in

Türkiye Deprem Tarihi: Geçmişin En Tehlikeli Depremleri

Türkiye deprem tarihi

Ülkemizin dört bir yanından ve yurt dışından da Elazığ’daki depremin yaralarını sarmak için yardımlar gönderiliyor. Ülkemizde daha önce gerçekleşen şiddetli ve ölümcül depremleri hatırlamak, depreme hazırlıklı olmak gerektiğini bizlere hatırlatacaktır. Gelin hep birlikte Türkiye deprem tarihi ile ilgili bilgilere şöyle bir göz atalım. Belki geçmişte yaşanan acıları anımsamak, yenilerini yaşamamak için önlem almamızda faydalı olur.

Türkiye Deprem Tarihi – 1939 Erzincan Depremi

27 Aralık 1939 tarihinde 7.8 şiddetinde gerçekleşen bu deprem, ülkemizin doğu vilayetlerinden biri olan Erzincan’ı vurmuştur. Bu deprem, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en şiddetli depremi olarak da bilinir. Depremin ilk dalgası ile yaklaşık 8 bin kişinin öldüğü biliniyor. Ertesi gün ise depremde ölen kişi sayısının 20 bine çıktığı ve nihai ölü sayısının ise 33 bin civarında olduğu biliniyor. Erzincan şehir merkezi, depremden dolayı terkedilmiş ve eski şehir merkezinin biraz kuzeyine yeni bir yerleşim birimi kurulmuştur. Sonraki yıllarda 7 ve üzeri büyüklükte 3 adet artçı şok da görülmüştür.

Türkiye Deprem Tarihi – 1999 Gölcük Depremi

17 Ağustos 1999 günü yerel saat ile sabaha karşı 3’de gerçekleşen bu depremin şiddeti 7,6’dır. 37 saniye süren deprem sonucunda 17 bin civarında kişi ölmüş ve 250 bin kişi de evsiz kalmıştır. Öte yandan resmi olmayan tahminlere göre bu deprem sonucunda 45 bin kişi vefat etmiştir. Gölcük depremi sonucunda İzmit ve çevresindeki şehirler, önemli oranda zarar görmüştür. Ülkemizin en büyük şehri olan İstanbul’un Avcılar ilçesinde depremin etkileri yoğun olarak hissedilmiştir. Depremden sonra çıkan raporlara göre 20 bin bina tamamen yıkılmış ve 120 bin bina ise tamir edilemeyecek ölçüde zarar görmüştür. Ayrıca bu deprem, tüpraş petrol rafinerisinde önemli bir yangına da neden olmuştur.

1943 – Tosya Ladik Depremi

Tosya – Ladik depremi, 27 Kasım gece 00.20’de gerçekleşmiştir. Kastamonu’nun Tosya ilçesinde gerçekleşen bu deprem, Kuzey Anadolu’da önemli ölçüde hissedilmiştir. Yerden yaklaşık 20 km derinlikte olduğu tahmin edilen bu depremin şiddeti 7,5’tur. Bu depremde yaklaşık 4 bin kişinin öldüğü düşünülüyor. Öte yandan 5 bine yakın kişinin de deprem sonucunda yaralandığı biliniyor.

Dyson Lin Kimdir? Twitterda Yaptığı Deprem Tahminleri Ne Kadar Doğru?

6 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

kızıl hastalığı

Kızıl Hastalığı Nedir?

deprem korkusu

Deprem Korkusu Nasıl Aşılır?