SON DAKİKA

Türk Kahvesi Nasıl Pişirilir?

love

15 Ağustos 2018'de eklendi

Türk Kahvesi Nasıl Pişirilir?

Türkiye toprakları içinde yetişmiyor olmasına rağmen Türk kahvesi bizler için adeta vazgeçilmez bir içecek olmuştur. Değişik pişirme yöntemi, bol köpüğü ve kendine has sunumu ile Türk kahvesi hepimizin gönlünde taht kurmayı başarmıştır.

Türkiye toprakları içinde yetişmiyor olmasına rağmen Türk kahvesi bizler için adeta vazgeçilmez bir içecek olmuştur. Değişik pişirme yöntemi, bol köpüğü ve kendine has sunumu ile Türk kahvesi hepimizin gönlünde taht kurmayı başarmıştır.

Türk kahvesi Osmanlı döneminden günümüze kadar süregelmiş, gelenekselleşmiş bir içecektir. Kahveyi doğru pişirdiğiniz takdirde lezzetsiz olması imkansızdır. Türk kahvesi bizim kültürümüzde kız isteme törenlerinin olmazsa olmazıdır, hatta damatların kahvesi şeker yerine tuz ile yapılarak ikram edilir ve denilir ki; damat, tuzlu ve kötü olduğu halde kahvesini içerse gelin kızı seviyor demektir. Kahve buluşmalardan, ev ziyaretlerine hatta tek başına yapılan dinlenme molalarında da içilir.

Türk Kahvesi Bol Köpüklü Olmalı!

Lezzeti kadar sunumu da önemli olan Türk kahvesini pişirmenin püf noktaları vardır. En önemli detay kahvenin taze çekilmiş ve yeni olmasıdır, uzun süre beklemiş, kapalı muhafaza edilmemiş ve bayatlamış kahvenin lezzeti gider ve tadı çok kötü olur.

Türk Kahvesi

Türk Kahvesi Nasıl Pişirilir?

1- Her fincan için 1 tatlı kaşığı kahve cezveye eklenir.

2- Fincanların büyüklüğü ve adedince ölçülerek cezveye su eklenir.

3- Sade kahve için şeker koymaya gerek yoktur.

4- Çok şekerli kahve için 2-3 kesme şeker atılır, orta şekerli için 1-1,5 şeker, az şekerli için ise yarım kesme şeker atılır.

5- Kahve,su ve şeker iyice karıştırılır.

6- Cezveyi ocağa koydunuz, en önemli detay kısık ateşte pişirmektir. Harlı ateşte pişirirseniz kahvenin özü kaybolur. Diğer önemli detay da kahve pişirilirken kesinlikle kaşıkla karıştırılmaz, karıştırılırsa köpüğü yok olur. Közde ve mangalda yapılan kahvelerin lezzetli olmasının sırrı az ateşte yavaş yavaş pişirilmesidir.

7- Kaynamaya yaklaşan kahveyi ocaktan alınır. Kahvenin ocakta çok bekletilmesi köpüğün yok olmasına sebep olur. Ocaktan alınan kahve fincanlara boşaltılmadan üzerinde oluşan köpük kaşık yardımı ile fincanlara paylaştırılır ve ardından yeniden ocağa koyularak kaynatılır.

8- Köpükleri paylaştırdıktan sonra cezvede kalan kahveyi fincanlara dökerken önemli bir detay vardır ki bu; kahveyi fincanın kenarından dökmektir. Kahveyi fincanın ortasından dökerseniz köpüklerin sönmesine neden olursunuz.

 

Sütlü Yaz Tatlıları

Yorumlar

4
Kimler Neler Demiş?

Please Login to comment
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
MugettaEmrecan Kurtseher35arslangokhanakbas Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
gokhanakbas
Üye
gokhanakbas

Kahve tutkunları için güzel bir haber (: elinize sağlık

seher35arslan
Üye
seher35arslan

Her gün bir kahvenin yerini hiç bir şey tutamıyor. Hele de dediğiniz gibi doğru yaparsak oh mis
Kaleminize sağlık çok güzel anlatmışsınız püf noktalarını

Emrecan Kurt
Editor

Kahve mii???

Mugetta
Editor

ya napsam olmuyordu 🙁 Ama bu öneriler ile bir kez daha deneyeceğim 🙂

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

09 Nisan 2018, 18:56

Dünyanın En Küçük Bahçesi Evinizdeki Bahçe

Dünyanın en küçük bahçesi mi? Hemde sizin evinizde! Günümüzde kentleşmenin çoğalması ile bahçe ve yeşil ortama hasret kaldığımız aşikâr. İş yoğunlukları, bahçe için ayıracak alanımızın olmaması çok büyük etken. O zaman bu bahaneleri kenara atıyoruz ve kendi botanik dünyamızın sahibi oluyoruz. Nasıl mı? O halde yazımıza odaklanarak bu güzel dünyayı...

Devamını Görüntüle