kampanya Sorumlusu Kate Lin, konu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Dünyamızın en büyük çevre sorunu olan plastiklerin kirliliğinin tek çözümünün daha az plastik üretmek olduğunu söyleyen Lin, plastiklerin akıbetini göremediklerini de açıklamasına ekledi.

Çevre Kirliliği ve Plastik Atık Sorunu

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Plastiğin tehlike boyutu gitgide artıyor kullanılmamalı, bugün herşeyin neredeyse plastiği üretiliyor, köklü çözümler bulunması lazım

  2. İstatistiklere bakmaya çok gerek bile yok aslında. Herkes bulduğu en yakın sahile gidip durumun vehametini görebilir

  3. bakıldığında minimum düzeyde görünse de desteklerimiz, olabildiğince cam ürün kullanmaya dikkat edebiliriz

  4. Türkiyeye gelen bu plastikler ne yapıyor boş arazilere mi atılıyor. Ülkemizde yeterince çevre kirletwn insan var zaten. Daha onlara çözüm bulamamışken bide dışardan plastik getiriliyor. Doğa güzellikleri mahvoldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu