Gündem

Türkiye Bankalar Birliği’nden Açıklama Geldi.

Türkiye Bankalar Birliği’nden açıklama geldi. Son dönemde banka faizlerinin yükselmesiyle birlikte Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı Hüseyin Aydın’dan yazılı olarak açıklama geldi. “Türkiye’de olan yerleşik bankaların yurtdışında bulunan diğer yerleşik bankalara likidite vermediklerini, yine Türkiye’de olan yerleşik bankaların yurtdışında bulunan bu yerleşik bankalar ile Türk Lirası-yabancı para takas işlemleri yapmadıklarını, bu nedenlerden dolayı yurt dışı para piyasalarında Türk Lirasının faizinin çok yükseldiği yönünde basında söylenen söylentiler, yorum ve değerlendirmeler olarak yer almaktadır. Ancak yapılan bu değerlendirmelerin, yorum ve söylentilerin hiçbirisi hiçbir şekilde doğru değildir ve gerçeği kesinlikle yansıtmamaktadır.” şeklinde ifadelerde bulundu.

Türkiye Bankalar Birliği’nden Açıklama Geldi

Hüseyin Aydın’ın yapmış olduğu yazılı açıklamasında Türkiye’deki yerleşik bankaların kendilerinin Türk Lirası likiditesi aradığını, likiditenin kaynağı olmadığını belirtti.
“Türkiye’de yerleşik bankaların yurt dışında yerleşik bankalara likidite vermedikleri veya bu bankalar ile TL-yabancı para takas işlemi yapmadıkları, bu nedenlerle yurt dışı piyasalarda TL’nin faizinin çok yükseldiği yönünde basında söylemler, yorum ve değerlendirmeler sıkça yer almaktadır.

Hüseyin Aydın Çok Net Konuştu

Bu değerlendirmeler ve kullanılan ifadeler kesinlikle doğru değildir ve gerçeği yansıtmamaktadır.” şeklinde açıklamalarda bulunan Hüseyin Aydın, Türkiye’de bulunan bankaların kendi aralarında ve uluslararası ilişkilerinde bankacılık düzenlemelerine, teamüllere, ticari esaslara ve sözleşmelere en uygun şekilde davrandıklarını belirtti.

Swap Hakkında Bilgilendirme

Bankaların bilanço, likidite, risk ve bilanço yönetiminde kullandıkları araçlardan bir tanesinin para değişimi/takas olduğunu dile getiren Hüseyin Aydın, cümlelerini şöyle devam ettirdi:
“’Swap’ olarak da isimlendirilen bu işlemde taraflar anlaşmada belirlenmiş zaman içinde farklı para birimlerini veya faiz ödemelerini karşılıklı olarak değiştirirler.

huseyin aydın açıklama

Bu Düzenlemelere göre, Türkiye’de bulunan yerleşik bankalar, yurt dışında yerleşik bankalar ile Türk Lirası karşılığı yabancı para takas-değiş tokuş işlemlerini öz kaynaklarının en fazla yüzde 25’i oranında yapabilmektedir.Ve bu oranın üstüne çıkamamaktadırlar. Bu belirlenen limit içinde olması şartıyla, bir bankanın hangi miktarda hangi işlemi yapacağı kendi aldığı ticari bir karardır. İşlemlerin niteliği farklılığı, miktarı ve fiyatı ilgili bankaların portföy şekline , risk anlayışına ve kendi yönetim politikasına göre çeşitlilik gösterebilmektedir.

Anadolu Ajansı Haberine Göre;

Anadolu Ajansının haberine göre, Türkiye’deki bankalar para piyasalarında Türk Lirasında net borç alan durumundadır. Merkez Bankası tarafından sektöre sağlanan günlük likidite ortalama 70 milyar Türk Lirası düzeyindedir. Merkez Bankası’nın enflasyonu düşürmek, fiyat istikrarını daha düşük bir enflasyon düzeyinde sağlamak ve finansal istikrarı desteklemek amacıyla uyguladığı sıkı para politikası TL’nin bulunabilirliğinde ve fiyatında en önemli belirleyicidir.”

Yanlış Hesap Yapanların Yanlışlarından Dönmelerini Bekliyoruz

Yatırımcılar bilsinler ki ekonomi yönetimi gelişmeleri çok yakından izlemekte. Hüseyin Aydın’ın devam eden açıklamasında, uluslararası piyasalarda swap işlemlerinde Türk Lirası faiz oranlarının yükselmesinin ana sebeplerinden birinin yurtdışı yatırımcıların döviz alımı yapmak için yeterli Türk Lirası bulamamasından dolayı kaynaklandığını ayrıca bildirdi.

hüseyin aydın konuşması

Türk Lirasının ucuz olduğunu ve hep öyle kalıp değer kaybedeceğini düşünerek elinde olmayan Türk Lirası ile hızlı bir şekilde ve yüksek miktarlarda döviz almaya çalışan yatırımcıların satın aldıkları döviz için Türk Lirası bulamadığını açıkça ifade eden Hüseyin Aydın ayrıca şunları söyledi;
“Türk Lirasının herhangi bir şekilde değer kaybetmesine neden olabilecek bu tür yalan yanlış bir yaklaşım için, diğer ülkelerin göstermiş olduğu duruş gibi ülkemizde de aynı gerekli duruş sergilenmiştir.

Türk Lirası Güçlü mü?

Alınan bu tür önlemler Türk Lirasının değer kaybetme hedeflerini bertaraf etmiş, Türk Lirasının güçlü ve istikrarlı bir para olduğunun anlaşılmasına neden olmuştur. Para piyasalarında devamlılığın kalıcı şekilde sağlanması için alınan her türlü önlemler etkisini güçlü bir şekilde göstermiştir. Yatırımcılardan Türk Lirasına olan güveni devam ettirmelerini, iç ve dış piyasalarda yapılan işlemlerin daha sağlıklı olarak devamını bekliyoruz. Yanlış hesap yapanların yanlışlarından bir an dönmelerini tavsiye ediyoruz. Yatırımcılar bilsinler ki ekonomi yönetimi gelişmeleri çok yakından izlenmekte , değerlendirilmekte ve ekonomimiz için en hayırlı olacak kararlar alınmaktadır.”

Kabinde Tayt Deneyen Kadına Sapık Personel Şoku!

Shall We

Dürüst, ahlâklı ve kibar olacağınıza inanıyoruz. Yüzümüzü kara çıkarmayın, bizi grup açtığımıza pişman etmeyin. Döveriz sizi, hepinizi döveriz ulen. Sevgiler, Atmin.

İlgili Makaleler

7 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu